Meteo3.jpg

Meteostanice: Aby předpověď byla přesná

22. 03. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Domácí meteostanice jsou stále oblíbenější. Nejen zahrádkáři potřebují vědět, jak venku bude. Ovšem aby byla předpověď počasí co nejpřesnější, vyžaduje to správné umístění venkovních čidel a správnou komunikaci s vnitřní jednotkou. Víte, jak a kam […]

Domácí meteostanice jsou stále oblíbenější. Nejen zahrádkáři potřebují vědět, jak venku bude. Ovšem aby byla předpověď počasí co nejpřesnější, vyžaduje to správné umístění venkovních čidel a správnou komunikaci s vnitřní jednotkou. Víte, jak a kam je správně instalovat?

meteo3

Teplotní senzory

Teplotní či kombinované senzory pro měření teploty a vlhkosti jsou voděodolné, což ale neznamená vodotěsné. Chcete-li prodloužit jejich životnost, je dobré instalovat tyto senzory do určitého zákrytu. Ideální je umístit čidla pro snímání teploty či vlhkosti zhruba čtyřicet až padesát centimetrů někam pod okap či stříšku. Tím dosáhnete nejlepších výsledků při měření, neboť získaná data nebudou ovlivněna například teplotou vzduchu poblíž vytápěného podkroví a zároveň budou chráněna před slunečním svitem.

Čidlo pro měření rychlosti větru

Ideální je nainstalovat senzor pro měření rychlosti a směru větru někde mimo dosah budov, stromů a jiných objektů, které mohou bránit anemometru při měření. Při instalaci se doporučuje umístit ho do výšky zhruba jeden až dva metry. Rozhodnete-li se nainstalovat senzor na střechu domu, ujistěte se, že větroměr bude patřit k nejvyšším bodům a nebude mu tak bránit žádný komín, vikýř a podobně. Zároveň je třeba dávat pozor, aby větroměr nebyl výše než bleskosvod a nehrozilo tak nebezpečí zásahu bleskem. Ze stejného důvodu byste ho neměli montovat na kovové tyče či jiné držáky. Je velmi důležité nainstalovat venkovní senzor tak, aby se dešťové kapky neshromažďovaly v čidla a nezničili tak vnitřní komponenty, proto vždy dodržujte správný postup při instalaci doporučený výrobcem.

meteo2

Srážkoměr

Místo pro instalaci srážkoměru by mělo být rovné, umístěné mimo dosah stromů či budov, které by mohly negativně ovlivnit přesnost měření. Opět pozor, aby se voda nehromadila vevnitř, zároveň je třeba dbát na to, aby otvor pro vstup vody nebyl blokován např. spadaným listím či jinými nečistotami, které by ovlivnily přesnost měření.

Pozor na rušení

Senzory a vnitřní základna meteostanice by měly být minimálně metr a půl až dva od zdrojů rušení, mezi něž se řadí například televizory, hi-fi věže nebo monitory osobních počítačů. Elektromagnetické zdroje rušení se vyskytují též v bezprostřední vzdálenosti od některých domácích elektrických spotřebičů, jako jsou například mikrovlnné trouby, dálková ovládání topení a podobně. Pozor i na ně!

Vadí i kovové rámy

Za zkreslenou předpověď může i blízkost kovových okenních rámů a zárubní dveří. Signály mohou pronikat stěnami i železobetonovými konstrukcemi, avšak všechny tyto překážky snižují dosah přenosu signálů mezi oběma přístroji.

Pozor na mobily

Rušení příjmu rovněž způsobují bezdrátové a mobilní telefony, bezdrátová sluchátka či reproduktory, radiostanice a jiné přístroje, které používají stejné či podobné frekvenční pásmo. A to nejen vaše. Rušit meteostanici mohou také elektronické přístroje sousedů. Bohužel tyto přístroje většinou nejsou trvale zapnuté, a proto se jako zdroj rušení poměrně obtížně odhaluje. Některé přístroje mají možnost přepnutí a naladění na jiný kanál. Pokud to uděláte, odstraníte rušení bezdrátového přenosu.

Co ještě může rušit signál?

Pozor také na zástavbu všeho druhu, stromy, keře a další vzrostlou vegetaci. Vadit mohou i pokovená plastová okna, žaluzie na oknech či nepříznivé povětrnostní podmínky jako meteo_pansníh či déšť. Přenos dat mezi venkovní a vnitřní částmi dokáže i velmi výkonný vysílač mobilního operátora ve vašem okolí.

Radí Michal Piják z METEOshop.cz

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2017.

Flora_02_17

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze