Největší chyby při natírání dřeva
Všechny návody na natírání a ošetřování dřeva v exteriéru tvrdí, že je třeba dodržet tři zásady – dobře a pečlivě připravit povrch, koupit kvalitní lak či olej a dodržet postup práce doporučený výrobcem. I tak se […]
Všechny návody na natírání a ošetřování dřeva v exteriéru tvrdí, že je třeba dodržet tři zásady – dobře a pečlivě připravit povrch, koupit kvalitní lak či olej a dodržet postup práce doporučený výrobcem. I tak se ale můžete dopustit chyb, které celou práci zkazí.
Horko nebo naopak příliš vlhko, mokré dřevo, podcenění impregnace, špatný štětec – to jsou podle odborníků časté chyby, které lidé dělají při natírání.
Špatně vyschlé dřevo
Požadovaná vlhkost dřeva určeného k natírání je deset až patnáct procent. Na slunci by vysychalo několik let, proto je dobré si na stavbu terasy, pergoly a dalších prvků koupit materiál od firem, které mají speciální sušičky. Jinak dřevo jen těžko nalakujte. Platí to hlavně tehdy, chcete-li použít silnovrstvou lazuru, která dobře nepřilne k vlhkému povrchu a začne se loupat. O něco mírnější jsou podmínky pro použití tenkovrstvých laků. Ty lze nanášet na vlhčí a méně vyschlé, třeba i čerstvé dřevo, u nějž vlhkost přesahuje dvacet procent. Vždy ale nejprve použijte napouštěcí nátěr.
Použití bezbarvých laků
Nechá vyniknout jeho krásnou kresbu – těmito slovy mnozí odůvodňují, proč natírají dřevo bezbarvým lakem. Pokud jde o podlahu v obývacím pokoji nebo desku stolu v jídelně, rozhodnutí je to správné. Nikoli však, když chcete ošetřit podbití střechy či garážové stání. Bezbarvé lazury totiž nemají UV filtr, který by dřevo venku chránil – to pak pod nimi šedne a černá.
Volba správného odstínu
Ořech, dub, mahagon, eben… Nabídka odstínů lazurovacích laků je velká. Při volbě se řiďte nejen svými preferencemi, ale i vlastnostmi barev. Obecně platí, že čím světlejší odstín zvolíte, tím kratší bude životnost natíraného povrchu. Velmi tmavé barvy zase přispívají ke kumulaci tepla na povrchu dřeva – to pak mnohem rychleji mění svůj objem, více pracuje a snadno popraská. Vhodné jsou tedy ty ze středu spektra, mezi něž se řadí třeba oblíbený dub nebo ořech.
Špatně zvolený čas
Výrobci nátěrových hmot v návodech uvádějí, že k natírání potřebujete vhodné klimatické podmínky, tedy minimální vlhkost a teplotu od osmnácti stupňů. Ovšem už tam chybí, že pracovat s nimi nesmíte ani při vysokých teplotách a na přímém slunci. Nátěr by totiž zaschl dříve, než přilne k povrchu. Jeho životnost je pak kratší, brzy se začne loupat a dřevo hůře chrání před škůdci. Pozor také na natírání vyhřátých povrchů – je hezké, že necháváte prkna na terasu vysychat na slunci a pak je přenesete do stinné kůlny, kde chcete pracovat. Ale nezačínejte s tím hned, počkejte, až jejich povrch zchladne.
Bez impregnace
Venkovní dřevo musí každý den odolávat povětrnostním vlivům, vlhkosti, škůdcům, proti nimž ho standardní nátěrové hmoty neochrání. Proto je tedy nutné jako první vrstvu nanést impregnaci, nejlépe takovou, která ho chrání před houbami a plísněmi a také proti škůdcům a modrání dřeva. Někteří jako impregnaci volí ředěný svrchní nátěr, což je ale špatně. Nejen proto, že mu chybějí fungicidní látky, které dřevo chrání. Penetrace má také menší molekuly než barva, proto se dostává do hloubky materiálu.
Jedna vrstva nestačí
Zvlášť pokud užíváte tolik oblíbené vodou ředitelné laky a barvy, jejichž vlastnosti jsou už srovnatelné se syntetickými, nanášejte minimálně dvě svrchní vrstvy. Tyto barvy totiž zvedají vlákna dřeva, čímž dovolí vodě, aby pronikla dovnitř. V teplých dnech a na slunci se vlhkost začne odpařovat, nátěr takzvaně podfoukne a začne se olupovat. Proto odborníci doporučují po nanesení každé vrstvy povrch obrousit, aby se srazily špičky dřevěných vláken. A čím více vrstev je, tím méně vody pronikne do materiálu.
Kombinace různých značek
Zvlášť při natírání opravdu velkých ploch lze díky slevám nebo akčním cenám za barvy ušetřit nemalé peníze. Jen pozor, abyste později nelitovali. Výrobci totiž garantují vlastnosti nátěru pouze v případě, kdy použijete celý systém stejné značky, tedy od napouštědla přes základní barvu až po finální vrstvy. Jen tak se dosáhne toho, že jednotlivé vrstvy budou na sebe dobře navazovat. Kupovat penetraci od jedné firmy a lak od konkurence se nemusí vyplatit. Ovšem také se nemusí stát vůbec nic.
Špatný štětec
Při nákupu štětce se pravděpodobně setkáte s výrobky se dvěma druhy štětin, přírodními nebo umělými. Ty první se hodí spíše pro barvy syntetické, druhé jsou vhodné pro práci s vodou ředitelnými nátěry. Existují také univerzální štětce, které v sobě kombinují oba druhy štětin, díky čemuž pokaždé rovnoměrně nanesou lak tak, aby nátěr správně zaschl a vytvořil ten nejlepší možný výsledek. Důležitý je i tvar štětce. Oblíbené ploché využijete při natírání rychleschnoucími vodou ředitelnými barvami, ideální jsou na velké rovné plochy. Naopak kulaté jsou vhodné na menší a členité povrchy. Pokud už do kvalitního štětce investujete, používejte ho správně a nezničte si ho hned první den. Do lazury nebo barvy ho neponořujte příliš hluboko, stačí maximálně do poloviny. Přebytek důkladně setřete o hranu plechovky. Natírejte vždy po směru vláken dřeva. Jedině tak dosáhnete rovnoměrné plochy. V době pracovních přestávek zabalte štětec do mikrotenového sáčku nebo potravinářské fólie, aby nevyschl a nezanechával na povrchu nepěkné šmouhy.
Co se stalo, když…
… dřevo pod lazurou zamodrává nebo je napadeno dřevokaznou houbou?
Před samotným nanášením lazury jste nenanesli vůbec nebo špatně použili fungicidní impregnaci.
… povrch silnovrstvé lazury velmi rychle po aplikaci zmatovatěl?
Stává se to hlavně na podzim a na jaře a může za to sražená vzdušná vlhkost na povrchu nezaschlé lazury. V tomto období si vyšetřete čas na natírání nejlépe dopoledne, aby barva měla čas zaschnout při vyšší teplotě a nižší vlhkosti.
Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock