Pěstování levandule a její možnosti využití v zahradě
Máte rádi příjemnou vůni levandule? Potom byste se s touto rostlinou, jejími druhy, nejkrásnějšími kultivary a pestrými možnostmi využití v zahradě, na dvoře nebo terase měli důkladněji seznámit.
Charakteristika
Levandule (Lavandula) je vždyzelená a postupně dřevnatící rostlina, oblíbená léčivka s pozitivními účinky na lidský organismus a perspektivní okrasná rostlina. Do zahrad vnáší harmonii a atmosféru slunečného Středomoří. Po zakořenění výborně toleruje i extrémní podmínky, zejména teplo, větrno a sucho. Roste kompaktně, ale jen za předpokladu, že je pravidelně stříhaná.
Když jí dopřejete řez a nebudete si jí příliš všímat, překvapí vás svojí nádherou. Především soukvětími, která jsou modravá, fialová, ale i bílá a růžová. Pěkné jsou i úzké, stříbřité listy, které jsou příjemné na dotyk. V období, kdy levandule nekvete, jsou její ozdobou. Celá rostlina je prosáknutá silicemi a příjemně voní. Levandule neublíží dětem ani domácím zvířatům.
Využití v zahradě
Hodí se do moderních i tradičních venkovských zahrad, na okraje květinových záhonů, k chodníkům, do předzahrádek, dvorů a atrií, k výsadbám růží, do suchých zídek a na slunné svahy, do smíšených bylinkových výsadeb, do štěrkových záhonů, některé druhy a kultivary můžete úspěšně pěstovat i v květináčích.
Vhodná místa
Nejkrásněji kvete na slunných a teplejších místech s lehkou, propustnou, písčitou, sušší a mírně zásaditou půdou. Snese i místo na rozpáleném slunci. Ve stínu se jí nedaří a méně kvete. Špatně roste i ve zmáčené nebo trvale vlhké půdě, nepatří ani k jezírkům nebo zavlažovaným trávníkům.
Pěstování
Při pěstování je velmi důležitý pravidelný řez. Uskutečnit jej je třeba dvakrát ročně, brzy na jaře a po odkvetení. Brzy na jaře keříky zkraťte asi o polovinu, přičemž nestříhejte do velmi starého dřeva. V rámci letního řezu odstraňujte odkvetlé květy a keříky trochu vytvarujte. Levanduli můžete začátkem sezóny i přihnojit hnojivem na bylinky nebo prosetým kompostem. Rostlina netrpí chorobami ani škůdci.
Rozmnožování
Levanduli si jednoduše rozmnožíte polovyzrálými vrcholovými řízky koncem léta nebo bylinnými řízky brzy na jaře. Nádoby s řízky umístěte na světlé místo a substrát udržujte mírně vlhký. Řízky zakoření do měsíce, potom je můžete rozsázet do menších květníků. Ty na zimu umístěte do prázdného pařeniště. Do volné půdy vysaďte sazenice až během následujícího jara. Nové rostliny získáte i ze semen.
Výsadba: duben – srpen
Kvetení: červen – červenec
Řez: konec února – březen a červenec – srpen
Rozmnožování řízkováním: červenec – srpen
TOP KULTIVARY
Lavandula angustifolia ‚Dwarf Blue‘
Je nižší, roste kompaktně a bohatě kvete menšími světlejšími květy.
Lavandula angustifolia ‚Platinum Blonde‘
Nabízí modrofialové voňavé květy a atraktivní žlutě panašované listy.
Lavandula angustifolia ‚Hidcote Blue‘
Tradiční bohatě kvetoucí levandule se sytě tmavofialovými soukvětími.
Lavandula x intermedia ‚Grosso‘
Je vyšší a má také vyšší štíhlá soukvětí. Vyniká pronikavou vůní.
Lavandula angustifolia ‚Munstead‘
Nižší, kompaktnější kultivar, soukvětí má modrofialové.
V závislosti na konkrétním druhu a kultivaru může mít levandule kratší nebo delší soukvětí.
Nezapomeňte
- Brzy na jaře můžete vysázet prostokořenné sazenice, později i ty s kořenovým balem.
- Ideální doba na přesazení starší levandule je brzy na jaře, před pučením.
- Po výsadbě okolí rostlin mulčujte drobnějším štěrkem, nepoužívejte kůru.
- Ve venkovských zahradách můžete na mulčování použít suchou ječmennou slámu.
- Levanduli nevysazujte na podzim, rostliny nestihnou do zimy zakořenit.
- Pokud ji vysázíte do skupiny nebo řady, sazenice by měly být od sebe vzdáleny padesát centimetrů.
- Po výsadbě rostliny zavlažte, po zakořenění si už vystačí s dešťovými srážkami.
- Choulostivější druhy pěstujte v květináči a před zimou je přemisťujte na chladné a světlé místo.
- Letos vysazené rostliny ochraňte před zimou jehličnatým chvojím.
Levandule v zahradě – možnosti využití
Voňavý lem chodníku
Bývalo zvykem, že se vedle chodníků kdysi vysazovaly různé okrasné rostliny. Postupně se však od toho upustilo, přičemž je mnoho rostlin, které tu prospívají a více vyniknou. K takovým patří i levandule. Můžete si jí olemovat chodníky do zahrady nebo ty, které vedou k domu. Na slunných a teplejších místech se i nádherně rozroste a díky pravidelnému řezu ji udržíte ve formě. Každoročně vás též překvapí záplavou květů. Jednotlivé rostliny vysázejte asi půl metru od sebe a alespoň čtyřicet centimetrů od okraje chodníku.
Ve společnosti rozkvetlých růží
Levandule je i osvědčenou rostlinou pro záhony s růžemi. Doporučujeme však levandulové keříky vysadit v dostatečné vzdálenosti od růží, protože ty vyžadují o něco více vláhy než levandule. Zároveň je vhodné použít více kusů levandulí. Spojení modře nebo fialově kvetoucí levandule a kvetoucích růží je velmi působivé. Levandule zároveň dokáže odpudit některé škůdce růží, například mšice.
Na slunné zídce
Příliš slunná, vyhřátá nebo i větrná místa se sušší půdou vyhovují jen některým rostlinám. Takové podmínky má ráda i levandule. Rychle se tu rozroste a každoročně bohatě vykvete. Dokonce bude intenzivněji vonět. Levandulové keříky se tu můžete pokusit nechat růst přirozeněji, tedy bez pravidelného řezu. Výsadba bude mít působivější a přirozenější charakter. Levandulová soukvětí si tu zároveň najdou i včely a další užitečný hmyz.
V květináčích a truhlících
Levandule poroste i ve vegetačních nádobách. Z jejích soukvětí se tak můžete těšit i na balkóně či terase. Ani v tomto případě však nezapomeňte, že rostlina potřebuje dostatek slunce a tepla. Vybraná pěstitelská nádoba by měla mít na dně otvor na odtok přebytečné zálivkové vody, protože levandule nesnáší hromadění vlhkosti okolo kořenů. Před každou další zálivkou by měl substrát dobře proschnout a suchý by měl zůstat alespoň několik následujících dnů. Dejte si záležet i na výběru pěstitelského substrátu. Hodí se ten, který je určený na pěstování bylinek. V prodeji je dokonce speciální substrát, který je určený na pěstování levandule.
Když budete v rámci jedné nádoby pěstovat více kusů, nesázejte je příliš těsně k sobě. Pěstování v nádobách je jednoduché. Důležitý je každoroční jarní a letní řez a občasné přihnojení hnojivem na bylinky. Před příchodem zimy soustřeďte květináče s levandulí blíže ke stěně domu, můžete je zakrýt i bílou netkanou textilií. Ve dnech, kdy je slunečno a nemrzne, levanduli zalejte.
4 tipy na netradiční druhy levandule
Levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia ‚Alba‘)
Nevšední bíle kvetoucí a kompaktně rostoucí levandule. Uplatní se v záhonech, ve formě nízkých živých plůtků, v záhonech s růžemi a v nádobách.
v x š: 45 x 40 cm
Levandule korunkatá (Lavandula stoechas)
Velmi pěkně kvetoucí, ale choulostivější druh. Květy jsou větší, zajímavější, rostlina intenzivněji voní. Je vhodná na pěstování v nádobách na slunných místech. Přezimuje jen uvnitř.
v x š: 45 x 50 cm
Levandule zoubkatá (Lavandula dentata)
Méně pěstovaný druh, který dlouho a bohatě kvete. Zajímavé jsou kromě soukvětí i stříbřité zoubkaté listy. Hodí se na pěstování v záhonech nebo nádobách. Je choulostivější.
v x š: 80 x 60 cm
Levandule úzkolistá (Lavandula officinalis „Rosea“)
Netradičně kvetoucí levandule. Je nižší, ale bohatě kvete, soukvětí jsou menší. Skvěle doplní záhony s růžemi a bylinkami a též suché květinové zídky.
v x š: 40 x 45 cm
Text: Daniel Košťál
Foto: ISIFA, Shutterstock, Flowercouncil Holland
Zdroj: Časopis V zahradě