HLAVNIshutterstock_1837930759.zmenena-velikost.jpg

Podzimní plískanice? Hurá do závětří!

26. 11. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Nejeden architekt by vám řekl, že dokud vaše vstupní dveře nenabízí ochranu před větrem, deštěm a sněhem, nedá se dům považovat za kompletní. Přesto se stavební řešení takzvaného závětří často opomíjí nebo odkládá na neurčito. […]

Nejeden architekt by vám řekl, že dokud vaše vstupní dveře nenabízí ochranu před větrem, deštěm a sněhem, nedá se dům považovat za kompletní. Přesto se stavební řešení takzvaného závětří často opomíjí nebo odkládá na neurčito. Jaké výhody tedy krytý vstup přináší majitelům domu, jejich sousedům, návštěvám, a hlavně vášnivým pěstitelům?

foto Shutterstock

1. Hezčí (podzimní) návraty domů

Pokud patříte k chronickým hledačům, kteří dlouhé minuty „loví“ svazek klíčů z hloubi kabelky, batohu či kapes, s nástupem sychravého podzimu jistě oceníte, když na vás při této aktivitě nebude ani foukat, ani pršet. Než si necháte vybudovat boční plnou stěnu, díky níž budete v suchu a doslova „za větrem”, měli byste vědět, z jakého směru se dá vítr na vaší adrese nejčastěji čekat. A mimochodem: závětří zdaleka nemusí být jenom zděné, adekvátní ochranu vám poskytne i stěna dřevěná nebo prosklená, a kolikrát ještě vchod esteticky pozdvihne.

foto Shutterstock

2. Hosté zvoní? To máte v suchu

Pod střechu optimálního závětří by se neměl vejít pouze jeden člověk, ale spíše tři až čtyři dospělí. Důvod? Architekti v tomto bodě pamatují na váš společenský život – tedy aby k vám případní hosté mohli přijít nehledě na rozmary počasí a nemuseli čekat na dešti, než jim přispěcháte odemknout. Pokud si se sousedy rádi půjčujete časopisy nebo různá náčiní, díky závětří vám mohou u dveří nechat i předměty či balíky, které by se na přízemní okno nevešly, nebo by zde mohly přijít k úhoně. Stříšku často také ocení ti, kteří k vám přijdou na návštěvu úplně poprvé – ušetříte jim nejasnosti, kudy se vchází do domu.

foto Shutterstock

3. Méně úklidu i karambolů

Správně navržené závětří by vám mělo šetřit práci a starosti – nehrozí, že vám naprší nebo nasněží do zvonku u dveří, nemusíte se potýkat s promočenou rohožkou, a pokud jste si pořídili krásné nové dveře (nebo čerstvě natřeli a vyzdobili ty staré), jistě oceníte, když vám na ně nebudou padat srážky všeho druhu. Zastřešený vstup v neposlední řadě také snižuje riziko, že uklouznete na ledové námraze či na rozbředlém sněhu, sotva vyjdete ven z domu.

foto Shutterstock

4. Nový rozměr pěstování

Už dlouho sníte o rozkvetlých květináčích nebo o výstavních popínavkách, které uvítají každého, kdo se objeví u vašich dveří? Pak vězte, že vám vytvoření závětří může velmi zajímavě rozšířit možnosti rostlinné výzdoby. Díky větrné zábraně si totiž můžete pořídit i vysoké a vratké květináče, které by na jiných stanovištích mohl povalit a rozbít silnější poryv. Pokud se vám více líbí závěsné květníky, i ty se dají šikovně schovat do závětří – klesá zde totiž pravděpodobnost, že se působením větru rozhoupou a otlučou. Pochopitelně ale záleží na materiálu, ze kterého boční stěna pochází, proto se hodí na plánovanou výzdobu myslet, ještě než krytí vstupu objednáte (a mít na paměti, že po závěsných systémech zůstanou na zdech háčky, zatímco volně postavené květníky můžete měnit podle nálady). Bát se nemusíte ani vylepšení boční zdi o treláž s popínavými rostlinami, jen volte spíše skromný porost, ať u dveří nemáte dojem, že se vracíte do džungle.

 


Pozor, neplést se zádveřím!
Závětří zní podobně jako zádveří, a oba pojmy se navíc týkají prostoru v těsné blízkosti vstupních dveří, proto ani není divu, že snadno dojde k jejich záměně. Jak si tedy zapamatovat, co je co? Závětří najdeme na pomezí zahrady a domu, a jak název napovídá, když v něm stojíme, nacházíme se „za větrem“, tedy schovaní pod vstupní stříškou a krytí boční stěnou. Jedná se tedy o prostor otevřený Zádveří můžeme definovat jako vstupní část domu, kterou najdeme „za dveřmi“ a která plní funkci žádoucí bariéry mezi interiérem a exteriérem. Na jedné straně totiž nechceme, aby nám z domu utíkalo teplo, a na druhé straně se snažíme vše mokré a špinavé (počínaje dětským kočárkem a konče zablácenou obuví) nechat v zádveří, abychom si zbytečně nepřidělávali práci s úklidem obytných prostor. Jak závětří, tak zádveří, ale rozhodně mají něco společného – výrazně ovlivňují první dojem, jaký si návštěvníci udělají z vašeho domu, proto si zaslouží působit čistě a upraveně.

foto Shutterstock


 

 

text: redakce

foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze