Několik tipů na různé druhy trvalkových výsadeb
Bez trvalek by byla každá zahrada neosobní a poněkud nezajímavá. Ačkoli se z jejich krásy v zimě těšit nemůžeme, od jara do podzimu vnesou do zahrady takovou atmosféru, pro kterou se je rozhodně vyplatí pěstovat. Přinášíme vám několik tipů na různé druhy trvalkových výsadeb, které už teď můžete začít plánovat.
Možná někomu přijde příliš brzy přemýšlet o trvalkových výsadbách, když za okny vládne zima, ale právě teď je na přípravu nové sezony nejvíce času. Pokud se do plánování nechcete pustit sami, ale budete kontaktovat zahradního architekta nebo zkušeného perenáře, i tito odborníci se vám nyní budou moci více věnovat. Ještě před jejich návštěvou si ujasněte, jaký typ trvalkových záhonů je vhodný pro vaši zahradu.
Pomocí trvalek lze vytvořit zcela jedinečnou kompozici, která na obdiv nebude dlouho čekat. Hlavní působnost trvalek je sice od jara do podzimu, přičemž léto přináší nejpestřejší škálu barev a tvarů květů, ale některé vytvářejí zajímavé semeníky. Pokud je ve výsadbě ponecháte a nepodrobíte je pečlivému podzimnímu úklidu, můžete se z jejich neotřelé krásy radovat i během zimy, kdy jim dá atraktivní punc první mráz a sněhová nadílka.
I ve stínu to může krásně rozkvést
Mnohdy máme pocit, že ve stínu skoro žádné trvalky nekvetou, ale v sortimentu najdeme celou řadu druhů, kterým tyto specifické podmínky naopak vyhovují. Lze je kombinovat s některými kvetoucími keři, jako jsou pěnišníky (Rhododendron) nebo azalky (Azalea). Na stanovišti s nedostatkem slunečních paprsků je obzvláště důležitá hra s barvami. Studené tóny totiž mohou působit o to více pochmurně, zatímco teplé barvy dokážou rozzářit i to nejsmutnější zákoutí. Do stínu se budou skvěle hodit konvalinky vonné (Convallaria majalis), čechravy (Astilbe), dlužichy (Heuchera) nebo třeba škornice (Epimedium) v mnoha kultivarech, které si navíc poradí i se suchem v podrostu stromů.
Divoké zákoutí ponechte samovolnému vývoji
V dnešní době je hlavním trendem zahradní tvorby ekologické zahradničení, proto nikoho nepřekvapí, že na těchto zahradách vznikají i poněkud „divoká“ zákoutí, která ponecháváme vlastnímu osudu. Aby taková výsadba fungovala, je třeba do ní vysadit hlavně nenáročné druhy rostlin. Na plné slunce se bude hodit mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum), různé druhy rozchodníků (Sedum) a netřesků (Sempervivum).
Moderní trendy v přírodních barvách
K moderní architektuře se hodí trvalky v nevšedních barvách a barevných kombinacích. Zkuste třeba barevné sladění zelených kontryhelů měkkých (Alchemilla mollis) a modře kvetoucích kakostů vznešených (Geranium magnificum). Moderně pojaté trvalkové záhony nejsou mnohdy založeny na přemíře různých druhů, ale skvělých výsledků dosáhnete velkoplošnými výsadbami několika málo trvalek, které vytvářejí zajímavé koberce plné květů. Stejně tak zde mají své zastoupení i trvalky s dekorativními listy nebo okrasné trávy, které samy o sobě působí minimalisticky.
Naplánujte si klasické květinové rabato
Asi nejoblíbenějším typem trvalkového záhonu je rabato, se kterým se můžete setkat v anglických zahradách. Je založeno na výsadbě různých druhů trvalek, které se k sobě sesazují po více kusech, aby vytvořily kompaktní barevnou plochu. Pokud je rabato situováno například u zdi, jsou nejvyšší druhy vysazeny do pozadí a směrem dopředu se jejich výška snižuje. Rabata umístěná do prostoru zahrady mívají zase vyšší střed.
Smíšené trvalkové záhony s růžemi v anglickém stylu
Pokud máte rádi záplavu pestrých květin v kombinaci s růžemi, inspirujte se anglickými zahradami. I proslulá zahradní architektka Gertrude Jekyll tyto dvě specifické skupiny rostlin ráda kombinovala. K trvalkám se hodí zvláště růže skupiny David Austin, které se pyšní specifickým tvarem květů a vůní po citrusech. I zde je třeba trvalky jednoho druhu k sobě sesazovat po více kusech, aby vznikly větší barevné plochy. Vždy je třeba trvalky vybírat s ohledem na jejich postupné nakvétání, aby se sezona jejich působnosti co nejvíce prodloužila a záhon byl tím pádem efektní od jara do podzimu.
Suťoviště ožije barvami
Trvalky si skvěle rozumí i s kamenem, ať je to na skalce, nebo v suťovišti. Je ovšem třeba vybírat spíše druhy, které snesou úpal a poradí si i s přísuškem. Vhodnou volbou budou mnohokvěty hroznaté (Kniphofia uvaria), známé také jako kleopatřina jehla, ale také různé druhy rozchodníků (Sedum), plamenky šídlovité (Phlox subullata) a jiné skalničky, kterým bude takové stanoviště sedět na míru.
V opojení nenáročných štěrkových záhonů
Štěrkové trvalkové záhony s nízkou potřebou údržby jsou inspirované vegetací severoamerické prérie, ale to rozhodně neznamená, že zde musí být vysazeny jen druhy pocházející z Ameriky. Abyste se dočkali co nejzajímavějšího efektu, je třeba, aby tento typ záhonu dosahoval plochy i více než dvacet metrů čtverečních. Většinou se zde kombinují trvalky na plné slunce, které snesou i letní přísušek, s okrasnými trávami. Ty výsadbě dodají lehkou strukturu a navíc se zde bude na co dívat i během zimy, protože právě okrasné trávy se postarají o celoroční efekt.
Venkovské květinové výsadby ve jménu nostalgie
Trvalkové výsadby vždy působí tím správným dojmem, pokud jsou pojaty v jednotném stylu a správně komunikují s okolím, na což se v praxi mnohdy zapomíná. Na venkově bude vypadat minimalistický městský styl křečovitě, proto berte i tento aspekt při plánování v úvahu. Venkovské zahrady si skvěle rozumí hlavně s trvalkami, které dostaly do vínku přírodní charakter a nebudou tak v tomto prostředí působit přehnaně okázale. Barevný ohňostroj připraví voňavé květy pivoněk (Paeonia), krátkodobě kvetoucí kosatce (Iris), máky východní (Papaver orientale) nebo třeba osvědčené třapatky zářivé (Rudbeckia fulgida), které kvetou až do pozdního podzimu.
Přírodní květinové výsadby s nízkými nároky na údržbu
Také se zhlížíte v přírodních zahradách? Pak vás jistě okouzlí i trvalkové záhony s přírodními či planě rostoucími trvalkami. To, že byste některé tyto druhy našli i ve volné přírodě, neznamená, že nejsou okrasné a že nemá smysl si je vysazovat na zahradu. Vyzkoušejte třeba kosatec žlutý (Iris pseudacorus), růžově kvetoucí kyprej vrbici (Lythrum salicaria), které vyhovuje vlhčí živná půda, nebo třeba vrbinu tečkovanou (Lysimachia punctata). Díky těmto rostlinám se vám na zahradu nastěhuje celá řada užitečných opylovačů.
Vodní hladina v barvách
Claude Monet se rád při tvorbě svých obrazů inspiroval vodní hladinou porostlou lekníny a je pravda, že tyto vytrvalé vodní rostliny vodním prvkům dodávají nevšední kouzlo. Pokud jste si na zahradě založili okrasné jezírko, určitě by se bez vodních a bahenních rostlin nemělo obejít. Právě tyto druhy vodní hladinu opticky napojí na okolní zahradní kompozici a navíc plní i praktickou funkci. Spolehlivě totiž čistí vodu, ale je třeba jejich kořeny před výsadbou zbavit substrátu, který by vodu zbytečně kontaminoval.
Tip redakce: Při zakládání trvalkového záhonu vždy pamatujte na to, že se tato skupina rostlin dělí do několika kategorií podle dlouhověkosti. Zatímco některé trvalky zkrášlí vaši zahradu i na dobu delší než deset let, jiné mohou spíše připomínat letničky, protože vydrží sotva jednu nebo dvě sezony. Proto je třeba brát v úvahu, že s trvalkovým záhonem budete muset trochu více pracovat a sem tam doplnit některé rostliny, kterým se zde příliš nedařilo nebo přirozeně kvůli krátké životnosti zanikly.
TEXT A FOTO: LUCIE PEUKERTOVÁ
ZDROJ: časopis HOME
K fotkám chybí označení /jméno dané květina /pro nás laiky