Není dřevo jako dřevo: Jakou péči chce váš zahradní nábytek?
O povrch dřeva bychom se měli poctivě starat – ideálně dříve, než ho zhyzdí zašednutí, praskliny a hniloba. Čím ho ale ošetřit? Dřevěné lavičky či terasy působí nadčasově, neruší přírodní kouzlo zahrady a díky kresbě […]
O povrch dřeva bychom se měli poctivě starat – ideálně dříve, než ho zhyzdí zašednutí, praskliny a hniloba. Čím ho ale ošetřit?
Dřevěné lavičky či terasy působí nadčasově, neruší přírodní kouzlo zahrady a díky kresbě vypadají pěkně. Ani sebelepší dřevo však není imunní vůči větru, dešti, UV záření, střídání teplot… Vnější vlivy nabourávají jeho buněčnou strukturu, a jakmile se na povrchu vytvoří praskliny, roste riziko, že se vám do dřeva vsákne vlhkost. Pak už chybí jen krůček k rozšíření dřevokazných organismů, zejména plísní…
Tvrdé dřevo potřebuje olej
Nejběžnější tvrdá dřeva (buk, dub) sice snesou i ošetření lakem, lépe jim ale udělá olej. Přihlédněte i k tomu, čím jste dřevo ošetřovali v minulosti – lazury a oleje se nedoporučuje kombinovat mezi sebou (a když už, tak s alespoň ročním odstupem). Pokud nechcete, aby vám nábytek zašedl, naolejujte ho dvakrát za rok – před sezonou a na jejím konci. U cizokrajných dřev (třeba teaku) se držte výhradně oleje. Kvůli vysokému obsahu tříslovin by vám z lazury brzy zbyly jen nepěkné šupinky na povrchu.
Když lepí i po zaschnutí…
Máte na zahradě nábytek z měkkého dřeva, tedy smrku, borovice nebo modřínu? Nejlépe ho ochrání tenkovrstvá lazura. Silnovrstvá se nedoporučuje – kdo tuto zásadu poruší, mívá při vstávání ze židle pocit, že se přilepil. Lazury však (na rozdíl od olejů) vyžadují přípravu: dřevo nejdřív naimpregnujte, ať nepadne za oběť houbám a škůdcům. Berte v potaz i to, jakým podmínkám nábytek vystavujete: u lavice postavené v chráněném závětří stačí natřít hladké povrchy jednou a v řezu dvakrát. Na jihozápadě už nábytek vyžaduje minimálně trojí nátěr.
Jde to i bez brusky…
Má váš nábytek zašedlou barvu, ale práce s bruskou není vaše hobby? Existuje i druhá možnost: čistič na dřevo a WPC. S přehledem odstraní mechy, původní olejové nátěry i zašedlý nádech dřeva, a navíc odpuzuje nečistoty i do budoucna. Dá se použít i na povrch terasy. Čistič stačí nanést, nechat působit zhruba hodinu a v případě potřeby nátěr ještě jednou opakovat. Opláchnout ho můžete vodou – pomozte si zahradní hadicí nebo vysokotlakým čističem.
Text: red., foto: Unsplash