Péče o zahradní nábytek
Pohodlí, styl, krása, barva, cena…. To jsou vlastnosti, podle kterých lidé nejčastěji vybírají zahradní nábytek. Na jednu však zapomínají: jakou péči křesla, židle nebo stolky potřebují? Ačkoli u zahradních sestav z plastu, dřevoplastu nebo hliníku […]
Pohodlí, styl, krása, barva, cena…. To jsou vlastnosti, podle kterých lidé nejčastěji vybírají zahradní nábytek. Na jednu však zapomínají: jakou péči křesla, židle nebo stolky potřebují?
Ačkoli u zahradních sestav z plastu, dřevoplastu nebo hliníku často najdete označení, že jde o bezúdržbové výrobky, není to zcela pravda. I tento nábytek musíte občas umýt, dotáhnout šrouby, vyprat polstrování. Jak moc se budete muset o venkovní posezení starat závisí i na tom, kam ho umístíte. Ideální je pro něj zastřešení terasa či jiná plocha zpevněná dlažbou, kamenem nebo betonem. Naopak nevhodná jsou místa, kde se může hromadit voda a vznikat louže. A také trávník, protože se jeho nohy mohou snadno propadnout a sezení převrátit. Navíc dřevo z vlhké půdy nasaje vodu, což vede ke vzniku plísní i hniloby a zkracuje životnost výrobků.
Jak se starat o plast
Plast patří mezi materiály nenáročné na údržbu a tyto vlastnosti má i nábytek z něj vyrobený. Ale hodně záleží na kvalitě jeho provedení. Levnější výrobky mohou poškodit nejen mrazy, ale i vysoké teploty. Sestavy proto nejen po zimě, ale i jednou či dvakrát během sezony prohlédněte, a pokud v nich objevíte menší poškození či praskliny, vyplatí se je opravit speciálními lepidly a tmely určenými na tento materiál. Když je poškození závažnější, vyplatí se koupit nový. Plastový nábytek můžete vyčistit neagresivním saponátem a horkou vodou. Nebojte se použít silnější kartáč, ale nesmí být kovový, zakázané jsou i drátěnku, povrch byste jimi poškodili. Žádná další povrchová úprava není nutná ani možná.
Alternativy přírodních materiálů
Stejně nenáročný na údržbu je i umělý ratan, kdy se k vyplétání používá místo přírodního syntetické vlákno. Takový nábytek stačí umýt teplou vodou s přídavkem neagresivního saponátu. Kvalitní výrobky mívají i speciální ochranu proti UV záření, takže na slunci neblednou, můžete je proto nechat venku celou sezonu a nevyšisují. Na zimu je ovšem vhodné vyplétaný nábytek uskladnit, protože vlhkost by mohla poškodit konstrukci, mráz zase škodí syntetice.
Setkat se můžete i se stoly, lavičkami či židlemi vyrobenými z dřevoplastu. Tento materiál se osvědčil na stavbu teras nebo úpravu okolí bazénu – jde o kompozit vyrobený z dřevěné moučky a plastu. Z obou materiálu si vzal ty nejlepší vlastnosti – vypadá jako dřevo a je bezúdržbový jako plast. WPC nevlhne ani nesesychá, nekroutí se, nenapadají ho plísně a škůdci, je odolné proti vodě i UV záření a vydrží věky. Není ho proto třeba natírat, voskovat ani jinak ošetřovat. K mytí opět postačí voda a saponát, použít můžete hadici i vysokotlakou myčku.
U dřeva záleží na druhu
Dřevo vyžaduje pravidelnou údržbu, a platí to i lavičkách, židlích, houpačkách, křeslech či stolech z něj vyrobených. Jak často je budete muset natírat nebo ošetřovat záleží na původu materiálu. Je-li nábytek vyrobený z měkkého domácího dřeva, tedy nejčastěji ze smrku, borovice nebo modřínu, bude ideální k ošetření tenkovrstvá lazura. Nejenže se s ní snadno pracuje, ale povrch stačí jen očistit, původní nátěr nemusíte odstraňovat.
U tvrdého a cizokrajného dřeva, tedy například dubu, buku nebo tolik oblíbeného teaku stačí si vystačíte s oleji. Ačkoli buk lze také ošetřit lazurou a na dub můžete použít podlahový lak. Ale je to pracnější a náročnější než napouštění olejem. Třeba teak byste ošetřovat nemuseli vůbec – v a anglických parcích jsou k vidění i stoleté a nikdy nenatírané lavičky z tohoto materiálu – , ale musíte se smířit s tím, že časem zešedne. Na kvalitě a životnosti mu to nijak neubere, jde pouze o změnu vzhledu. Jenže mnozí na teaku obdivují právě jeho medovou barvu, a tak ho rádi dvakrát za sezonu napustí olejem, aby si ji uchoval.
Kovový nábytek
I u kovového nábytku se údržba řídí materiálem, z něhož je vyrobený. Třeba ten hliníkový lze označit za bezúdržbový, zvlášť když ho kombinujte se sedáky z umělého ratanu nebo speciální textilie. Pak stačí jen před sezonou zkontrolovat a utáhnout šrouby, je-li to vůbec třeba. Navíc je velmi lehký a může jak působit moderně, tak napodobit kované zahradní lavice a židle, to když je ošetřený vysoce odolnými práškovými barvami do různých odstínu, matu lesku a podobně.
Na zahradách se ale stále objevují i lavičky, stoly, lampy a další doplňky z pozinkované oceli. Mnohdy tento nábytek vypadá jako kovaný, obvykle však jde o lehké duté ocelové konstrukce ošetřené kovářskou či jinak patinovanou barvou. Její životnost je dlouhá léta, ale pokud ji necháte dlouhodobě ve vlhkém prostředí – proto se doporučuje na zimu ideálně schovat pod střechu nebo alespoň zakrýt plachtou – nebo dojde-li k poškrábání či porušení barvy, začne korodovat a je třeba nátěr obnovit. Postup je pak stejně jako u jakéhokoli jiného kovového povrchu. Nejprve musíte povrch zbavit mastnoty a nečistot. Další postup zvolte podle toho, v jaké stavu nábytek je – pokud je poškozený a koroduje jen místy, povrch jemně obruste do hladka. Když rezne hodně nebo se už původní barva odlupuje, odstraňte ji mechanicky nebo pomocí odstraňovače starých nátěrů. Poté povrch opět očistěte, odmastěte a vybruste. Než budete nanášet základní nátěr, je třeba ještě konstrukci opláchnout vodou a nechat dobře uschnout. Teprve pak naneste nejprve základovou barvu a na ni jednu až dvě vrstvy svrchní barvy. Stále oblíbenější jsou pak výrovky, které kombinují jak základový, tak svrchní nátěr. Jejich výhoda je v tom, že nemusíte kupovat dvě plechovky, ale počet nátěrů zůstává stejný.
Ošetření dřevěného nábytku krok za krokem
Pro ošetření dřevěných povrchů můžete volit olej či lazuru. Výhodou olejů je, že nevyžadují předchozí úpravy základu. U lazur je naopak předúprava mimořádně důležitá. Při natírání pak dbejte na správné nanesení ochranného filmu proti ultrafialovému záření. Pamatujte, že čím více barvy nanesete, tím účinnější ochranu vytvoříte. Vytvoření bezbarvých krycích nátěrů je možné pouze použitím venkovních lazur s obsahem látek s vysokou přilnavostí.
Jak postupovat?
1
Ze zašedlého povrchu důkladně odstraňte všechny nečistoty a pomocí brusného papíru či brusky ho následně obruste. Pak otřete vlhkým hadrem a nechte dokonale uschnout.
2
Rozhodněte se, jestli dřevo ošetříte olejem nebo lazurou. Tyto nátěry nedoporučujeme vzájemně kombinovat. Vhodné je použití stejného druhu nátěru, kterým jste nábytek opatřili v minulosti. Pokud se ale přeci jen rozhodnete přejít z olejového nátěru na lazurový nebo naopak, počkejte s novým typem ošetření alespoň rok.
Tipy redakce
• Pro úpravu a konzervaci povrchově neošetřeného dřevěného nábytku je vhodný Xyladecor Ošetřující olej. Ten díky vynikajícímu hloubkovému účinku dřevo regeneruje, ošetřuje a oživuje starý, zašedlý a matný povrch. Po uschnutí je zcela bez zápachu, odpuzuje vodu a nečistoty.
• Pro renovaci dřevěných ploch proto použijte tenkovrstvou olejovou lazuru na vodní bázi Luxol Originál AQUA. Jde o barvu typu 2v1, která chrání dřevo proti UV záření, zabezpečuje zvýšenou vodoodpudivost, vysokou přilnavost nátěru a mechanickou odolnost. Dodává mu matně saténový vzhled a zajišťuje mu preventivní biocidní ochranu proti plísním. Lazura je již po 20 minutách odolná proti prachu a po 90 minutách jí už ani nevadí déšť.
• Pokud vlastníte celokovový zahradní nábytek či váš dřevěný obsahuje i kovové části, renovovat je musíte také. Na očištěný povrch je vhodný přípravek Hammerite Přímo Na Rez. Díky jeho vlastnostem a složení ho můžete aplikovat přímo na rez bez předchozí chemické úpravy či základování. Nátěr je navíc pružný, takže nepraská a zajišťuje tak aktivní ochranu proti korozi až na osm let. Na členitější kousky nábytku jistě oceníte Hammerite spreje, které nabízí spotřebiteli mnohem jednodušší použití, a to zejména pokud potřebujete ošetřit kov ve špatně přístupných místech.
Magdalena Krajmerová, foto Shutterstock a se souhlasem firem Xyladecor, Luxol a Hammerite