Image001-5.jpg

Nábytek z banánu

03. 09. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Elegantní a pohodlný – to jsou dvě vlastnosti, proč se vyplétaný nábytek objevuje na mnoha zahradách, terasách a pod pergolami. Ačkoli na pohled vypadají křesílka stejně, mohou být vyrobena z mnoha materiálů – například banánového […]

Elegantní a pohodlný – to jsou dvě vlastnosti, proč se vyplétaný nábytek objevuje na mnoha zahradách, terasách a pod pergolami. Ačkoli na pohled vypadají křesílka stejně, mohou být vyrobena z mnoha materiálů – například banánového listí nebo vodního hyacintu.

Z vyplétaného nábytku patří k nejoblíbenějším ten z plastového vlákna, pro nějž se vžilo označení umělý ratan. Ovšem například pod zastřešenou terasu se hodí i přírodní ratan nebo křesílka z bambusu.

Přírodní ratan

Při výběru nábytku z přírodního ratanu se setkáte se dvěma druhy: loupaným a neloupaným. Ten první je zbavený kůry a vyrábí se z něj nábytek určený pro využití v interiérech a zimních zahradách, například na ratanové sedací soupravy. Většinou se upravuje mořením a seženete ho v různých odstínech od světle po tmavě hnědou. Na ven se doporučuje ratan neloupaný, lépe odolává vlhku a změnám počasí. Přesto byste ho měli pravidelně ošetřovat ochranným lakem a umístit na zastřešenou terasu či do altánu, protože ho ničí nejen déšť, ale i přímé slunce. Nemá rád ani přílišné teplotní rozdíly, na zimu ho proto uklízejte do garáže nebo i do domu.

Umělý ratan

Umělý ratan je dokonalou napodobeninou toho přírodního, dokonce se zachovává i stejná technologie výroby: jeho základ tvoří kovová konstrukce. Ocel, která podléhá korozi, stále častěji nahrazuje hliník nebo jeho slitiny. Ty také mají nízkou hmotnost, ovšem jsou pevnější. Pro vysokou stabilitu se používá klecová konstrukce, která zpevňuje jak sedací část, tak například opěrky i područky. Ty se pak vyplétají – ručně nebo strojově – z umělého vlákna. To je vyrobeno z odolného polypropylenu a slouží pouze na výrobu zahradního nábytku. Je pevné a pružné, proto nepraská. Vzniká tak lehký a velmi stabilní nábytek. Umělý výplet se vyrábí v mnoha barvách a provedení. Nejžádanější jsou tmavé odstíny – hnědá a černá, ale naleznete i světle hnědou či stříbrnou. Existuje hladká i vzorkované varianta. Na výběr máte i ze dvou tvarů vlákna: kulaté či ploché, které lépe imituje přírodní ratan. U kvalitního nábytku je materiál probarven v celé jeho tloušťce, díky tomu sestavy odolávají blednutí, vydrží mnohem déle hezké a pokud se někde omylem škrábnou, drobné poškození tak není vidět.

Ratanové křeslo z umělého ratanu můžete bez obav umístit ven a dál se o něj nestarat. Neloupe se, ani nepraská, nebledne a nevadí mu rozdíly v počasí, které by přírodní ratan mohly poškodit. Hliníková konstrukce vydrží při běžném užívání bezmála věčnost. Také životnost polypropylenového vlákna se uvádí kolem patnácti let. Pokud ho na zimu ukryjete do sklepa či zahradního domku – při teplotách pod nulou totiž křehne a mohlo by dojít k jeho narušení – poslouží vám ještě déle.

Odborníci také doporučují kupovat pouze takový nábytek, který je dodáván jako jeden kus. Jestliže byste si zvolili sešroubovaný z menších dílů, nejenže platí: více dílů a spojů znamená menší pevnost, ale takové výrobky také většinou mívají ocelový rám a každé utažení spojovacího šroubu má za následek odření ochranného nátěru. Na těchto místech se začíná tvořit rez hned po prvním dešti.

Banánový list

Na trhu však najde i vyplétaný nábytek z mnohem exotičtějších materiálů. Určitě mezi ně patří křesílka či pohovky se sedáky, opěrkami a područkami z banánového listu. Ten se nejprve svazuje do provazců, a potom se z vplétá do konstrukcí souprav, které jsou ještě vyztuženy ratanovým prutem. Výrobky z banánového listu se nemoří, ale pouze lakují. Svazky banánových listů mohou – na rozdíl třeba od ratanu – vytvářet i různé obrazce – oblíbené jsou například šachovnice. K výrobě nábytku se používá druh banánovníku Abaca.

Vodní hyacint

Vodní hyacint je rostlina, ze které se zpracovává stonek. Ten se opět vplétá do koster nábytku. Ponechává se v přírodní, světle medové barvě,mže být i tmavý. Je – na rozdíl od banánového listu – na omak hladký a velmi jemný.

Bambus

Mezi méně obvyklé materiály, které jsou vhodné na výrobu zahradního nábytku, patří i bambus. Je téměř nezničitelný, vydrží daleko více než klasické dřevo. Vždyť třeba v Japonsku nebo Číně se z něj staví stovky metrů vysoká lešení. Jednotlivá stébla bambusu se při výrobě nábytku spojují bambusovými kolíčky a ratanovými pásky, není zde tedy žádný kov. Přesto je velmi stabilní. Nevadí mu vysoká vzdušná vlhkost, hodí se tedy i k bazénům. Ovšem dlouhodobé vystavení dešti by mohlo způsobit jeho praskání, proto by měl stát třeba na zastřešené terase. Nábytek z tohoto materiálu je vždy ošetřen proti plísním a hmyzu a natřený bezbarvým lakem, který vytvoří odolný povrch.


Co je co

Ratan neboli  rotang (Calamus rotang) je liána rostoucí v pralesích jihovýchodní Asie. Jde o popínavou rostlinu silnou od jednoho do sedmi centimetrů, jejíž šlahouny dosahují délky až přes dvě stě metrů. Dřevo je velmi lehké a ohebné, po napaření a impregnování v oleji se z něj vyplétá nábytek.

Banánovník (Musa) je rod bylin z čeledi banánovníkovitých a (Musaceae). Zahrnuje jak zakrslé druhy, velké jen několik desítek centimetrů, tak zástupce náležící k nejvyšším bylinám světa, které mohou mít až šestnáct metrů.

Vodní hyacint neboli tokozelka (Eichhornia crassipes), je atraktivní splývající vodní rostlina původem z povodí Orinoka v Jižní Americe. Dnes je však rozšířená téměř ve všech tropických a subtropických oblastech světa, kde zplaněla. Ve vhodných podmínkách se velmi rychle rozrůstá pomocí výhonů. U nás se pěstuje jako okrasná jezírková rostlina. Je oblíbená pro svůj neobvyklý vzhled − oválné listy vyrůstající z podlouhlých až kulovitých jakoby plováků − a hlavně pro nádherné fialovomodré květy. Vodnímu hyacintu se nejlépe daří ve vodě hlubokéjen dvacet až padesát centimetrů. když může na dně zapustit kořeny do hlinitopísčitého substrátu.

Bambus je souhrnný název pro množství rodů trav z čeledi lipnicovitých vyznačujících se dřevnatými stébly. Jsou vesměs řazeny do podčeledi bambusové. Největší druhy dorůstají do výšky až přes čtyřicet metrů. Bambus je materiál, který nemá v přírodě obdobu, není to strom a a tedy ani dřevo, ale tráva. Má podzemní stonky stejně jako ostatní traviny. Odolná a pesvná vlákna prostupují měkčí a pružnější hmotou, které když tak zvenčí působícího tlaku umožní tuhým vláknům rozestoupit se. Bambus se tak dá ohnout ale ne zlomit. Uvnitř je dutý.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock a archiv firem

Uložit

Uložit

Uložit

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze