Na zahrádku před domem…
Hortenzie Kulovitá květenství bílé odrůdy hortenzie stromečkovité ´Annabelle´ mohou mít v průměru i čtvrt metru, najednou se jich rozvíjejí desítky. K tomu ale potřebují slunné místo a přiměřeně vlhkou půdu. Sucho jim nevyhovuje. Třapatka […]
Hortenzie
Kulovitá květenství bílé odrůdy hortenzie stromečkovité ´Annabelle´ mohou mít v průměru i čtvrt metru, najednou se jich rozvíjejí desítky. K tomu ale potřebují slunné místo a přiměřeně vlhkou půdu.
Sucho jim nevyhovuje.
Třapatka
Třapatka lesklá dorůstá do výšky jen půl metru, řídce větvené stonky nesou světle oranžové květy, které velmi dlouho vydrží ve váze i na záhonu. Má poměrně málo nevýrazných listů, proto by se měla sázet vedle druhů, které holé stonky zakryjí.
Levandule
Levandule úzkolistá je oblíbená nejen pro své krásně vonící květy, ale i minimální péči. Dobře zakořeněnou rostlinu stačí po odkvětu jen sestřihnout a mírně upravit po zimě. Je mrazuvzdorná a vydrží na místě léta.
Záplevák
Na rozdíl od tradičních kultivarů netvoří záplevák Hoopesův tak bohaté trsy, dorůstá do výšky osmdesát až sto centimetrů. Má vyklenutý střed květů, které se vybarvují do žlutých a oranžových odstínů.
Olověnec
Kobercově rostoucí olověnec zdobí záhon od června do října blankytně modrými květy. Zelené listy se s chladnými rány přebarvují dočervena. Před prvními mrazíky je nutné rostlinu přenést do domu nebo skleníku, ideální teplota pro její přezimování se pohybuje mezi sedmi až deseti stupni.
Třapatkovka
Výrazně růžové květy třapatkovky se postupně objevují po řadu týdnů. Jde o nenáročnou trvalku, jejíž trsy se příliš nerozrůstají, proto nevytlačuje ostatní druhy. Vystačí si jen se základní péčí, nemá ráda jen dlouhé zamokření a příliš těžkou půdu.
Nízké a vysoké rostliny do předzahrádky
Předzahrádky oddělují rodinný dům od ulice. Je pro ně typický poměrně malý prostor, tedy i ztížená údržba. Proto sem vysazujte trvalky a nenáročné, ale na pohled zajímavé dřeviny. Podle toho, zda má předzahrádka oddělit dům od ulice a působit jako bariéra, nebo jestli má jen potěšit majitele i kolemjdoucí, volte buď vysoké či nízké druhy.
Vysoké druhy
Předzahrádka může ochránit dům a obyvatele například před silným provozem na ulici, hlukem i prachem, pokud do ní vysadíte vyšší keře. Lépe než jehličnany nebo husté stříhané živé ploty, u nichž je každé poškození zdálky vidět, působí listnaté dřeviny. Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) je oblíbená pro své krásné nápadné květy. Nahradit ji můžete méně náročnou kalinou, a to běžnou kalinou obecnou (Viburnum opulus), nebo vyšší a zajímavější kalinou japonskou (Viburnum plicatum), která snese i částečné zastínění. Z vysokých trvalek zde může růst janeba drsná (Heliopsis helianthoides) nebo vytrvalá slunečnice vrbolistá (Helianthus salicifolius). Později v sezoně vynikne i hvězdnice novobelgická (Aster novi-belgii) s desítkami drobných květů. Mezi vysoké trvalky se řadí také světle modrá perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia), která tvoří až metrové trsy. Podobně mohutný je i kyprej vrbice (Lythrum salicaria). Moc péče nepotřebuje ani komule Davidova (Buddleja davidii), která se také každoročně obměňuje, kvete jen na nových výhonech.
Vysoké trvalky by měly doplňovat i střední druhy, pro slunná místa je vhodný například kohoutek chalcedonský (Lychnis chalcedonica) nebo zvonky, třeba broskvolistý (Campanula persicifolia) nebo nižší a pevnější zvonek klubkatý (C. glomerata), vděčné jsou i nižší zahradní kosatce (Iris germanica).
Nízké druhy
Pokud na předzahrádku vysadíte nízké druhy, potěšíte jak kolemjdoucí, tak sebe při každém výhledu z okna nebo návratu domů. Toto řešení je běžnější v klidnějších zónách měst nebo na venkově, kde se po ulici nepohybuje tolik lidí a aut. Rostliny kombinujte tak, aby kvetly postupně a bylo se stále na co dívat. Volte výrazné barvy a větší trsy. Pozor ale, nesmějí si navzájem stínit. Na slunečné místo se hodí kakosty (Geranium), zvlášť velkokvětý kakost sivý (G. cinereum), a také nenáročné kuklíky (Geum). Krásně budou vypadat i rozrazily (Veronica prostrata, V. spicata). Ozdobou každé předzahrádky se stanou krásné odrůdy vytrvalých dračíků (Pestemon hirsutus, P. serrulatus), oblíbený je zvláště růžový ´Apple Blossom´. Porostou tady téměř všechny druhy polštářových hvozdíků (Dianthus), hluchavka skvrnitá (Lamium maculatum) či rmen barvířský (Anthemis tinctoria).
Doplnit je může pryšec mnohobarvý (Euphorbia polychroma). Pokud chcete na předzahrádky vysadit i traviny, musí jít o trsnaté druhy, například kostřavu (Festuca scoparia) nebo dochan psárkovitý (Pennisetum alupecuroides). Jako kvetoucí dřevinu můžete využít nevšední hebe (Hebe ochracea) s pěknou kresbou na listech.
Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock