Listopad v zahradě
Nostalgicky působící konec podzimu vám při pobytu v zahradě dokáže přinést ještě nejedno milé překvapení. Můžete se nadchnout vůní rozkvetlých chryzantém, potěšit plody na okrasných dřevinách nebo kochat majestátností jehličnanů a vždyzelených keřů – nyní […]
Nostalgicky působící konec podzimu vám při pobytu v zahradě dokáže přinést ještě nejedno milé překvapení. Můžete se nadchnout vůní rozkvetlých chryzantém, potěšit plody na okrasných dřevinách nebo kochat majestátností jehličnanů a vždyzelených keřů – nyní začínají být opět víc viditelné.
Podzimní hvězdičky
I takto lze nazvat květy, které dokážou zkrášlit květinové záhony během podzimu a i po odkvětu začátkem zimy. S trochou představivosti a při pohledu z dálky připomínají malé hvězdičky. Pěkná a pěstitelsky nenáročná je hvězdnice chlumní (Aster amellus), která dorůstá do výšky 50 cm. Její květy jsou růžové nebo fialové. Atraktivními drobnými bílými kvítky se zase může pyšnit hvězdnice vřesovcová (Aster ericoides), její drobné listy připomínají listy vřesu. Tento druh je až 1 m vysoký. Ještě vyšší je hvězdnice novoanglická (Aster novae-angliae), jejíž květy jsou červené až karmínové. Potřebuje oporu, protože pod tíhou květů se nepěkně klátí. V podzimním záhonu by neměla chybět ani hvězdnice novobelgická (Aster novii-belgii). Je náchylnější na houbová onemocnění, ale zato má nádherné jednoduché nebo plné květy – růžové, modré nebo fialové. Bohatým kvetením se odmění tomu, kdo ji bude pravidelně zalévat a přihnojovat. Všem astrám vyhovuje místo na slunci, humusovitá a mírně vlhká půda a chráněné místo. Lze je rozmnožit (ještě i nyní) dělením starších trsů.
Hřejivý podzim s kalinou
V poslední době se v květinářstvích objevily větvičky s ocelově modrými lesklými bobulemi kaliny Davidovy (Viburnum davidii). Jde o mimořádně pěknou a pohledově přitažlivou přírodninu, kterou lze využít k vytvoření originálního podzimního aranžmá v minimalistickém stylu. Takovou dekoraci si vytvoříte snadno: kameninovou misku naplňte aranžovací hmotou vytvarovanou do koule. Na ni přilepte listy kaliny. Nakonec na vrchol kompozice dejte modravé plody. Větvičky kaliny Davidovy s plody lze využít i ve smíšených kyticích nebo je jen tak postavit do skleněné vázy s vodou (v takovém případě však bude potřeba rozdrtit konce stonků kladivem a do vázy dát co nejvíce vody).
Zelenina odolná vůči mrazu
Pokud jste v říjnu nesesbírali ze zahrady všechnu zeleninu, můžete teď mít radost ze zajímavých efektů, o které se postarají hlávkové zelí, klasická, růžičková i kadeřavá kapusta či kadeřavá petrželka. Tyto druhy mohou zůstat na záhonech až do prosince. Kromě toho, že je můžete postupně využít při přípravě jídel, budou vkusně dekorovat podzimní zahradu. Některé druhy brukvovitých (kultivary s barevnými listy) si můžete na jaře vysadit i do květinových záhonů. Na podzim budou mnohem působivější, protože jejich krásu, především barevnost a strukturu, zvýrazní chlad.
Na záhony i do nádob
Libavka (Gaultheria procumbens) je nízký, přibližně 15 cm vysoký vždyzelený keřík s kožovitými lesklými listy. Na podzim ho dekorují červené trvalé bobule. Rostlina pochází ze Severní Ameriky, pomocí plazivých výběžků se rychle rozšíří do nejbližšího okolí, není však agresivní. Kvete růžově. Libavce se dobře daří v mírně kyselé, humusovité a vlhké půdě, spíše ve stínu a polostínu než na slunci. Je vhodná do vřesovišť, k jezírkům, pod rododendrony. Lze ji však pěstovat i v nádobách na balkóně. Zde je důležité dodržovat pravidelnou zálivku – půda musí být stále mírně vlhká. Libavka je nepřehlédnutelná během celé zimy díky vždyzeleným listům a barevným plodům.
Chryzantémový karneval
Podzim se už tradičně nese ve znamení chryzantém. Můžete je vysázet dokonce i během kvetení (s kořenovým balem). Chryzantémám se daří v květinových záhonech, květináčích na balkónech, ale i ve skalkách. Neměli byste na ně zapomínat, pokud máte zahradu v japonském stylu. Velmi pěkné jsou pestré kombinace (na obrázku), protože v tomto období dokážou vnést do zahrady veselou náladu. Výhodou je, že těmto rostlinám nepřekáží chlad ani vítr. Při pěstování však nezapomeňte na pravidelnou zálivku a na to, že odkvetlé květy a suché stonky by se v případě záhonových chryzantém měly odstraňovat až na jaře. Při pěstování zmíněných trvalek v květináčích dejte pozor na přemokření, které může vést k hnilobě kořenů. Chryzantémy ve tvaru kompaktních koulí je nutné koncem listopadu přemístit do světlé místnosti s teplotou 3 až 12 ° C. Během zimování jí dopřejte jen mírnou zálivku.
Stromy s atraktivní kůrou
V tomto období si můžete vysadit do zahrady stromy s nápadnou a dekorativní kůrou. V dobře zásobeném zahradnictví zřejmě najdete několik druhů, ale doporučuji vybrat jen jeden, nanejvýš dva druhy podle velikosti zahrady. Strom s barevnou kůrou, případně s kůrou, která se odlupuje, by měl být na dobře viditelném místě v zahradě. Stromy menšího vzrůstu lze umístit i do předzahrádek. Nejkrásnější zážitky z pozorování kůry vám připraví okrasné třešně – sakury (na obrázku), vybrané druhy javorů (například Acer pensylvanicum, Acer griseum), různé druhy bříz (Betula) či platany (Platanus), které jsou vhodné do větších zahrad.
V listopadu nezapomeňte:• shrabávat z trávníku napadané listí, po travnaté ploše se vyplatí rozsypat přesetý kompost, který ji ochrání před zimou a dodá jí potřebné živiny; |