Návod, jak správně založit zahradu
Postupujete při tvorbě a osazování zahrady podle modelu, že se vám něco líbí u sousedů, známých nebo na výletě, a tak si to ke svému domu pořídíte také? Děláte velkou chybu. Co funguje u cizích, […]
Postupujete při tvorbě a osazování zahrady podle modelu, že se vám něco líbí u sousedů, známých nebo na výletě, a tak si to ke svému domu pořídíte také? Děláte velkou chybu. Co funguje u cizích, nemusí obstát u vás. Zahradu – podobně jako třeba byt – si nechte udělat na míru.
Plánování – slovo, které mnozí nemají rádi, protože jim připomíná povinnosti, nutnost něco dělat nebo někde být. Ovšem existují i případy, a zakládání zahrady mezi ně určitě patří, kdy znamená zajistit si pohodlí a krásu. Většina lidí se do toho pouští sama a často si předem nezjistí ani základní informace, jak na to. Dříve či později pak objeví detaily, které pozemku uberou na kráse i užitečnosti. Jen se podívejte z okna. Nemáte náhodou také záhon s bylinkami umístěný v užitkové zahradě daleko od oken? A v kuchyni pak používáte sušené koření, protože pro bylinky jste líní si několikrát za dopoledne dojít? Je to velmi častá chyba, kterou lze naštěstí za rok napravit tím, že si rostliny přesadíte blízko domu. Jiné chyby ale mohou pobyt a práci na zahradě znepříjemňovat už napořád.
Na co si dávat pozor?
Profesionálové tomu říkají promyšlená kompozice zahrady. A vytvořit si ji může i majitel, protože on ji zná nejlépe. Jak na to? Především je třeba si uvědomit, co od zahrady očekáváte. To platí zvlášť pro malé pozemky, kde není místa nazbyt. Všeho moc škodí, a to platí i o hodně prvcích na malém prostoru. Měli byste tedy vědět, zda dominantou bude odpočinkováčást s terasou, užitková zahrada, prostor pro děti…
Dáte-li přednost záhonům, nezapomeňte, že musíte mít vše potřebné k práci po ruce. Také odtud nesmí být daleko ke kompostéru a zdroji zálivkové vody. Častým nedostatkem bývá absence technického zázemí. Na zahradách běžně chybí dřevníky nebo zahradní domky, kam můžete před nepřízní počasí ukrýt zahradní techniku a nářadí. To pak zbytečně zůstává venku nebo přeplňuje garáž.
Kdo si pořizuje zahradu relaxační, pozor, aby byla oddělená od pozemku sousedů nebo chodníku a ulice. Pokud na ni bude vidět, nikdy si zde neodpočinete, protože vás budou cizí pohledy rušit.
Velkou chybou bývá i nedostatečné rozčlenění zahrady. Jestliže ji vidíte z jednoho místa celou, značně se tak narušuje pocit soukromí a pozemek působí mnohem menší, než ve skutečnosti je.
Návod, jak to dělat správně
Členění zahrady je sice věc individuální, ovšem určitá všeobecná pravidla přece jen existují.
Platí totiž, že co nejblíže k domu se umísťuje odpočinková terasa, na kterou se vchází například z kuchyně či obývacího pokoje. Na ni může navazovat kuchyňská zahrádka nebo bylinkoviště, kde najdete všechny potřebné ingredience pro vaření.
Okolí terasy patří obvykle okrasné části, kam se dají také postavit dětské herní prvky, aby potomci byli pod stálou kontrolou rodičů. Pokud chcete na trávníku hrát míčové hry, musí mít jednoduchý a ničím nerušený tvar. V případě, že plánujete na terase krb, pamatujte, že byste měli mít v jeho blízkosti uskladněné dřevo. Naopak zahradní domek na nářadí dejte raději na okraj pozemku, aby zbytečně nerušil. Nejdále od domu bývají umístěny užitkové zeleninové záhony nebo ovocné stromy a keře.
Ovšem staveb, které se musejí na pozemek vejít, a s nimiž je tedy třeba od samého začátku počítat, je více. Výrazným prvkem se stává garáž nebo garážové stání. Ideální místo pro ně je co nejblíž vjezdu a také domu, pokud možno aby bylo možné dostat se z vozu domů suchou nohou.
Opravdu nemusíte mít všechno
Rozhodně ale neplatí, že byste na zahradě museli mít všechno. Vybírejte si pouze to, co vám vyhovuje! Jestliže tu chcete relaxovat, koupat se v bazénu a užívat si krásy květin, nesnažte se na pozemku zakládat užitkovou zahradu, která je náročná na čas i místo. Vhodnější pro vás bude odpočinková terasa, bazén nebo koupací jezírko, trávník a kolem dokola – ovšem v patřičné vzdálenosti od vodní hladiny, aby do ní neopadávaly a neztěžovaly údržbu vody – květiny a jiné okrasné rostliny.
Pokud se považujete za opravdové zahradníky a baví vás práce a neustálá péče o zeleninové záhony, nebojte se velké užitkové zahrady. I na ni ale květiny patří, například nízký živý plot nebo trvalkový záhon s vyššími druhy aspoň trochu oddělí záhony od zbytku zahrady nebo zakryjí kompostér či kompost.
Zjednodušený návod na zakládání zahrady
Zjednodušený kompoziční model vyjadřuje možné, nikoliv však závazné uspořádání ploch na zahradě směrem od domu. První zmíněný prvek je tedy nejblíže u domu:
-
odpočinková terasa, parkovací místo nebo garáž
-
kuchyňská zahrádka nebo bylinkoviště u terasy
-
okrasné výsadby, travnatá plocha s herními dětskými prvky
-
dřevník, zahradní domek
-
užitková
-
ást zahrady
-
technické zázemí užitkové zahrady – kompostér, zdroj zálivkové vody, sklad hnojiv
Lucie Peukertová, foto autorka a Shutterstock
Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.Save