Pivoňka – múza malířů
Její nádherné květy se podobají růžím, ačkoli s nimi nemají mnoho společného. Navzdory tomu ji renesanční i barokní malíři považovali za krásnější než růži (protože nemá trny) a zvěčnili ji na svých plátnech. Pivoňka. Možná vás okouzlí stejně jako velké mistry.
Hodna zlata
Původně se pivoňka několik století pěstovala jako léčivá rostlina v klášterech jižní Evropy. Pro svou krásu a léčivou sílu se časem rozšířila po celé Evropě a opustila zdi klášterů. V Asii, hlavně v Číně, ji pěstují už více než dva tisíce let. Byla neodmyslitelnou součástí zahrad, i císařských. Existovala období, kdy měla cenu zlata.
Přibližně před dvěma sty lety se do Evropy dostaly asijské druhy, mezi nimi i keřovité. Od té doby se lidé věnují jejímu šlechtění. Výsledkem je zhruba pět tisíc kultivarů v různých barvách, které se hodí do jakékoli zahrady, od venkovské až po japonskou.
Rychlokurz pěstování
- Pivoňkám vyhovuje propustná, vápenatá a humusovitá půda.
- Trvalkové druhy dobře snášejí slunce i mírný polostín, dřevité druhy jsou stínomilné.
- Kvetou v květnu až červnu, podle odrůdy.
- K těžkým květům umístěte oporu.
- Květy po odkvětu ořežte.
- U trvalek na podzim usychající listy zlehka svažte – v zimě poslouží jako ochrana, na jaře pak listy odstraňte. Z dřevitých pivoněk na jaře odstraňte suché dřevo.
- Protože kořeny těchto rostlin sahají do hloubky dvou metrů, zbytečně je nepřesazujte. Obvykle potom reagují zastavením kvetení. Nejlépe kvetou staré rostliny – nerušené přesazováním a okopáváním.
- Trvalkové druhy se množí většinou dělením starších trsů. Oddělenou část vysaďte tak, aby vrch trsu pokrývaly přibližně dva centimetry zeminy. Zasadíte-li trs hlouběji, rostlina nebude i několik let kvést.
Tip redakce
Řezané květy pivoňky krásně voní a dlouho vydrží ve váze. Řežte je ještě v zeleném puku, právě když se začínají otevírat a je vidět tenké pásky prozrazující barvu květu.
Zuzana Jakabšicová
Foto: Petra Bošanská
Zdroj: HOME