Image006-9.jpg

Malé stavby a užitečné altány

30. 10. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Ačkoli se jim říká malé, dokážou odvést velkou práci. Stavby jsou součástí zahrady, přinášejí sem krásu i užitek. Altán Klasický altán poslouží nejen jako příjemné místo k odpočinku a setkávání, ale zahradě dodá půvab starých časů, […]

Ačkoli se jim říká malé, dokážou odvést velkou práci. Stavby jsou součástí zahrady, přinášejí sem krásu i užitek.

Altán

Klasický altán poslouží nejen jako příjemné místo k odpočinku a setkávání, ale zahradě dodá půvab starých časů, noblesu, romantiku nebo originalitu – záleží na provedení. Ten tradiční má krytou střechu a zcela či zčásti otevřené stěny, které mohou zároveň sloužit jako treláže pro popínavé rostliny. Nejčastěji majitelé volí běžné řezivo a takzvané lehké krytiny. Postavit ho ale lze i z vhodně tvarovaných větví a rákosu. Kvalitnější dřevěná konstrukce a střecha z tašek či pravých šindelů je nákladnější, ovšem stavba bývá také trvanlivější a krásná sama o sobě. Nehodí se na něj okapy, zastřešení musí mít přesah. Voda by měla stékat spíše na štěrk či oblázky, které ji pohltí, nežli na zem či trávník.

Altán vypadá nejlépe v prostoru, nehodí se ke zdi, kde jeho kouzlo nevynikne – na rozdíl od pergoly, u níž je propojení se zdí naopak výhodou.

Pergola

Pergola je pohodlným místem pro odpočinek i stolování. Střecha krytá být může (pak se nejčastěji volí průsvitné desky), ale nemusí být. V druhém případě sice nebudete chráněni před deštěm, ale stín zde vytvoří popínavky. Ovšem pozor na to, že rostliny časem zmohutní a zatíží konstrukci pergoly. Pamatujte na to při stavbě, neboť pnoucí vzrostlá vistárie, réva či růže se stanou krásnou ozdobou, kterou můžete zahradě dopřát. Stejně jako u altánu jsou při stavbě praktické kovové patky, které ukotví nosné trámy v betonovém základu a zároveň je chrání před vlhkem. I malá zahrada může pojmout prostornou pergolu, ale volte raději vzdušnou variantu se subtilní konstrukcí, která ji opticky nezmenší.

Při hledání vhodného místa zohledněte i výhled z pergoly, a pokud v ní hodláte často stolovat, tak i vzdálenost od domu.

Zahradní domek

Nové domy bývají zpravidla bez suterénu, který často nahrazuje zahradní domek. Kromě toho, že uschová nářadí, poskytne prostor pro drobné práce za deště, pokud ho vybavíte vhodným stolem. Ideálním materiálem na jeho stavbu je dřevo, zvenku musí být řádně ošetřené. Pokud si přejete dlouhou trvanlivost bez použití chemie, nabízejí se přírodní oleje a tepelné ošetření, takzvaný thermowood. I když je malý, jde skutečně o domek, který by měl mít dobře izolovanou či vyvýšenou podlahu, aby ho neničilo vlhko, solidní statiku a střechu s okapy, které mohou dešťovku vést rovnou do nádrží k zalévání zahrady. Jen na vás záleží, zda ho natřete nápadnou barvou a učiníte z něj výrazný prvek zahrady, nebo ho naopak upozadíte a vyzdvihnete jen vybraný detail.

Letní dům

Zahradní dům může sloužit nejen pro práci, ale také si na jeho terase snadno vytvoříte odpočinkové místo. Slouží k tomu luxusnější verze těchto staveb, které mohou nahradit i krytý altán. Pokud jednu stěnu alespoň částečně prosklíte, poslouží vám i při předpěstovávání sazenic. Jestliže bude mít podobu malého domku s terasou a umístíte ho mezi vzrostlé stromy, stane se oblíbeným útočištěm, které zahradu ozdobí.

Kůlna na nářadí

Nemáte-li dostatek místa pro zahradní domek nebo vám stačí jen sklad na nářadí a více krytého prostoru nepotřebujete, pořiďte si alespoň kůlnu. Pokud budete moci nářadí věšet na stěny (postačí k tomu i obyčejné zatlučené skoby, prkna se zářezy nebo si lze pořídit sofistikovanější závěsné systémy), získáte ve věcech lepší přehled a pořádek. I kůlna by však měla být dostatečně vysoká a široká pro komfortní ukládání a vyzvedávání nástrojů. Pokud do ní budete zajíždět i kolečkem, sekačkou či traktůrkem, jsou nezbytné dostatečně široké dveře a pohodlný nájezd.

Domek na stromě

Dům na stromě je lákadlem nejen pro děti, ale i pro dospělé, kteří si odtud mohou dopřávat výhled do okolí. Do domku může vést jen žebřík, ale i komfortní schodiště se zábradlím. Taková stavba nebývá snadná a vyplatí se přizvat na pomoc zkušeného tesaře. Stromu jeho uchycení ublížit nemusí – je však nezbytné použít hřebíky z nereznoucí slitiny. Cévy a cévice vedou pod celým obvodem kmene a pár děr jejich tok neohrozí, ovšem rez uvolňující se ze starého hřebíku stromu nesvědčí. Konstrukce strom nesmí škrtit a bránit mu v dalším růstu.

Psí bouda

Pohodlnou boudu na zahradě ocení i pes, který obvykle spí doma. Pro zvíře trávící většinu života venku je nezbytná. Nabízí mu možnost schovat se před nepřízní počasí. Izolace je potřebná proti zimě i horku. I pes ocení krytou verandu, z níž může pozorovat okolí. Nebo můžete boudu umístit pod přístřeškem u domu.

Kurník

Kdo má zahradu, může mít i kvalitní domácí vajíčka od slepic, které spokojeně žijí a běhají na čerstvém vzduchu. Kromě dostatečně velkého výběhu potřebují i bezpečné ubytování na noc. Kurník by měl být prostorný, izolovaný a vybavený hřady, na kterých slepice spí, neboť jim instinkt stepního ptáka velí najít strom a vyskočit na větev. Ovšem jako ochrana proti kuně to nestačí, proto je nutné kurník na noc zavírat. Lze ho opatřit speciálními dvířky, která fotobuňka otevře při svítání a zaklopí při soumraku. Dále potřebují slepice stálý přístup k čisté vodě, kvalitní stravu a místo na popelení. Na prostorné zahradě může pár slepic pobíhat i volně, aniž by způsobily znatelné škody, naopak loví housenky. A často se stanou přímo domácími mazlíčky.

 

Jana Bucharová, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2017.

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze