Image001-2.jpg

Nebojte se samozavlažovacích květináčů v bytě

16. 02. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Zatímco pěstování muškátů a dalších balkónovek si už mnozí nedovedou bez samozavlažovacích truhlíků představit, v interiéru je využívá málokdo, což je škoda. Samozavlažovací květináče jsou vhodné pro celou řadu pokojových rostlin, vlastně pro všechny s […]

Zatímco pěstování muškátů a dalších balkónovek si už mnozí nedovedou bez samozavlažovacích truhlíků představit, v interiéru je využívá málokdo, což je škoda.

Samozavlažovací květináče jsou vhodné pro celou řadu pokojových rostlin, vlastně pro všechny s výjimkou suchomilných a sukulentních rostlin.  Stále častěji se tento typ nádob z průhledného plastu používá i pro pěstování orchidejí. Nejenže v nich květiny lépe rostou, ale i péče o ně je jednodušší.

Originální designový květináč Calimera 2 oceněný cenou Red Dot vznikl ze spolupráce s českým designérem Janem Čtvrtníkem. Umožňuje kombinovat dva druhy spodního a horního dílu a to v množství barevných kombinací.

Zaléváte méně

Pěstování v samozavlažovacích nádobách zvládnou i začátečníci – stačí zvolit správnou velikost květináče, přečíst si návod na sestavení a použít spíše hrubší substrát. Pokud květináč má místo knotů vzlínací šachty, je nutné napěchovat zeminu i do nich. Postup při osázení je stejný jako u klasických květináčů či truhlíků.

Květiny v samozavlažovacích nádobách zaléváte přibližně třikrát méně často než v těch běžných, protože zásobník je schopen pojmout větší množství vody, které rostlina čerpá i několik týdnů. Knoty zajistí nepřetržitou závlahu podobnou přírodním podmínkám. Navíc vodu do truhlíku lijete podle velikosti nádoby jen jedním či maximálně dvěma otvory umístěnými v přední části, což také zalévání urychluje. I když hodně záleží na konkrétních požadavcích jednotlivých květin. Nelze tak říci, že pokud jste zalévali pokojovky jednou za týden, nyní stačí vzít kropáč do ruky až po třech nedělích. Jednoduché pravidlo, jak často zalévat, neexistuje. Záleží na počasí, orientaci na světové strany, typu a velikosti rostliny. V tropickém horku určitě voda v truhlících nevydrží ani týden, ale při běžné pokojové teplotě je většinu rostlin v samozavlažovacích nádobách opravdu možné zalévat jen jednou za dva či tři týdny. Rozhodně se nemusíte obávat, že jim uhnijí kořeny, jako stojí-li voda v obyčejné podmisce. Kvalitní výrobky jsou opatřeny měrkou, díky níž okamžitě vidíte, kolik vody je ve spodní nádobě. Obě části květináčů na sebe nasedají tak, aby mezi nimi byla vzduchová mezera, která zajišťuje přísun vzduchu do substrátu a do oblasti kořenů.

Květináč Rosmarin společnost Plastia speciálně vyvinula pro pěstování bylinek a drobných květin. Otvor v přední části zjednodušuje zalévání.

Ideální pro orchideje i podlahové topení

Samozavlažovací květináče jsou ideální pro pěstování orchidejí, to je zde jednodušší než v klasických nádobách, kde musíte rostlinu jednou týdně ponořit do vody a po půl hodině zase vyndat, nechat okapat a vložit zpět do dekorativního obalu. U samozavlažovací nádoby si rostlina vláhu nasává knoty, jak potřebuje. Od března do dubna se doporučuje jednou ta týden až dva přidat dávku tekutého hnojiva. Orchideji udělá dobře i pravidelné rosení, jen pozor, voda by neměla přijít na květy a také se nesmí držet mezi listy.

Samozavlažovací květináče jsou také vhodné do domů a bytů s podlahovým topením. Pokud na ně postavíte rostliny v obyčejných nádobách, nebude se jim dařit, neboť se ke kořenům nedostane dostatečné množství vody a ony budou usychat. U samozavlažovacích květináčů je tomu naopak. Teplo, které stoupá vzhůru, jen urychlí vzlínání vody přes knoty, a tím i dostatečnou vlhkost zeminy u kořenů.


Jak fungují samozavlažovací květináče?

Samozavlažovací květináč se skládají nejen z části pro pěstování rostlin, ale také z rezervoáru na vodu, zalévací šachty, knotů – ale některé typy fungují i bez nich– hladinoměru a prostor pro cirkulaci vzduchu. Z horní části se zeminou vedou do spodního zásobníku textilní knoty, které nasávají vodu a transportují ji ke kořínkům rostlin. Ty dostávají závlahu pravidelně a v malých dávkách, nedochází tak ke střídavému rozbahnění a přesychání půdy.

Víte, že…

Samozavlažovací nádoby vymyslel český lékař Tomáš Syrovátka. Autorské osvědčení pro tento vynález získal v roce 1982. Nyní se podílí svými podněty například na přípravě květináčů značky Plastia. Samozavlažovací nádoby jsou velmi oblíbené nejen v Čechách, ale i v USA, Kanadě, Francii či v jiných zemích.

Redakce, archiv firmy Plastia

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze