Nahlédněte za plot
Bez konce… Tak vypadá zahrada nedaleko známého vrchu Křemešník na Vysočině. Nabízí krásný výhled do krajiny, s níž díky správné volbě rostlin a dřevin na pohled splývá. Majitelé si ho mohou vychutnat z terasy nebo […]
Bez konce… Tak vypadá zahrada nedaleko známého vrchu Křemešník na Vysočině. Nabízí krásný výhled do krajiny, s níž díky správné volbě rostlin a dřevin na pohled splývá. Majitelé si ho mohou vychutnat z terasy nebo rovnou z obývacího pokoje. A nemusejí se bát, že se jim časem omrzí. Stálezelené solitérní dřeviny jsou rok co rok větší a jiné, mění se i v průběhu ročních období. Také postupně dorůstající ořešák v trávníku se brzy stane dominantním prvkem pozemku.
Od každého něco – to bylo přání manželů Remešových, s nímž se obrátili na zahradní architektku Evu Jonešovou. Přáli si na pozemek vysadit různé rostliny i dřeviny, vytvořit zahradu estetickou, ale u části plochy pamatovali také užitek.
Protože o pozemek majitelé pečují převážně sami, architektka jim pomohla nejen s návrhem a osazením, ale nechybělo ani vysvětlení, jakou bude zahrada potřebovat péči. Nejde totiž o žádný malý plácek, parcela má plochu 3680 metrů čtverečních. A čas nejlépe dokazuje, že se záměr zdařil a majitelé si pobyt v zeleni opravdu užívají.
U vchodu příchozí vítá reprezentativní část zahrady s pestrou skladbou dřevin různého vzhledu, které dominují vzrostlé borovice. Proměnlivost této části dodávají četné květiny mezi usazenými kameny, díky nimž se prostor mění během roku do různých barev a obrazců.
Další výzvou pro architektku bylo pohledové oddělení zahrady od veřejné komunikace a sousedících pozemků, a to hned ze tří stran. Povedlo se. Výbornou bariéru vytvořil do vln vysazený stříhaný živý plot z otužilého ptačího zobu (Ligustrum ovalifolium) ´Atrovirens´. Brání pohledům z ulice a taktéž zastaví pronikání větru, o který zde není nouze. Ptačí zob vytvořil krásně hustý porost a pomohl nenásilně rozbít rovné linie zahrady. „Nemusíte se bát této zdánlivě všední dřeviny, dlouhodobě patří mezi stálice právě u živých plotů. Ptačí zob je původní evropskou dlouhověkou dřevinou, odolnou, zdravou a silně mrazuvzdornou,“ radí architektka Eva Jonešová a dodává, že odrůda ´Atrovirens´ opadává až v časném jaru a vzápětí znovu obroste.
Víte, že v minulosti se bobule používaly pro barvení vína díky sytě červené barvě dužniny? Dnes více oceníte, že skýtají potravu ptákům a vítanou skrýš dalším živočichům nejen v zimě. „Největší radost mi udělalo, že se na této zahradě povedlo vypěstovat živé ploty, jak mají opravdu vypadat,“ dodává architektka.
Zahrada se nachází v nadmořské výšce 620 metrů, kde již čas od času panují drsnější podmínky, které prověří rostliny a majitele. Vysazené borovice, smrky, tisy, jedlovce, z keřů mochny, dřišťály, lísky nebo půdopokryvné barvínky jednoznačně nezklamaly. Po vzájemné diskusi s architektkou majitelé vysadili více borovic, protože jsou skromné, dokážou růst doslova ze skály a výborně koření. Kdybyste si ji chtěli doma tvarovat a udržet kompaktní růst, zkuste vylamovat měkké výrůstky během května. Bezesporu zaujme pomalu rostoucí a hustá borovice lesní (Pinus sylvestris) ´Watereri´ s tmavě zeleným jehličím, které se právě během zimy změní na modravý odstín a ten přetrvává do jara. V sezoně s ní nádherně kontrastují nápadné purpurově červené listy nedalekého japonského javoru dlanitolistého (Acer palmatum ‚Atropurpureum‘). Na severozápadní straně se daří vřesovištním rostlinám. Najdete zde oblíbené azalky, pěnišníky – rododendrony, ale také méně známé mamoty (Kalmia) a pierisy (Pieris floribunda), které neopadávají a zůstávají zelené po celou zimu. Tady se nachází další pohledová clona, která je zarostlá takzvaným psím vínem, tedy přísavníkem (Parthenocissus quinquefolia).
Součástí zahrady je i užitková část včetně skleníku, který je šikovně schovaný před pohledem z terasy živým plotem. V létě si tady můžete pochutnat na čerstvě natrhaných jahodách. Také třešeň, švestka a drobné ovoce poslouží dětem jako zdroj vitaminů a vítaného osvěžení.
Pro romantické nálady
Když máte alespoň trochu romantickou náladu, potěší vás zimní procházka po zahradě. Právě nyní překvapí pestrost použitých keřů a nejlépe vynikne bohatství plodů plazivého skalníku Cotoneaster adpressus. Červenolistý dřišťál Berberis thunbergii ´Atropurpurea´ také ukazuje své bobule a ptáci dosud nesezobali všechny šípky. U některých dřevin můžete obdivovat trny nebo výraznou kůru, která v únoru u listnáčů nejlépe vyniká. Krásným příkladem je pokroucená vrba Salix matsudana ´Tortuosa´ se žlutým větvovím. Zajímavý tvar koruny vrby jívy Salix caprea ´Kilmarnock´ možná působí trochu smutným dojmem, který se zcela změní, až zjara vyraší. Na odiv vystavuje barevné proutky ještě svída, která vtiskne svou zimní jedinečnost do okrajů keřovitých záhonků.
Zahradní domek, plně využívaný v sezoně, skýtá příjemné posezení u krbu v kruhu přátel a při dobré náladě. A také schovává nářadí a potřebnou výbavu pěkně v suchu.
Na jaro se tady čeká déle, ale pak to stojí za to! Vítání nové sezony provází množství cibulovin, první již prorážejí zbytkem sněhu. Sluníčko pak probudí i zbytek rostlin a definitivně vyláká ven také zahradníka.
Miroslava Paclová, foto archiv autorky a www.evajonesova.cz
Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2017.