HLAVNIshutterstock_1681744699.jpg

Muži v kondici: Od afrodiziak až po zdravou prostatu

20. 06. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Třebaže se láska k aromaterapii, bylinkovým čajům a jemné síle přírodních preparátů přisuzuje hlavně ženám, možnosti rostlinné léčby existují i pro muže. Jejich zdraví „od pasu dolů“ může příznivě ovlivnit hned několik bylin: některé spadají […]

Třebaže se láska k aromaterapii, bylinkovým čajům a jemné síle přírodních preparátů přisuzuje hlavně ženám, možnosti rostlinné léčby existují i pro muže. Jejich zdraví „od pasu dolů“ může příznivě ovlivnit hned několik bylin: některé spadají mezi domácí, evropské druhy, jiné pocházejí ze vzdálenějších končin. Za vyzkoušení ale jistě stojí všechny tři!

Muži v kondici

Foto: Shutterstock

Kopřiva dvoudomá

Známá a univerzální léčivka (Urtica dioica) umí zrychlit látkovou výměnu, díky čemuž nachází uplatnění v rámci jarních očistných kúr všeho druhu. Za jejím účinkem stojí právě diuretická schopnost, tedy povzbuzení vylučování, dobrý stav ledvin a celého ústrojí. Ale pozor, jako léčivé se v tomto případě využívají kořeny. Prostřednictvím isolektinu uvolňují křeče, zpomalují záněty a zvyšují obranyschopnost organismu. Obsahují také fytosteroly, jež umí zlepšit počáteční stadium nezhoubného zvětšení prostaty (hyperplasie) a tiší bolesti při bolestech močového měchýře. Kořeny se vyrývají vždy na podzim nebo v předjaří, kdy obsahují nejvíce zásobních látek.

Tip pro vás: Kopřiva by neměla chybět v žádné zahradě. Nejenže vám poskytne cenný materiál pro očistné a léčebné kúry, ale navíc umí zvýraznit aroma bylinek pěstovaných v jejím sousedství, třeba meduňky či saturejky. V neposlední řadě se z kopřivy připravují hnojivé jíchy, které užitkovým rostlinám dodávají živiny a posilují jejich obranyschopnost proti houbovým chorobám a škůdcům.

Muži v kondici

Foto: Shutterstock

Vrbovka malokvětá

Vytrvalou bylinu (Epilobium parviflorum) najdete růst v okolí potoků a také na rumištích po celém evropském kontinentu. Její výborný účinek na zbytnělou prostatu objevila známá rakouská bylinkářka Maria Treben. Pokud znáte a poznáte známější vrbku úzkolistou, máte napůl vyhráno – tato léčivka se jí docela podobá, jak celkovým vzrůstem, tak listy s pilovitým okrajem. Navíc ji najdete i na podobných lokalitách – na vlhké louce, v příkopu podél cesty nebo na zanedbaných místech s těžkou, hlinitou půdou bohatou na živiny (takové obecně dává přednost). Oproti vrbce úzkolisté ale postrádá koncový kvetoucí hrozen – květy má naopak jednotlivé, sytě růžové.

Její výška se odvíjí od konkrétní lokality a množství živin, které má bylina k dispozici. Může dosahovat pouhých dvaceti centimetrů, ale na ruderálních lokalitách s dostatkem živin naměříte i osmdesát. Nejčastěji dosahuje zhruba půl metru. Košatá rozvětvená rostlina připomíná spíš keřík, kvete po celé léto, a právě tehdy se sbírá její kvetoucí nať. Obsahuje flavonoidy, glykosidy a kafr, díky čemuž se může pochlubit protizánětlivými a detoxikačními účinky. Pomáhá při potížích s ledvinami i prostatou, a to při jejím zánětu (čili prostatitidě) i zbytnění (tzv. adenomu). Někdy se uvádí, že prospívá i při nádorech v této oblasti, pro tento účinek ale zatím chybí spolehlivé důkazy. V každém případě se využívá jako osvědčený prostředek pro léčbu mírnějších obtíží, kupříkladu se pravidelně přimíchává do urologických čajů.

Tip pro vás: Nadzemní kvetoucí část se sbírá i se stonky a následně se suší ve stínu – odstřihněte jen vršek rostliny, aby mohla zregenerovat a případně jste ji mohli do podzimu sklidit ještě jednou. Čaj se připravuje jednoduše – polévková lžíce suché směsi se přelije čtvrtlitrem vody a nechá se vylouhovat. Nálev má světlou barvu a chutná trochu trpce, pije se dvakrát denně. Pokud chcete jeho účinek posílit, přidejte po lžičce sušeného vřesu a zlatobýlu – obě tyto rostliny rovněž mají pozitivní vliv na ledviny a vylučování, zastavují záněty a čistí okolní tkáně.

Muži v kondici

Foto: Shutterstock

Kotvičník zemní

Zlaté miskovité květy vám možná připomenou mochnu, ale už podle listů poznáte, že jde o jinou rostlinu – u této léčivky (Tribulus terrestris) totiž nenajdeme pětičetné, nýbrž lichozpeřené a poměrně dlouhé listy. Stejně jako mochna má ale v oblibě sušší teplá místa. Pochází z východní Asie, dnes však už areál jejího rozšíření zasahuje do Evropy, Afriky i Austrálie. Patří do nezvyklé čeledi kacibovitých, s jejímiž zástupci se v Čechách nesetkáte – řadí se k asijským léčivkám, které Evropa teprve objevuje. Kotvičník provází příslib téměř zázračných účinků na potenci a mužské zdraví, pomocí fytosterolů totiž umí povzbudit tvorbu testosteronu a dalších mužských pohlavních hormonů.

Má tedy pověst přírodního afrodiziaka. Ale pozor – ovlivňuje hormonálně nejen muže, ale i jejich protějšky – těm zase pomáhá zvyšovat hladinu ženského hormonu estrogenu. V každém případě pomáhá vylepšit sexuální život, a tedy i s ním spjaté problémy. Studie o posílení výkonnosti a růstu svalové hmoty se zatím nemohou opřít o žádné průkazné výsledky, ale víme jistě, že zvýšení hladiny testosteronu u mužů může mít vliv i na tuto oblast. I když u této byliny zatím nebyly prokázány žádné kontraindikace, neměly by ji používat nejen těhotné a kojící ženy, ale ani děti a pubescenti. Obsahuje totiž i alkaloidy, které se nepovažují za zcela bezpečné, a vyžadují tedy naši obezřetnosti.

Tip pro vás: Coby jednoletou rostlinu musíte kotvičník každoročně vysévat. Využívá se celá rostlina. Roste poměrně bujně, a třebaže poléhá do stran, na výšku může měřit i desítky centimetrů. Hodí se na záhon (výsev si načasujte na druhou polovina dubna) i do většího truhlíku (už od března). Nesnáší přemokření, potřebuje lehký zahradnický substrát nebo písčitou půdu. Při zpracování berte v potaz, že jde o velmi účinnou bylinu – lžička nati se vaří v půl litru vody asi půl hodiny, po scezení se pije před jídlem.

Muži v kondici

Foto: Shutterstock

Chutné řešení do kapsy

Při prvních příznacích onemocnění prostaty se doporučuje denně rozžvýkat deset gramů dýňových semen – v nich obsažené látky ničí mikroorganismy, posilují močový měchýř a brzdí zánětlivé procesy v těchto tělesných partiích.

Text: Dagmar Cvrčková, foto: Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze