Naplánujte si trvalkové záhony na příští sezonu!

10. 01. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Trvalkové záhony patří bezesporu do každé zahrady. Výborně si totiž rozumí s každým zahradním stylem, ať se jedná o zahradu přírodní, minimalistickou nebo bylinkovou. Kromě toho, že celou zahradu od jara do podzimu zahalí těmi nejpůvabnějšími barvami, plní i důležitou ekologickou funkci.

Celá řada trvalek je totiž silně medonosná a nabízí pyl a nektar motýlům, včelám, čmelákům a dalším užitečným pomocníkům. Na sušených semenících si v zimě smlsnou zase semenožraví ptáci.

Bylinkové záhony mají nevšední kouzlo. foto: Lucie Peukertová

Bylinkové záhony mají nevšední kouzlo. foto: Lucie Peukertová

Trvalky mají v zahradní tvorbě svébytné postavení a s jejich pomocí docílíme takového efektu, kterého se u žádné jiné skupiny rostlin nedočkáme. Přesto je dobré na trvalkách nezaložit celkovou kompozici, ale i přes jejich nepopiratelné výhody je brát jako atraktivní doplněk. V posledních letech se dostává do popředí také ekologická funkce trvalek. U těchto květin nás tedy nezajímá pouze jejich estetická působnost, ale také jejich ekologická funkce. V přírodních a ekologických zahradách se často vysazují naše tradiční nebo divoké druhy trvalek nebo sortiment, který se snadno přesévá. Tyto divoké druhy se také často kombinují ve směsích, které napodobují vzhled květnaté louky.

Pokud si myslíte, že na vaší zahradě panují takové podmínky, ve kterých by se trvalkám rozhodně nedařilo, věřte, že na každé stanoviště najdete vhodný sortiment. Mezi těmito pestrými kráskami jsou totiž druhy do hlubokého vlhkého stínu i na sluncem vyprahlé stanoviště. Úspěch květinových záhonů je ovšem ve velké míře závislý na kvalitním a odborném plánování.

Projekt, záruka kvality

Na začátku kvalitní zahrady vždy stojí projekt, na začátku květinového záhonu by měl stát osazovací plán. Pokud chcete, aby v záhonu vše fungovalo, jak má a aby vás trvalky těšily dlouhou dobu, oslovte odborníka, tedy zahradního architekta. U trvalek by nás rozhodně neměla zajímat pouze doba květu, barva nebo výška, ale také vlastnosti a požadavky použitých rostlin. Při výběru také musíme dbát na vzájemné interakce mezi květinami.

Přečtěte si také:
Jaké rostliny vybrat k oknu?

Zatímco některé druhy spolu budou sousedit bez větších problémů, u silně expanzivních druhů naopak očekávejte konkurenční boj. Fungující trvalkový záhon může vzniknout jedině s přihlédnutím ke všem vlastnostem trvalek, záhon neplánujte pouze podle vzhledových vlastností jednotlivých rostlin.

Pri návrhu trvalkového záhonu se můžete zaměřit na sortiment, který se bude barevne navzájem doplnovat. foto: Lucie Peukertová

Pri návrhu trvalkového záhonu se můžete zaměřit na sortiment, který se bude barevne navzájem doplnovat. foto: Lucie Peukertová

Nejoblíbenější trvalkové záhony

Ačkoliv venku ještě vládne zima, je skvělý čas na to, si vše promyslet. Právě zima je ideální pro plánování a vy máte dostatek času si ujasnit, jakému typu trvalkového záhonu dáte přednost. Pokud na své zahradě hospodaříte ve jménu přírody a myslíte i na užitečný hmyz, který květinové záhony rád navštěvuje, upřednostněte trvalky s jednoduchými květy. Některé šlechtěné plnokvěté kultivary totiž neumožňují některému hmyzu opylení, jak tomu bývá například u plnokvětých kakostů.

V sortimentu by určitě neměly chybět některé staré nebo divoké druhy trvalek, které ve výsadbě zplaňují. Mezi víceúčelové trvalkové záhony také patří trvalkový záhon s vysokým podílem bylinek. Ty jsou u opylovačů stejně oblíbené jako medonosné okrasné květiny, navíc se dají využít i pro přípravu pokrmů, bylinných směsí nebo domácí přírodní kosmetiky. Většina u nás dostupných bylinek pochází ze středomořské oblasti a skvěle si poradí i s plným sluncem i výrazným suchem. U venkovské chalupy by určitě neměl chybět záhon s tradičními venkovskými druhy trvalek.

Pivoňky (Paeonia), máky východní (Papaver orientale), kosatce (Iris), vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata) vytvoří nevšední atmosféru například na předzahrádce. Výběr trvalek by měl vždy korespondovat s celkovým konceptem zahrady i s okolním prostředím.

Pri plánovaní rostlin je nutné pamatovat na zastoupení trvalek kvetoucích brzy na jare. foto: Lucie Peukertová

Pri plánovaní rostlin je nutné pamatovat na zastoupení trvalek kvetoucích brzy na jare. foto: Lucie Peukertová

Další tematické trvalkové výsadby

Prérie – tato výsadba je inspirována severoamerickou prérií a najdete v ní druhy pocházející původně právě z tohoto kontinentu nebo sortiment, kterému vyhovují podmínky prérijního stanoviště. Dobře si poradí například s plným sluncem a delším přísuškem. Tyto záhony jsou známé jako výsadby s vysokým stupněm autoregulace, protože dokáží fungovat i bez pravidelné údržby, jen je nutné počítat s tím, že některé druhy z výsadby během let téměř vymizí, jiné zase převládnou. Tyto záhony jsou mulčovány minerálním mulčem, tedy kačírkem, štěrkem nebo kamennou drtí.

Trvalkam ve stínu vévodí udatna lesní. foto: Lucie Peukertová

Trvalkam ve stínu vévodí udatna lesní. foto: Lucie Peukertová

Lesní podrost – tento specifický sortiment si poradí se stínem a mírně vlhkou půdou bohatou na humus. V sortimentu jsou velmi často zastoupeny druhy kvetoucí brzy na jaře.

Přečtěte si také:
Rostliny, které rozzáří vaši zahradu i na konci sezony

Anglické rabato – tento typ výsadby se běžně používá v Anglii, kde kopíruje některý ze zahradních prvků, jako je cesta nebo třeba plot či živá stěna. Záhon je prostorově poměrně náročný. Aby květiny vynikly, bývá široký obvykle 4 a více metrů. Trvalky jsou vysazovány do barevné mozaiky po více kusech od jednoho druhu tak, aby byl záhon efektní co nejdelší dobu.

Trvalkové záhony inspirované severoamerickou prérii. foto: Lucie Peukertová

Trvalkové záhony inspirované severoamerickou prérii. foto: Lucie Peukertová

Středozemní záhon – ideální na plné slunce, kde občas hrozí přísušky. V sortimentu převažují trvalky s minimálními nároky na zálivku. I v tomto záhonu bývají zastoupeny druhy některých oblíbených bylinek, jako je levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia), yzop lékařský (Hyssopus officinalis), šalvěj lékařská (Salvia officinalis) a mnoho dalších. S touto výsadbou se můžete setkat také na střešních zahradách.

Vlhkomilná trvalková výsadba. foto: Lucie Peukertová

Vlhkomilná trvalková výsadba. foto: Lucie Peukertová

Vlhkomilné trvalkové výsadby – tento typ záhonu se perfektně hodí například pro okraje vodotečí nebo zahradních jezírek, kde není dno pokryto jezírkovou folií. Sortiment vyžaduje bohatou zásobu vody v půdě. V sortimentu převažují druhy vlhkomilné a mohou být zastoupeny i rostliny bahenní.

Podrostové trvalky a náhrady trávníku – pomocí některých půdopokryvných trvalek snadno nahradíte trávník v místech, kde se zelenému koberci zrovna nedaří. Tyto rostliny bývají většinou nižšího vzrůstu asi do třiceti centimetrů a poměrně snadno se rozrůstají podzemními výběžky. Dobrým příkladem jsou například některé kakosty (Geranium), barvínek menší (Vinca minor) nebo třeba pupkovec jarní (Omphalodes verna).

Výsadba tradičních druhu květin pro venkovské prostředí. foto: Lucie Peukertová

Výsadba tradičních druhu květin pro venkovské prostředí. foto: Lucie Peukertová

Tip redakce

Do druhově pestrých trvalkových záhonů se mnohdy přisévají i druhy nenáročných letniček, které se v záhonech udržují díky samovýsevu. Záhony tak jsou zajímavě proměnlivé a kvetou opravdu hodně intenzivně. Běžně k tomuto účelu slouží například sluncovka kalifornská (Eschscholzia californica) nebo černucha damašská (Nigella damascena) známá pod lidovým označení jako nevěsta v trní.

Přečtěte si také:
Jedlé okrasné rostliny, které nesmí chybět na žádné zahradě

Text a foto: Lucie Peukertová

Kategorie: Zahrada
Tagy: jarní trvalky kvetoucí trvalky návrh zahrady nosná stěna rady a tipy trávník na jaře trvalky trvalky do stínu trvalky na slunce zahon Zahradní květiny
Sdílejte článek

Diskuze