Podzimní péče o půdu
Shodnou se na tom všichni: Půda je něco, co lze jen stěží plnohodnotně nahradit. Jistě, ve velkovýrobě se sice využívá hydroponie a nejrůznější živné roztoky, které z pěstování zeleniny, hlavně rajčat a okurek, dělají spíše chemický […]
Shodnou se na tom všichni: Půda je něco, co lze jen stěží plnohodnotně nahradit. Jistě, ve velkovýrobě se sice využívá hydroponie a nejrůznější živné roztoky, které z pěstování zeleniny, hlavně rajčat a okurek, dělají spíše chemický proces. V domácím pěstování nic takového nejde. Tam má velký vliv na kvalitu úrody, jak se staráte o půdu.
Ze zahrady chce každý sklidit co největší úrodu. Proto se o rostliny a především o půdu pravidelně stará. Nejběžnější metodou, jak zlepšit jej kvalitu, je pravidelné hnojení, pletí a hluboké rytí, které ji udržují čistou a kyprou. Stále oblíbenější přírodní zahradničení ale využívá metody, kdy se o kvalitu zeminy starají samy rostliny. Na místo stačí vysadit takové užitkové druhy, které jsou pro dané místo vhodné a zároveň se navzájem chrání například před škůdci nebo do půdy dodávají potřebné živiny. Také se tím omezuje nutnost rytí. S menší námahou tak sklidíte větší množství zeleniny a ovoce. Veliký důraz se v přírodních zahradách klade na kompostování; nejenže se tak do půdy dodávají základní živiny, ale půda také dobře jímá vodu. Mnozí si však stále nedovedou představit podzim bez rytí záhonů.
Jak správně rýt?
Víte, proč půdu ryjete? Abyste ji zkypřili, zbavili plevelů a umožnili sněhu a silným podzimním dešťům, aby se na záhonech udržely, postupně se vsákly a v následující sezoně dodávaly rostlinám potřebnou vláhu. Při správném rytí se půda, která byla na povrchu, dostává do spodních vrstev a zakrývá se další zeminou. Praváci postupují většinou zleva doprava, leváci naopak. Půdu odrýváte v menších, asi osmicentimetrových pásech. Pokud byste si chtěli práci zrychlit a zjednodušit a odkrajovali velké kusy zeminy, moc si nepomůžete. Jsou totiž mnohem těžší, jejich překlápění vám tak půjde pomaleji, a ještě vás brzy začnou bolet ruce a záda. Pamatujte, že vždy stojíte na pevné půdě a s každou další řadou pomalu ustupujete dozadu.
Počkejte na správný čas
Zvlášť majitelé velkých zahrad určitě přivítají informaci, že příliš časté rytí není nutné a určitě nemusíte všechny záhony převracet každý rok. Půda protkaná kořeny a chodbičkami žížal s kyprou vrchní vrstvou je pro rostliny ideální a vytváří se během sezony. Pravidelným rytím je zničíte a chvíli to opět trvá, než se ideální stav opět obnoví.
Rytí je potřebné, když:
-
zapracováváte zelené hnojení do chudých neúrodných záhonů
-
potřebujete dostat do půdy hnůj či vápenitá hnojiva
-
musíte promísit jílovitou zeminu s pískem a organickou hmotou
-
záhony jsou velmi ulehlé a hrozí riziko splavení
Rytí není nutné:
-
když jste na záhonu pěstovali okopaniny, tedy brambory a salátovou řepu, nebo kořenovou zeleninu, například mrkev či pastinák
-
po druzích kryjících půdu, což jsou třeba polní okurky
-
po hluboce kořenících pozdních košťálovinách
-
na svažitých pozemcích, kde hrozí eroze
-
máte plochy dobře namulčované
-
na místech určených pro výsev zeleného hnojení
Co při rytí oceníte?
RÝČ S ROVNÝM LISTEM – jedná se o klasické nářadí s nášlapnou zaoblenou horní hranou, s nímž můžete zrýt pozemek do maximální hloubky. Hodí se pro zapracovávání drnů trávníku, zeleného hnojení, můžete s ním také přesekávat trsy trvalek či travin nebo přímo na záhonu nahrubo nasekat zelené hnojení před zarytím. Hodí se i pro hloubení jam pro stromky, dá se s ním i částečně vyhazovat půda. Tento typ ovšem není vhodný pro kamenité a příliš těžké půdy, protože rovné zakončení hůře vniká do půdy, případně se hrana nástroje tupí.
RÝČ SE ŠPIČATÝM LISTEM – ten oceníte v kamenitých nebo jílovitých půdách, neboť špička daleko lépe proniká dovnitř. Hůře se s ním ale obrací, a také se s ním dostanete jen do zhruba poloviční hloubky v porovnání s klasickým rýčem. Výborně se hodí pro kypření dna jam pro stromky.
RYCÍ VIDLE – ačkoli mají v názvu rycí, půdu jimi neobrátíte, a tedy ani nezryjete. Hroudy se mezi hroty drobí. Vidle ale oceníte při sezonní údržbě zahrady, například při odstraňování robustních plevelů, kdy půdu nadzdvihnete a kořeny vytáhnete bez přeříznutí. Dobře a šetrně se s nimi vyrývají brambory, kořenová zelenina, ale i jiřinky, mečíky a další cibuloviny. Jsou výborné na úpravu malých kousků záhonů při dosévání či dosazování rostlin nebo při kypření ušlapaných krajů. Pro jejich všestrannost a nižší váhu je mají rády především ženy, které si je mohou vybrat i v odlehčené a kratší variantě. S nastavitelnou výškou si lze koupit i klasické rýče, a to hlavně od velkých výrobců.
Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz, Shutterstock
Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.