Péče o dřevo. Jde to i bez laku
U dřeva a dřevěných prvků na zahradě je přímo žádoucí, aby jeho kresba a struktura zůstaly viditelné. Klasické barevné emailové nátěry tady zpravidla uplatnění nenajdou. Nahrazují je lazurovací laky, které dokážou chránit materiál zevnitř. Ovšem […]
U dřeva a dřevěných prvků na zahradě je přímo žádoucí, aby jeho kresba a struktura zůstaly viditelné. Klasické barevné emailové nátěry tady zpravidla uplatnění nenajdou. Nahrazují je lazurovací laky, které dokážou chránit materiál zevnitř. Ovšem stejného – a často i lepšího – výsledku dosáhnete také s vosky a oleji. Co tedy použít?
Nutnost pravidelně se o dřevo starat a natírat ho mnozí považují za jednu z největších nevýhod tohoto materiálu. Ovšem nové a stále dokonalejší přípravky působí i několik let. Rozhodně tedy už neplatí, že byste museli rok co rok chodit několik dnů kolem domu se štětcem a natírat obklady fasády, pergolu, plot a nábytek…
Varianta 1: laky
Ošetřit dřevo do hloubky a zároveň zachovat přiznanou jeho kresbu a strukturu – to dokážou lazurovací laky. Vybírat si můžete mezi tenkovrstvými a silnovrstvými. Ty první se do dřeva výborně vsáknou a chrání ho zevnitř. Druhé vytvoří na povrchu pevnější ochranný film, který zvyšuje životnost celého nátěru i dřeva. Pro oba platí, že zvýrazní kresbu a odolávají vodě i UV záření. Lazurovací laky koupíte bezbarvé nebo v různých odstínech – od borovice přes palisandr, kaštan, dub až třeba po ořech. Přitom platí, že čím je barva tmavší, tím více obsahuje pigmentu, který chrání před povětrnostními vlivy a slunečními paprsky. Jednoduše řečeno: použijete-li tmavý lazurovací lak, další natírání vás čeká za delší dobu, než když sáhnete po laku bezbarvém. Lazury se vyrábějí jak syntetické, tak ředitelné vodou.
Varianta 2: vosky
Pamatujete, jak pracné to bylo, když babičky kdysi voskovaly podlahy? Pokud se rozhodnete použít vosk v exteriéru, naštěstí vás nic podobného nečeká. Tehdy používané hydrovosky dnes nahradily polymerové, používají se třeba i včelí vosky. Dřevo penetrují nikoli jen na povrchu, ale dostávají se i dovnitř struktury a stávají se její součástí. Na rozdíl třeba od laku zůstává navoskovaný povrch měkký, nevytvrdne. Tvoří pouze tenký film, který nepraská ani se neloupe. To oceníte zvlášť u masivního dřeva, které vlivem různých teplot a vlhkosti pracuje, a tímto pohybem klasický lak praská, takže se do struktury dřeva může dostat voda, což mu nedělá dobře. Voskování navíc chrání dřevo proti špíně, usazeninám, nečistotám, otěru a podobně, přitom ale zachovává přírodní vzhled i strukturu dřeva. Vosky můžete vybrat jak v matném, tak vysoce lesklém provedení. Doporučuje se nanášet je na čistý povrch, a to ve dvou vrstvách na sobě.
Varianta 3: oleje
Velmi oblíbené k ošetření dřeva jsou i oleje; používají se zejména lněné, slunečnicové nebo bodlákové.
Podobně jako vosky, ani oleje nevytvářejí jednolitou vrstvu, která by dřevo uzavřela. Naopak. Oleje nechávají póry dřeva otevřené, vsakují se přímo do jeho struktury, penetrují ho a chrání zevnitř. Navíc zvýrazňují přirozenou strukturu dřeva a zachovávají přirozeně matný vzhled. Oleje si na rozdíl od laků lépe poradí i s případy, kdy se při neopatrném zacházení dřevo poškodí a objeví se na něm škrábance. Snadno je totiž opravíte, aniž by zůstal jako u laku viditelný přechod mezi starým a novým nátěrem. Dokonce se prodávají i opravné sady. Jen pozor při jejich nákupu: vždy musíte dávat pozor, jakým olejem jste dřevo ošetřovali, a stejný použít i na jeho renovaci.
Stále častěji se můžete setkat i s tím, že se používá kombinace olejů a vosků v jednom výrobku, kde olej dřevo impregnuje a vosk ho chrání na povrchu.
TIP REDAKCE
Pamatujte na to, že měníte-li způsob ochrany dřeva a místo laku se rozhodnete třeba pro olej, nesmíte je nikdy kombinovat. Nejprve tedy musíte dřevo vždy přebrousit, aby zde nezůstal původní nátěr, a teprve pak ošetřit podle svého přání.
Výhody a nevýhody jednotlivých způsobů ošetření dřeva
LAK
+ tvoří pěkný lesklý povrch
+ vyrábí se i matné či polomatné varianty
+ vhodný pro tvrdší typy dřevin
+ drobné škrábance lak vykrývá, takže nejdou přímo do dřeva
− praská, když dřevo pracuje
− snadno se poškrábe a poničí
OLEJ
+ penetruje dřevo a chrání ho zevnitř
+ poškrábání a poškození není tolik patrné
+ obnova olejovaného povrchu se dělá až po dvou nebo třech letech
− pracnější nanášení
VOSK
+ dostává se dovnitř dřeva a chrání ho i na povrchu
+ příjemný na dotyk
+ zachovává strukturu dřeva
+ dává možnost vytvořit matný i lesklý povrch
− zhruba jednou za rok je třeba voskový povrch obnovit
Osmo Vosk na řezné hrany je určený speciálně pro navoskování řezných hran dřeva, které chrání proti působení nepříznivých povětrnostních podmínek, a pro ochranu před vznikem prasklin. Minimalizuje nasávání vody stejně jako vysušování řezných hran. Zabraňuje bobtnání a sesychání dřeva stejně jako omezuje výron ve dřevě obsažených látek. Je vhodný pro terasové dílce z masivního dřeva, hrany překližek a jiné prvky s řeznými hranami z tvrdých a měkkých dřevin. Více najdete na www.osmo.cz
REDAKCNI TIP 2
Lazurol Aqua Dekor – je tónovaná vodouředitelná lazura s obsahem vosků, která zvýrazňuje kresbu dřeva. Je vodoodpudivá, zamezuje nasákavosti povrchu a poskytuje dlouhodobou ochranu proti povětrnostním vlivům. Dodává se ve 12 atraktivních odstínech.
Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock
Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.