Oblíbené koupací jezírko
Koupací jezírko se stane oblíbeným prvkem každé zahrady v jakémkoli ročním období. Rodina si ho užije v sezoně při koupání a mimo ni jako dekoraci, která bude každý den jiná. PŘED Stará a hodně zanedbaná zahrada u […]
Koupací jezírko se stane oblíbeným prvkem každé zahrady v jakémkoli ročním období. Rodina si ho užije v sezoně při koupání a mimo ni jako dekoraci, která bude každý den jiná.
PŘED
Stará a hodně zanedbaná zahrada u zrekonstruovaného domu je zarostlá ovocnými stromy. Protože jsou ve špatném stavu a nelze je zachránit, vykácejí se. Místo nich vznikne koupací jezírko osázené novými rostlinami.
Mladá rodina se dvěma dětmi očekává od své zahrady nejen to, že bude krásná, ale že nabídne i místo pro odpočinek a sportovní vyžití. Všechny tyto požadavky splní koupací jezírko.
Úprava terénu
Jižně orientovaný pozemek byl poměrně dlouhou dobu zanedbaný, proto bude nutné nejprve upravit terén. O odstranění přestárlých stromů a pařezů i s kořeny se postará těžká technika. Následovat musí celková úprava terénu, protože se na některých místech nacházejí hromady kamene i zeminy, která bude rovnoměrně rozprostřena po pozemku. Protože je kvalitní, nemusí se nijak vylepšovat. Ke každé vysazované rostlině postačí pouze přidat trochu zahradního substrátu a kompostu, který si rodina již několik let vyrábí v zadní části zahrady. Při hloubení jezírka přibude další zemina, ta se použije pro dorovnání terénu kolem rekonstruovaného domu. Kámen poslouží při úpravě jezírka i záhonů.
Relax na dvou palubách
Koupací jezírko o velikosti osm krát čtyři a půl metru doplní dvě terasy z tvrdého modřínového dřeva, které nevyžaduje žádnou povrchovou úpravu. Bez nátěru se navíc majitelé dočkají přirozeně našedlé patiny, díky níž vynikne samotná hladina i okolní rostliny. Jezírko pravidelného tvaru tvoří hluboká část, kterou rámuje obložení z dubového dřeva. Na ni navazuje mělčina pokrytá drobným štěrkem, tady budou vysazeny vodní rostliny. O čistotu vody se bude starat filtrační technologie ukrytá pod větší palubou.
Rostliny nesmějí kalit vodu
Důležitým prvkem této zahradní úpravy jsou kromě rostlin kolem jezírka (s jejich počtem to není třeba přehánět, jde jen o doplněk, o čistotu vody se stará filtrace) také stromy, které částečně upraví mikroklima během léta. Bílá vícekmenná bříza himálajská (Betula utilis ´Doorenbos´) bude v zimě zajímavě kontrastovat s okrovými listy metlice trsnaté (Deschampsia caespitosa). Ze stálezelených druhů tu poroste málo známá bobkovišeň portugalská (Prunus lusitanica), jejíž listy na podzim neopadávají, ale naopak na chráněném stanovišti vydrží až do další sezony. Tato dřevina se pěstuje jako keř i strom, zde bude druhý typ. I v zimě zůstanou na větvích plody dvou odrůd okrasných jabloní (Malus ´Evereste´ a ´Butterball´), tedy než je sezobou ptáci, pro které jsou zpestřením jídelníčku.
Nedaleko zadní dřevěné terasy u jezírka bude přímo do mlatového povrchu vysazen vícekmen muchovníku Lamarckova (Amelanchier lamarckii), jehož korunu mají majitelé podstřihávat tak, aby byl po několika letech po výsadbě podchozí. Dřevinu doplní menší světelný reflektor, který korunu v nočních hodinách podsvítí a vytvoří tak zajímavý detail. Kolem jezírka porostou většinou stálezelené nenáročné dřeviny nevyžadující pravidelný řez nebo s pomalým růstem. Půjde o neopadavé druhy, aby příliš neznečišťovaly vodu. Kromě mikrobioty křižmovstřícné (Microbiota decusstata) tu budou ještě zimostrázy vždyzelené (Buxus sempervirens) a z kvetoucích druhů komule Davidova (Buddleia davidii) známá také jako motýlí keř, protože právě ti ji během léta vyhledávají. Chybět nesmějí ani trvalky za mlatovou cestou, na jaře tu vykvetou pomněnkovce (Brunnera macrophylla) či bergénie (Bergenia) a v létě jarmanky (Astrantia major) nebo vrbiny sehnuté (Lysimachia clethroides) s typicky ohnutým bílým květenstvím.
Údržba během roku
Tvarovací řez budou vyžadovat kaliny pražské (Viburnum x pragense) a jednou za rok také pomalu rostoucí zimostráz. Zmlazení se doporučuje u komule, jejíž větve se zkracují v dubnu nebo v květnu, tedy v době, kdy už nehrozí silné mrazy. V jarních měsících majitelé musejí odstranit odumřelou hmotu okrasných trav a trvalek. Záhony se doporučuje za mulčovat kamínky, které místy doplní solitérní i skupinový kámen zachovaný z terénních úprav na pozemku. Pravidelné zalévání potřebují rostliny pouze po výsadbě, než se ujmou. Díky blízkému jezírku se tady bude tvořit i v teplých měsících rosa, která zásobí okolí vodou.
Když chcete více trvalek
Kolem jezírka se nacházejí převážně stálezelené dřeviny, které nevyžadují pravidelnou péči. Pokud byste ovšem raději dali přednost kvetoucím trvalkám, můžete zvolit takové, kterým blízkost vody a specifické mikroklima prospívají. Příkladem je jarmanka větší (Astrantia major) v mnoha zajímavých kultivarech s květy v bílé, růžové nebo karmínové barvě, dále pak kosatec žlutý (Iris pseudacorus), vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata), čechrava (Astilbe) v několika druzích, dále pak kontryhel měkký (Alchemilla mollis) nebo vysoká popelivka zoubkovaná (Ligularia dentata) či její příbuzná popelivka Przewalského (Ligularia przewalski).
Lucie Peukertová