Okurky: předpěstovávat, nebo ne?
Většina zahrádkářů má svůj způsob, jak seje okurky. Pokud jim vychází, není třeba jej měnit. Ovšem někteří se vlastní úrody nemohou dočkat ani několik sezon po sobě. Možná za to mohou chyby, které lze poměrně […]
Většina zahrádkářů má svůj způsob, jak seje okurky. Pokud jim vychází, není třeba jej měnit. Ovšem někteří se vlastní úrody nemohou dočkat ani několik sezon po sobě. Možná za to mohou chyby, které lze poměrně snadno napravit.
Příčin, proč dochází ke špatnému nebo pozdnímu vzcházení rostlin z opravdu dobrých semen, je více: nevhodná doba výsevu, nesprávná příprava půdy… Víte, jak to dělat správně?
Na záhon patří hrábě
Na jaře patří na zahrádku hrábě, nikoli rotavátor, fréza a podobné nářadí. Pohrabáním upravíte vrchní část zeminy do hloubky čtyři až osm centimetrů, aby se semena při výsevu dostala na pevnou spodní vrstvu půdy, která k nim díky nepoškozené kapilaritě přivádí vláhu ze spodních částí. Kyprá půda nahoře naopak brání dalšímu vysychání, protože zde už vláha vzlíná jen nepatrně. Semena tak i bez větších dešťů mohou vyklíčit a vzejít, jakmile to dovolí teplota.
Pokud byte použili rotavátor, ten prokypří půdu až do patnácticentimetrové hloubky, zabrání tak příchodu vláhy odspodu a celá tato vrstva proschne. Semena v ní nebudou mít dostatek vody pro naklíčení a vzejití, drobná přeháňka to nespraví, pouze silný déšť. Tento problém vzniká hlavně v suchých oblastech a na lehčích půdách, zvlášť pokud záhon po výsevu důkladně nezalijete. To se týká výsevů všech semen, nejen okurek.
Předpěstování sazenic
Chcete-li si předpěstovat vlastní sazenice, je třeba s vyséváním začít už kolem 10. dubna. Parapet v obýváku k tomu není vhodný, rostlinky potřebují v noci zřetelně nižší teplotu než ve dne, jinak se vám budou takzvaně vytahovat. Pozor také na správné načasování jejich přesazení do záhonu.
Tři až čtyři týdny po výsevu mají dva pravé lístky, pevný kořenový bal a čistě bílé kořínky. To je ideální doba k přesazení. Netrvá však dlouho. Po několika dnech začnou kořínky hnědnout a zakrátko mohou skoro zmizet. Na rostlině to ovšem nijak nepoznáte, vypadá stále stejně, jen přestává růst. To trvá i po přendání na záhon, protože rostlina si musí kořeny znovu vytvořit. To zabere i dva týdny. Připravíte se tak o náskok, který jste si předpěstováním vytvořili a věnovali mu spoustu času a práce.
Hlídejte proto pravidelně stav kořenů, nebojte se je vyjmout z květináčů a podívat se. Jakmile zjistíte, že začínají hnědnout, hned je přesaďte na záhon. Nedovolují-li to ještě podmínky, tak jim alespoň dopřejte větší květináč. Kontrolu provádějte pravidelně, protože bal může zmizet během dvou až tří dnů. V sadbovačích nebo plastových nádobách je tato doba delší než v hliněných květináčích. Jde sice o pracný postup, ale pokud se vám podaří, opravdu tak urychlíte sklizeň o dva až tři týdny a můžete tak mít padesát až sto sklenic zavařených dřív, než se objeví plíseň. A půjde o okurky pěstované bez ochranných prostředků a pesticidů.
Chcete vyzkoušet i nakličování?
Jestliže předpěstováním můžete sklizeň urychlit o dva až tři týdny, nakličováním ji posunete dopředu jen o pár dnů. Navíc riziko, že se to nepovede, je ještě větší. Odborníci proto tento potup nedoporučují.
Nejběžnější a nejčastější chybou je to, že máte semena v přílišném mokru. A to žádná, ani ta okurková, nesnášejí, proto nejenže nevyklíčí, ale také shnijí. Pokud se tedy rozhodnete nakličovat okurková semena, zapomeňte na podklad z buničité vaty. Stačí vám novinový papír, který namočíte, necháte dobře okapat a na několik vrstev položíte semena. Při běžné pokojové teplotě se objeví klíčky za tři až čtyři dny. Opatrně je zasaďte do květináče s mokrou půdou, dalších pět až deset dnů jim dopřejte pravidelnou zálivku. Zde se také často chybuje. Pokud semena vyklíčí přirozeně v půdě, najdou si kořínky vodu obvykle samy. Ale ta naklíčená bez zálivky mohou zaschnout.
Výsev přímo do země
Naprostá většina zahrádkářů samozřejmě seje okurky přímo do země a za normálních podmínek je to také nejlepší. Sporné bývá jen datum, kdy to udělat. V sušších oblastech, zvlášť pokud nemůžete záhony pravidelně zalévat, začněte raději dříve, i když půda ještě nemá vhodnou teplotu. Semena okurek se dnes prodávají většinou inkrustovaná, tedy chráněná proti poškození půdními patogeny při vzcházení. I díky tomu vydrží v chladné půdě třeba dva týdny a po oteplení vzejdou dokonale. Přírodní, nijak neošetřená semena obvykle ale shnijí.
Je-li možné v případě sucha vyseté okurky zalít, počkejte až na první polovinu května, kdy je půda už dost teplá a samozřejmě musí být i mokrá. Okurka zasetá do teplé a vlhké půdy vzejde za týden a často pak předběhne v růstu i vývoji i ty předpěstované.
Kvalitní osivo
Úspěch při pěstování okurek závisí i na kvalitním osivu a vhodně vybrané odrůdě. Na trhu jich je celá řada, mnozí zahrádkáři však nakupují přímo od šlechtitele. Co tedy doporučit?
-
Z hruboostných nakládaček je to Regina F1, Viola F1, Admira F1, geneticky nehořká Lada F1, Jitka F1 a nejnovější Svatava F1.
-
Z jemnoostných nakládaček, geneticky nehořkých, se doporučuje: Fatima F1, Bohdana F1, Karolina F1 a novější Aurea F1
-
Salátovky do pole nebo fóliovníku jsou: Linda F1, Natalie F1 a novější Viktorie F1.
Text Jiří Holman, foto Shutterstock a www.holman.cz
Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2017.