Jandys3.jpg

Obrazy, které vzdělávají

02. 11. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Zajímalo by vás, co vznikne, když spojíte biologii rostlin s uměním? Pak vás jistě nadchne projekt Jandysfloris! Česká bioložka Jana Koller ho paradoxně vytvořila v nepříliš šťastném období života – během doktorského studia Biofyziky se totiž potýkala […]

Zajímalo by vás, co vznikne, když spojíte biologii rostlin s uměním? Pak vás jistě nadchne projekt Jandysfloris!

Česká bioložka Jana Koller ho paradoxně vytvořila v nepříliš šťastném období života – během doktorského studia Biofyziky se totiž potýkala s velkým stresem a vyhořením, kvůli kterému zvažovala i odchod z oboru. „Kdybych sekla s vědou a s prací na univerzitě, bylo by mi líto, pokud bych nepředávala dále znalosti, které o rostlinách mám. Už během studií jsem se zaměřovala se na témata, která laická veřejnost obvykle vnímá jako atraktivní: masožravé rostliny, elektrické signály v rostlinách, stresy a obrana rostlin, jejich vnímání vnějšího světa, poškození,” vyjmenovává autorka.

Botanické obrazy

Věděla, že chce fascinující svět rostlin popularizovat a že umění bude v tomto ohledu skvělým partnerem. Zbývalo už jen najít vhodnou formu. „Sběr a lisování rostlin bylo to jediné, co mě dokázalo alespoň na chvíli uklidnit,” vzpomíná Jana Koller na své začátky. Ve sběru a lisování rostlin dle svých slov vynikala už od základní školy, přesto si stanovila celkem ambiciózní cíl: pustila se do tvorby velkoformátových obrazů na umělecké úrovni. „Tvůrců, kteří dají mezi skla pár vylisovaných kopretin, působí na světě plno, u nás v republice vím o třech. Pak už existuje jen pár těch, kteří dělají takové obrazy jako já. Ale nikdo na světě toto umění nepropojuje se znalostmi biologie rostlin.“

Originály obrazů Jana Koller tvoří převážně z lisovaných květů, ale i z dalších částí rostli, následně je skenuje na nejlepším skeneru v ČR a graficky upravuje. Všechny obrazy Jana Koller postupně představuje na Instagramu @jandysfloris, a jelikož chce vytvářet umění s přidanou edukační hodnotou, nechybí zde ani popularizační popisky. V první sérii se tedy dozvíte, jak rostliny vnímají a využívají světlo – a že je naprosto nezbytné i pro nás. „Nejvíce edukační mi přijde Světlo v noci a Melatonin, tedy květy na černém pozadí. Mají upozornit na to, že ne všichni lidé ví, že světlo, a hlavně jeho modrá složka v noci, je po nás škodlivá a že rostlinám světlo v noci také vadí. V příštím roce budou vznikat obrazy s názvy poněkud zajímavějšími, například Závislost, Žárlivost nebo Smrt,” slibuje Jana Koller. Během letošního podzimu plánuje spustit i prodej velmi kvalitního pigmentového tisku, její tvorbu si tedy dost možná budete moct brzy pořídit i domů.

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze