Kresba.jpg

Kvetoucí krása v podrostu jehličnanů

06. 09. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Jen těžko byste hledali komplikovanější stanoviště než v podrostu jehličnanů. Kyselý opad jehličí a silně prokořeněná půda totiž představují bariéru pro většinu okrasných rostlin. Pokud ale správně upravíte půdní podmínky, uvidíte, že se i tento zahradnický […]

Jen těžko byste hledali komplikovanější stanoviště než v podrostu jehličnanů. Kyselý opad jehličí a silně prokořeněná půda totiž představují bariéru pro většinu okrasných rostlin. Pokud ale správně upravíte půdní podmínky, uvidíte, že se i tento zahradnický oříšek dá vyřešit. Čím tedy začít?

PŘED
Zákoutí chybí sjednocený výběr rostlin, dostatečně připravená půda a zpevněná cesta.

foto Lucie Peukertová

Na malé městské zahradě v současné době roste hned několik vzrostlých jehličnanů, které majitelé oceňují hlavně kvůli příjemnému stínu. Protože přímo pod korunami těchto stromů vládnou opravdu extrémní podmínky, ani do budoucna se zde nepočítá s výsadbou rostlin. Celoročně zastíněný prostor majitelé aktuálně využívají pro uskladnění dřeva a pro umístění dětských herních prvků. Mnohem lepší podmínky pro růst rostlin ale panují na okraji porostu, kde by se rádi dočkali kvetoucích výsadeb i zpevněného povrchu, který bude navazovat na terasu z dřevěných drážkovaných prken. Při výběru rostlin musíme brát v úvahu dva klíčové faktory: jednak prokořeněnou půdu s kyselým opadem jehličí, jednak stín po většinu dne. Pouze okrajové části plochy během dne ozáří sluneční paprsky na několik hodin, což vytváří vhodné podmínky pro bylinky a pro rostliny do polostínu.

kresba Lucie Peukertová

Jak správně připravit půdu?

V záhonku u jehličnanů aktuálně roste pestrá směs rostlin, již majitelé neustále doplňují o nové kusy – rostlinám se tu ale příliš nedaří, poněvadž jim nevyhovují půdní podmínky. Z této plochy tedy bude většina rostlin (včetně několika dřevin) přesazena. Významnou roli zde bude hrát pečlivé odplevelení a zrytí pomocí rýče. Do půdy je nutné zapravit větší množství zahradnického substrátu a dobře rozloženého kompostu. Aby se rostlinám v podrostu jehličnanů opravdu dařilo, radíme navýšit záhon o deset centimetrů oproti předchozímu stavu. Vyšší propustnost pro vodu pak zajistí přídavek štěrku frakce 4-8 milimetrů, který se zapraví do směsi substrátu a kompostu. Zeminu musíme po zrýpání lehce zhutnit a pečlivě uhrabat. Okraj záhonu pak bude lemovat ocelový obrubník.

pomněnkovec velkolistý, foto Shutterstock

Aby děti nenosily hlínu domů…

Paní domu v současné době trápí i fakt, že děti nosí ze zahrady domů poměrně velký nepořádek, proto bude nutné vytvořit zpevněný povrch z betonových dlaždic položených do štěrku. Dlaždice pak poslouží jako zahradní cestička, která povede do dalších částí této menší zahrady. Do spár mezi dlaždice budou vysazeny mateřídoušky úzkolisté (Thymus serpyllum), různé druhy či kultivary netřesků (Sempervivum) a půdopokryvných rozchodníků (Sedum). Tyto rostliny si dobře poradí jak se suchem, tak i s občasným sešlapem, navíc zpevněnou plochu příjemně oživí. Protože bude na jedné z větví vzrostlé borovice viset krmítko pro ptáky, povede i samotným květinovým záhonem cestička z kruhových betonových desek. Tyto „nášlapy“ se dají nahradit plochými nášlapnými kameny, které se položí stejně jako betonové desky do štěrkového lože.

bohyška, foto Shutterstock

dlužicha ´Marmalade´, foto Shutterstock

Pomněnkové květy a lososové listy

Z původní výsadby zůstane na místě mladý stromek jabloně. Její kmínek bude připevněn k dřevěnému kůlu, který pomůže stromek narovnat. Pro zvětšení místa pro okrasné rostliny je vhodné odstranit spodní větve zeravu západního (Thuja occidentalis) kultivaru Filiformis, tím výsadba získá mnohem vzdušnější charakter. Kyselý opad jehličí určitě nebude na škodu pro hortenzii velkolistou (Hydrangea macrophylla), které ale i tak dopřejeme rašelinu do výsadbové jamky. Protože každému zastíněnému zákoutí chybí pestré barvy, ani zde nesmí chybět jarní cibuloviny, které se vysadí na podzim do hnízd po pěti kusech. Nově zákoutí ozdobí narcisy (Narcissus), žluté talovíny (Eranthis hyemalis) a podzimní růžovokvěté ocúny (Colchicum byzantinum). Z trvalek tu v dubnu a květnu vykvetou pomněnkovce velkolisté (Brunnera macrophylla), které zaujmou nejen pomněnkově modrými květy, ale i dekorativními listy. Mezi další rostliny s okrasnými listy patří také dlužicha (Heuchera ´Marmalade´) s listy losově oranžovými, bohyšky (Hosta) nebo stálezelené barvínky menší (Vinca minor). Svými květy pak oživí záhon škornice pestrobarevná (Epimedium x versicolor ´Sulphureum´) a sasanka hupejská (Anemone hupehensis) dostupná v odrůdách s růžovými, bílými i karmínovými květy. Sytě růžovými odstíny pak majitele potěší stínomilná čechrava čínská (Astilbe chinensis). Se stabilním stínem v zadní části záhonu si poradí okrasná tráva, konkrétně bika lesní (Luzula sylvatica). Aby se co nejvíce minimalizoval přenos znečištění ze zahrady do domu, bude záhon zamulčován štěrkem. Květinový záhon propojí s terasou bylinkový záhonek, díky němuž bude mít paní domu čerstvou sklizeň pěkně po ruce, ať už při letním grilování či při vaření v kuchyni.

hortenzie velkolistá, foto Shutterstock

Když rostliny soupeří se stromy…

Jakou péči si plánovaná výsadba vyžádá? Kromě pletí bude nutné v předjaří odstranit odumřelou hmotu trvalek. Suchá květenství hortenzie se odstraní zahradnickými nůžkami v dubnu, kdy už nehrozí dlouhodobý pokles teplot pod bod mrazu. Řez se vede k prvními hornímu prorašenému pupenu. Protože budou muset vysazené rostliny se vzrostlými stromy soupeřit nejen o vodu, ale rovněž o živiny, bude vhodné celou výsadbu v dubnu pohnojit pomalu rozpustným hnojivem pro okrasné rostliny. I když se v sortimentu nachází také rostliny, které si poradí s podmínkami podrostů, určitě doporučujeme záhon pečlivě zalévat během suchého počasí. Stromek jabloně pak bude vyžadovat každoroční prořez v zimě nebo na jaře.

čechrava čínská, foto Shutterstock

Preferujete jedlou okrasu?

Kyselá půda rozhodně nemusí představovat pro každou rostlinu překážku, některým dokonce bude i vyhovovat. Vhodnou náhradou okrasné varianty výsadby bude záhon s drobným ovocem. Skupinku borůvek chocholičnatých (Vaccinium corymbosum) můžete podsadit například jahodníkem měsíčním (Fragaria vesca), který si můžete vypěstovat i ze semen. V zahradnictví pak seženet i zapěstované sazenice, navíc máte na výběr mezi odrůdami trsnatými a výběžkatými. Hlavní výhoda měsíčního jahodníku? Postupné dozrávání plodů od června prakticky až do prvních mrazů. Sklizeň si tedy užijete po celé léto i na podzim. Dalšími vhodnými podrostovými rostlinami do kyselé půdy jsou brusnice brusinky (Vaccinium vitis-idaea) nebo klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon). V tomto případě se hodí ovocný záhon zamulčovat jemnou mulčovací kůrou, která bude postupným rozkladem půdu obohacovat o organickou hmotu a zároveň se postará o její okyselení.

kresba Lucie Peukertová

 


Tip odbornice:
Založení záhonu v podrostu jehličnanů má svá specifika a neobejde se bez pečlivého zpracování půdy. Rostliny potřebují jednou do roka přihnojit také v následujících letech a během suchého období sotva přežijí bez zálivky. I podrost tedy může rozkvést, ale bez údržby a kvalitního „startu“ to nepůjde.


Lucie Peukertová, kresba autorka a foto autorka a Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze