Pokojové rostliny do každých podmínek
Vysoká vlhkost vzduchu a teplo jsou typickými podmínkami pro rostliny z tropických oblastí. Setkáte se s nimi především v koupelnách, někdy i v kuchyních, potřebné klima vám zajistí ale i malé bytové skleníčky.Ve své domovině […]
Vysoká vlhkost vzduchu a teplo jsou typickými podmínkami pro rostliny z tropických oblastí. Setkáte se s nimi především v koupelnách, někdy i v kuchyních, potřebné klima vám zajistí ale i malé bytové skleníčky.
Ve své domovině tropické rostliny často rostou jako podrost pod vysokými stromy, jejich nároky na světlo tedy nejsou nijak velké. Často jde také o popínavé druhy, které za světlem šplhají po vyšších stromech, protože jen tak obstojí v konkurenčním boji. Další skupinou rostlin, kterým se v pralese osvědčil jejich způsob života, jsou epifyty rostoucí přímo na kůře či větvích stromů. K nejznámějším patří orchideje, některé prozradí i český název – stromobytec (Dendrobium), epifyticky žijí ale i další rostliny, třeba ze skupiny broméliovitých.Vhodné druhy- Podrostové – často se uvádí, že jde o nenáročné rostliny, v běžných bytech ale zpravidla dlouho nevydrží, protože jim vadí suchý vzduch. Pokud je však vysadíte do skleníčku nebo skleněné nádoby, bude se jim dařit dobře. Mnohdy v nabídce rostlin najdete i krásné pestrolisté odrůdy. Získá si vás třeba fitónie (Fittonia) s kontrastně vybarvenou žilnatinou (bílou či růžovou) či velkolistá maranta (Maranta) s červenými linkami. Drobnolistá fitónie se osvědčila jako pohledná půdopokryvná rostlina do bytových skleníčků, která není příliš náročná na světlo. Podobně jako fitónie vypadá také nevysoká pilea (Pilea). Růžové listy s nepravidelnými skvrnami má i podrostovka (Hypoestes), ta ale potřebuje v rozporu se svým jménem dost světla.
- Broméliovité – pro tyto rostliny je charakteristické uspořádání listů do pravidelného trychtýře, který bývá zpravidla kontrastně zbarvený. Ze středu listů někdy vyrůstá květ, lépe řečeno nápadné a barevně odlišné květenství. Z menších druhů se v domácnostech často pěstuje kykatka (Tillandsia), která má tuhé šedavé listy a typické ploché květenství připomínající jazyk. Pro většinu broméliovitých (zejména pro uvedené tilandsie) je důležitá vysoká vzdušná vlhkost, která do jisté míry navyšuje příjem vody poměrně slabými kořeny. Některé tilandsie (T. ionantha) dokonce kořeny prakticky vůbec nemají. Z větších druhů se pěstuje překrásná guzmánie a neoregelie, obě jsou ale náročné na teplo a lépe jim bude ve skleníčku. Skromnější je echmea (Aechmea).
- Orchideje – prakticky všechny druhy orchidejí potřebují vyšší vzdušnou vlhkost. Nejvíce tepla a péče potřebuje střevíčník (Paphiopedilum), katleja (Cattleya), miltonie (Miltonia) a vanda (Vanda). Méně náročný jsou můrovec (Phalaenopsis) a člunatec (Cymbidium). Do bytových podmínek se hodí i nenápadnější druhy s drobnějšími květy, jako je třeba Ludisia discolor pyšnící se listy s pěknou kresbou a vonnými květy (syn. Haemaria discolor) či oncidium.
- Kapradiny – ze skupiny teplomilných kapradin přitáhne největší pozornost velkolepá žebrovice (Blechnum), jejíž listy mohou být podle pěstovaného druhu i metrové (B. brasiliense). Také sleziník (Asplenium nidus) má krásné bohaté listy, ale právě jen za vyšší vzdušné vlhkosti. Sleziník můžete pěstovat i na zahradě, a to známý jelení jazyk (A. scolopendrium) s hladkými nebo na krajích bohatě zvlněnými listy (‚Crispa‘).
- Zajímavé – chcete-li pěstovat něco opravdu zajímavého, určitě vás zaujme citlivka (Mimosa pudica), která reaguje na dotek svěšením řady drobných lístků podél řapíku. Krásnými květy kvete Medinilla, jejíž české nepříliš používané jméno je tupoušek, a krásně voní bělostné květy věncovce květnatého (Stephanotis floribunda). Všechny tyto druhy potřebují teplo a vyšší vzdušnou vlhkost.
Výhody a nevýhody vybraných rostlin+ rostliny a péče o ně vylepšují mikroklima místnosti+ často jde o krásně kvetoucí druhy- v suchých bytech je nelze pěstovat bez potřebného vybavení– skleníčku, postřikovače na mlžení a rosení, někdy i speciálního substrátu- nevyplatí se pěstovat je v jednom exempláři, péče o větší skupinu rostlin je snazšíFOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ