Image001-13.jpg

Patero chyb při zimním krmení ptáků

21. 11. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Přikrmovat ptáky v zimě je třeba, pomoc potřebují. Ale pozor na chyby, kterými jim můžete spíš ublížit. Nevhodná potrava Je mnohem lepší krmit ptáky pouze slunečnicí, která jim poskytne téměř vše potřebné, nežli riskovat jejich […]

Přikrmovat ptáky v zimě je třeba, pomoc potřebují. Ale pozor na chyby, kterými jim můžete spíš ublížit.

Nevhodná potrava

Je mnohem lepší krmit ptáky pouze slunečnicí, která jim poskytne téměř vše potřebné, nežli riskovat jejich zdraví tvrdým pečivem a jinými zbytky ze stolu. Chcete-li jim přilepšit, použijte jakákoli semena – mák, proso, konopí, len, obilí – a ořechy, jen nesmí být slané. Do krmítek patří i lůj, kousky syrového masa a čerstvé či sušené ovoce nebo nastrouhaná mrkev. Tyto potraviny v původním, syrovém a neochuceném stavu ptákům neuškodí, ale musejí být kvalitní a nesmějí se kazit. U slunečnic a dalších semen kvalitu zachovají krmítka, která je chrání proti vlhkosti, ideální jsou samonásypná. Suchá strava ptákům stačí, ale přidejte k ní také napajedlo – i v zimě mají žízeň.

Nepravidelné krmení

Pokud se ptáci naučí chodit na krmítko a po mnoho dní na něm nachází obživu, začnou na ně spoléhat. Zůstane-li prázdné, může se stát, že do večera už k jiné potravě nedoletí a mrazivá noc, která jim uzme mnoho energie, bude bojem o přežití. Proto dbejte na to, aby bylo stále plné.

 

Špatné umístění

Krmítko musí být v bezpečí, a to nejen před kočkami, ty na něj nesmějí ani vyskočit, ani vyšplhat. Proto ho umístěte na kovový, nejméně metr a půl vysoký sloupek. Jestliže ho připevňujete na dřevěný, ten alespoň zčásti obalte hladkým plechem nebo opatřete ochranným zvonovým límcem. Připevnit se dá i na zeď domu. Závěsná krmítka lze umístit na speciální stojan, kde budou vypadat jako lucerny. Můžete je rovněž zavěsit na vhodnou větev stromu dále od kmene, i ty tenčí unesou lojové koule, které se sice běžně prodávají v síťkách, ale vyjměte je z nich nebo kupte přímo výrobky bez sítěk a umístěte je do speciálních klícek či krmítek. Do sítěk se totiž může nebezpečně zamotat ptačí noh a prázdné na zemi lákají psi, kteří je v horším případě i spolknou.

Nedostatečná hygiena

Na krmítku se setkává nepřirozeně velké množství ptáků a může proto docházet k přenosu nemocí. Pro lidi nebezpečné nejsou, ale protože chcete opeřencům prospět co nejvíce, stojí za to je preventivně chránit i před tímto rizikem. Stačí krmítko jednou týdně omýt v horké vodě s octem. Snadné je to u samonásypných rozložitelných krmítek, která navíc sama o sobě zaručují vysokou hygienu tím, že neumožní ptákům v krmení chodit a znečišťovat ho trusem. U klasických dřevěných krmítek alespoň vložte vyjímatelnou nádobu a tu pravidelně čistěte.

Začínáte pozdě

Začít přikrmovat ptáky je dobré už časně na podzim, nevadí, že ještě nutně pomoc nepotřebují. Vydatná strava ještě před nástupem mrazů jim rozhodně neublíží, a především je naučíte vaše krmítko navštěvovat. Až nastane skutečná nouze, budou vědět, kam zaletět.

 

Viola Martinková, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze