Pokojové rostliny v zimě
Krátké dny bez slunečního svitu a suchý vzduch ve vytápěném bytě pokojovým květinám příliš nesvědčí. Víte, jak o ně v zimě správně pečovat?Když zahrádka odpočívá, přicházejí ke slovu pokojové květiny. Africké fialky a azalky zdobí […]
Krátké dny bez slunečního svitu a suchý vzduch ve vytápěném bytě pokojovým květinám příliš nesvědčí. Víte, jak o ně v zimě správně pečovat?
Když zahrádka odpočívá, přicházejí ke slovu pokojové květiny. Africké fialky a azalky zdobí váš domov, v němž zpravidla trávíte víc času než v letních měsících, svými barevnými květy, palmy a kapradiny do něho vnášejí zase nádech tropů. Ať kvetoucí nebo ozdobné listem, jedno mají pokojové rostliny společné – skutečnou ozdobou jsou jedině tehdy, jsou-li zdravé a bez škůdců.Se zálivkou opatrněZalévání a přihnojování rostlin je důležité pro jejich růst a kvetení, byla by ale chyba držet se zásady čím více, tím lépe. Je třeba vzít v úvahu, že různé rostliny mají i různé nároky na zálivku – zatímco některé, například kaktusy, potřebují velice málo vody, jiné, třeba šáchor, si libují v bažině. Obecně ale platí, že rostliny v zimních měsících méně rostou, a proto potřebují méně vody než po zbytek roku. Omezit zálivku je namístě zejména na chladném stanovišti, naopak ve vytápěných místnostech je potřeba zalévat víc. Než rostliny zalijete, měli byste se vždy přesvědčit, zda je půda v květináči na povrchu suchá. Na zalévání je nejvhodnější odstátá voda o pokojové teplotě. Pokud hodinu po zalití stojí v podmisce nebo v obalu na květináč voda, je potřeba ji vylít. Pokud rostliny trvale stojí ve vodě, jejich kořeny nedostávají kyslík, uhnívají a odumírají.Nezbytné světlo a vlhkost Pro svůj růst a kvetení potřebují pokojové rostliny dostatek světla, proto by měly být umístěny blízko u okna. Nedostatek světla je jednou z nejčastějších příčin oslabení rostlin a jejich náchylnosti k napadení škůdci. Další příčinou je suchý teplý vzduch v místnosti, který v kombinaci s nadměrným hnojením vytváří ideální podmínky pro množení mšic, svilušek, červců a puklic. Zejména rostliny s tuhými listy, jako například citrusy, se doporučuje jednou za 14 dní osprchovat vlažnou vodou. Rostliny se přitom zbaví prachu, který brání v přístupu světla. Navíc při pravidelném sprchování lze důkladnou prohlídkou objevit případné napadení škůdci hned v počátcích a proudem vody škůdce odplavit.Hnojení: méně je víceRostliny v zimním období potřebují také méně živin. Měli byste se vyhýbat hnojivům s vysokým obsahem dusíku, protože dusík podporuje růst. Rostliny pak sice rostou, ale buněčné stěny jejich pletiv jsou měkké a zvyšuje se riziko napadení škůdci a chorobami. V prosinci a v lednu se proto doporučuje hnojit minimálně nebo nehnojit vůbec, a teprve když se dny začnou opět prodlužovat, můžete začít dávky hnojiva postupně zvyšovat.Tipy- Aby rostliny dobře prospívaly, je potřeba zohlednit nároky jednotlivých druhů – zda vyžadují slunné nebo spíše stinné stanoviště a raději chladno nebo snesou i vyšší teplotu vzduchu.
- Ústřední topení nedělá pokojovým rostlinám dobře. Je proto potřeba pravidelně větrat, rostlinám ale nesvědčí ani průvan a extrémní výkyvy teplot.
- Máte-li v bytě hodně suchý vzduch, můžete mezi květináče rozmístit misky s vodou, použít elektrický zvlhčovač vzduchu nebo staré dobré namočené a vyždímané ručníky na radiátory.
- Rostlinám s velkými listy prospěje, když je jednou za dva týdny zbavíte prachu a orosíte vodou z rozprašovače (ideálně měkkou dešťovou).
FOTO: THINKSTOCK A SHUTTERSTOCK
Pokojové rostliny v zimě
Kategorie:
Zahrada
Sdílejte článek