Plánování zahrady svépomocí a jak na ni
Zahrada je pomyslným zrcadlem, ve kterém se odráží naše sny, zájmy a potřeba seberealizace. Samozřejmě si na její plánování netroufne každý, a právě od toho zde máme vystudované zahradní architekty, kteří pomohou se všemi stránkami tvorby tohoto prostoru. Jestliže si ovšem chcete zahradu naplánovat sami, měli byste zohlednit hned několik aspektů.
Pokud se totiž do tohoto nelehkého úkolu pustíte ze špatné strany, možná si připravíte celou řadu nepříjemných problémů, které stejně bude muset napravit odborník.
Plánování zahrady nespočívá pouze ve výběru vhodných rostlin, které pozemek zahalí do pestrých květů. Mnohdy si totiž myslíme, že práce s rostlinami je základem projektu každé zahrady, jenže ve skutečnosti je to spíše taková třešnička na dortu, jakási ozdoba kvalitního a pevného základu, který byl postaven z kvalitní kompozice a správně zvolených materiálů na stavbu cest i dalších zahradních staveb. Není tedy rozhodně žádnou ostudou plánování svépomocí vzdát a rovnou oslovit zahradního architekta, který vyřeší stránku praktickou a estetickou, navíc může ve finále ušetřit i nemalé finance. Pokud se ale do plánování pustíte sami, měli byste začít pěkně od začátku a vyřešit nejdříve praktickou stránku věci.
Co od zahrady chcete?
V první řadě bychom si měli ujasnit, co od vysněné zahrady chceme. Je to prostor určený pro odpočinek, ve kterém se budeme po práci slunit na lehátku u bazénu nebo místo s okrasnými a užitkovými záhony, které umožní pěstování zdravé zeleniny a ovoce? Největší chybou většiny zahrádkářů je to, že toho chtějí i od malého pozemku přespříliš. Na zahradu o ploše několika málo stovek metrů čtverečních totiž dokážeme „nacpat“ všechno možné od zeleninových a bylinkových záhonů, skleníku, přes okrasné výsadby, různé typy zahradních staveb, které spolu většinou prostorově ani esteticky nesouvisí a mnohdy se do toho všeho nedokážeme vzdát ani bazénu nebo dětských herních prvků, které bývají prostorově poměrně náročné. Zahrada není nafukovací, proto své požadavky pokud možno zmírněte. Prostor by neměl být přeplněn také z důvodu snadné údržby.
Hlavní témata, která v zahradě patří mezi nejoblíbenější
- zeleninové záhony, výsadby ovocných dřevin, bylinkové výsadby
- výsadby okrasného charakteru
- prvky sloužící pro odclonění zahrady od okolí
- vodní prvky – bazén, koupací nebo okrasné jezírko
- sportovní plochy
- dětské herní prvky a koutky
- odpočinkové plochy
- stavby pro uchování dřeva, zahradního nářadí nebo zahradní domky pro práci mimo sezonu, dílna, skleník
- altán, posezení pod treláží
- zahradní wellness
- trávník pro různé účely
Jak pokračovat
Jakmile máte jasno, jaké funkce bude zahrada plnit, můžete pokročit k návrhu kompozice. Právě její zpracování rozhodne o celé funkčnosti tohoto venkovního prostoru, proto si na něm dejte záležet. Pokud nepatříte mezi zkušené zahradníky, raději si vše kreslete na papír v měřítku, které se vám bude lépe přepočítávat na reálné míry, optimálně tedy 1:100. Zahradu si rozčleňte do různých tematických celků. Rozhodně nemusí být výsledkem prvního kreslení podrobný projekt, začněte si spíše zjednodušeně popisovat plochy, které si prostorově vyznačte tužkou. Zakreslete si prostor, kde bude zahradní terasa, užitkové záhony, kde chcete mít v budoucnu jezírko a jiné plochy. Vždy si uvědomte, jak blízko by měla být daná plocha od domu. Pro bylinky byste si například jistě neradi chodili při vaření do vzdáleného zahradního koutu v dešti po mokrém trávníku, proto by měl být tento záhonek blízko k domu. Stejně tak je to i s jinými prvky, které by jistě měly být dobře dostupné. Vše, co navrhnete, by mělo být umístěné logicky. Dobrým příkladem je umístění kompostéru v těch místech, kde bude nejvíce organického odpadu a kde to samozřejmě nebude po estetické stránce na škodu.
Do třetice všeho dobrého
Po vyznačení tematických ploch se už můžeme pustit do detailnějšího plánování, ve kterém by neměly chybět detailní zákresy linií okrasných a užitkových ploch, zahradních cest i zahradních staveb. S cestami to příliš nepřehánějte, měly by vést pouze na opravdu důležitá místa v zahradě, kde se bude často chodit. Jejich nadměrné použití tříští prostor a navyšuje cenu díla. Okrasné záhony si nakreslete v podrobnějším měřítku tak, aby bylo zřejmé bližší použití rostlin. Zapište si názvy rostlin i jejich množství na dané ploše. Práce s rostlinami vás může poměrně snadno zaskočit, není to totiž tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Je třeba o rostlinách mnohé vědět. Zajímat by vás neměla pouze barva případných květů, ale také výška, délka a doba květu popřípadě i jiné aspekty, které rostliny nabízejí. Stejně tak berte v úvahu rostliny prudce jedovaté nebo silné alergeny, kterým byste neměli vystavovat své děti ani sousedy.
Není dobré lámat přes koleno
Nemůžeme být odborníkem úplně na všechno, proto zvažte, zda by se přeci jenom nevyplatilo kvůli technickým záležitostem povolat odborníka. Řeč je především o instalaci závlahového systému, řešení zajišťující svahy v podobě zídek, teras a ramp, ale poměrně specifické znalosti vyžaduje i tvorba vodních prvků, kde se bez technologií takřka neobejdete.
Na těžkou práci si buď si zavolejte specializovanou firmu, nebo si potřebou techniku můžete vypůjčit.
V budování těchto a mnoha dalších prvků mohou zbytečně nastat fatální chyby, které vám zbytečně připraví bezesné noci v případě pochybení.
Text a foto: Lucie Peukertová