Orámujte chodníky květinami

28. 04. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Pěkná dlažba je pěkná věc, jejím položením však naše práce rozhodně nekončí. Chodníky a ostatní zpevněné plochy kolem domu by měly dostat i pěkný rám – ten nejhezčí vytvoříte z rostlin. Můžete využít kvetoucí i […]

Pěkná dlažba je pěkná věc, jejím položením však naše práce rozhodně nekončí. Chodníky a ostatní zpevněné plochy kolem domu by měly dostat i pěkný rám – ten nejhezčí vytvoříte z rostlin. Můžete využít kvetoucí i nekvetoucí, vyšší i nižší druhy, všechno je však třeba precizně uspořádat a barevně sladit.

Díky rostlinám mohou dostat chodníky atraktivnější podobu, především pokud budou v jejich okolí vysazeny správné druhy a kultivary. Přirozený, a tedy žádoucí je plynulý, ne velmi prudký přechod mezi zpevněnou plochou a okolní zelení, který při procházkách navodí harmonickou atmosféru. Konkrétní řešení by mělo zohlednit, zda je chodník součástí venkovské nebo městské zahrady – na vesnici se totiž hodí pestřejší a bohatě kvetoucí výsadby letniček, trvalek, dvouletých rostlin a cibulovin, ve městech (hlavně u moderních domů) je naopak vhodné spíše minimalistické řešení.

 
  K moderním chodníkům se hodí i moderní výsadba – nejlépe z rostlin atraktivně kvetoucích, případně zajímavých svými listy, je však lépe použít méně druhů.

Chodník v městské zahradě mohou zčásti lemovat třeba nízké zimostrázy (například pomalu rostoucí nízký kultivar Sufruticosa), případně některé trvalky s celoročně atraktivními (například sytě zbarvenými) listy.

Do městské i do venkovské zahrady se hodí levandule (Lavandula angustifolia); tato dřevina je atraktivní celoročně – v létě voňavými modrofialovými květy a v zimě stříbřitým olistěním. Vyhovuje jí slunce a  sucho, které je charakteristické pro okolí chodníků. Aby se hustě rozvětvila a bohatě kvetla, je třeba ji vždy na jaře hlouběji ořezat. Podobně se dá využít i aromatická svatolína (Santolina chamaecyparis), která vyniká efektním stříbřitým olistěním a má podobné pěstitelské nároky jako levandule.

Na venkov se hodí druhově i barevně rozmanitá výsadba. I zde je však třeba vybírat kompaktně rostoucí a pokud možno dlouho kvetoucí druhy rostlin. Okolí chodníků na venkově mohou lemovat i kvetoucí letničky – lichořeřišnice nebo aksamitníky.


Kvetoucí koberečky na slunce

Do blízkosti chodníků jsou vhodné především kompaktně rostoucí druhy okrasných rostlin s hustým kořenovým balem (plevel k nim tak snadno nepronikne), bohatě a dlouho kvetoucí, případně se zajímavě zbarvenými či strukturovanými listy. Všeobecně by tyto rostliny měly vypadat většinu roku atraktivně, protože budou jaksi více na očích. Také by měly mít vysokou schopnost regenerovat, aby jim příliš neublížilo ani případné pošlapání.

Kráska a čistec jsou ideální volbou, která vám bude dělat radost mnoho let. V sortimentu trvalek se objevila i tato růžově kvetoucí pupalka. U chodníků je opravdu nádherná.

Těsně k chodníkům se velmi nehodí druhy, které mají bujnější růst, případně jsou příliš vysoké (například v době kvetení). Vysoké rostliny se totiž většinou po dešti sklánějí nad chodník, takže vás buď smáčejí, nebo vám znemožní projít. K chodníkům na slunci jsou velmi vhodné například tařičky (Aubrieta) a plamenky (Phlox subulata) – tyto nízké trvalky vytvářejí na jaře, v době kvetení, nádherné barevné koberečky. Kromě nich vyhovuje slunečné stanoviště i zvonkům (Campanula portenschlagiana, Campanula carpatica), devaterníku (Helianthemum lunulatum), šantě (Nepeta faassenii), která je pěkná například v kombinaci s mydlicí (Saponaria ocymoides), hvozdíku (Dianthus deltoides), pryšci (Euphorbia polychroma), rozrazilu (Veronica spicata), rozchodníku (Sedum spurium), čistci (Stachys lanata), pupalce (Oenothera rosea) nebo na podzim kvetoucím astrám (Aster).

Do okolí chodníků můžeme vysadit různé druhy trvalek, neměly by však být příliš vysoké. Po dešti by se totiž mohly začít sklánět, a tím znemožnit průchod. Kompaktně rostoucí rozrazil je vhodnou volbou. Výsadba se dá zajímavě barevně sladit i s dlažbou, díky čemuž vznikne harmonicky působící celek.

Z trvalek tu lze vytvořit zajímavou skladbu, která bude kvést od jara až do pozdního podzimu a doplnit ji i drobnějšími cibulovinami (například krokusy, botanickými tulipány, okrasným česnekem a podobně). Z letniček jsou na slunná místa vhodné aksamitníky (Tagetes patula, Tagetes tenuifolia), nestarce (Ageratum houstonianum), tařicovky (Lobularia maritima), lichořeřišnice, nízké druhy jiřin (Dahlia pinnata), nocenky a další.

Do štěrkových chodníků v přírodně laděné zahradě lze nechat jemně prorůstat i plazivé trvalky. Vybírat však musíte takové, kterými by v krátké době nezarostl celý chodník. Do okolí chodníků je dobré vysadit i rostliny s voňavými květy. Procházka kolem nich potom bude skutečným zážitkem. V tomto případě však byly zvoleny příliš vysoké druhy.

Co do stínu a polostínu
Z trvalek můžeme k chodníkům do polostínu vysadit dlouho a bohatě kvetoucí kakosty (Geranium macrorrhizum) v kombinaci s kontryhelem (Alchemilla mollis), který nádherně kvete žlutozelenými květy. Pěkné mohou být i hosty (většinou jsou okrasné listy, některé druhy i květy), dymnivky (Corydalis lutea), dlužichy (Heuchera micrantha), čechravy (Astilbe chinensis), z dvouletých rostlin například i macešky a pomněnky (hlavně na místa s vlhčí půdou). Z letniček jsou vhodné netýkavky (potřebují však více vody) nebo begónie (Begonia semperflorens).

U chodníků mohou vyniknout i některé nižší a kompaktně rostoucí dřeviny, například brsleny (Euonymus fortunei „Emerald Gold“), zimolezy (Lonicera nitida), tavolníky (Spiraea japonica) a další. Především v moderní zahradě mohou být u chodníků působivé i japonské azalky – rostou pomalu a kompaktně, jsou nízké a každoročně na jaře bohatě kvetou. Potřebují však vlhčí půdu s kyselejší reakcí (ideální jsou do horských a podhorských oblastí). Zajímavé mohou být i nižší druhy okrasných trav, například kostřavy (Festuca glauca), případně v současnosti velmi oblíbené ostřice (Carex), u nichž si lze vybrat z mnoha krásných kultivarů.

V okolí chodníků můžete kombinovat různé formy rostlin a vytvářet nápadité barevné kombinace – monotónnost se už nenosí! Výška rostlin by však měla být kolem celého chodníku víceméně stejná, případně u širších záhonů precizně odstupňovaná – těsně u chodníku by měly růst nejnižší druhy, směrem od chodníku může jejich výška narůstat. Na výsadbu okolí chodníků je dobré myslet už při jejich budování, realizovat ji můžete nejen na jaře, ale i v létě či na podzim, avšak jen za předpokladu, že budete vysazovat rostliny s kořenovým balem.

Text a Foto: Daniel Košťál
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Zahrada
Tagy: chodniky čistec dlazba lichořeřišnice lichořeřišnice větší návrh zahrady rady a tipy tavolník zimolez
Sdílejte článek

Diskuze