Shutterstock_1948334305.zmenena-velikost.jpg

Pokojovky do malých bytů

05. 02. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Jak zařídit, aby i parapety v menších bytech vypadaly pěkně? Vyberte si pokojovky, které rostou pomalu a do výšky, nikoli převisle nebo popínavě. Zde jsou tipy na několik zajímavých a méně obvyklých a druhů.   Kryptantus […]

Jak zařídit, aby i parapety v menších bytech vypadaly pěkně? Vyberte si pokojovky, které rostou pomalu a do výšky, nikoli převisle nebo popínavě. Zde jsou tipy na několik zajímavých a méně obvyklých a druhů.

 

foto Shutterstock

Kryptantus

Cryptanthus acaulis

Kryptantus neboli skrytěnec je nejmenší bromélie na světě. Má krátký stonek a ploché listy se zvlněným okrajem, dlouhé osm až deset centimetrů, matně zelené, s purpurovým nádechem. Uprostřed vyrůstají bílé květy. Množí se z dceřiných odnoží, které se tvoří po odkvětu.

Tipy pro pěstování: Nejlépe mu bude ve skleněných koulích nebo interiérových miniskleníkách a při 18 až 25 stupních. Ocení dostatek světla, ale nikoli úpal. Protože v přírodě parazituje na dalších rostlinách a nepotřebuje půdu, zasaďte ho do hrubě vláknitého substrátu s přidanou rašelinou.

 

 

foto Shutterstock

Ludisie

Ludisia discolor

Málo známá orchidej překvapí snadným pěstováním. Na přízemním oddenku zakládá listové růžice s krásnou bíločervenou kresbou. Z jejich středů vyrůstají vyšší klasy nezvykle tvarovaných bílých květů, které velmi příjemně voní. Množí se dělením nebo vrcholovými řízky.

Tipy pro pěstování: Poroste na polostinném místě, optimálně při teplotách do 22 stupňů. Vyžaduje vláknitý a propustný substrát s kyselým pH. Ocení vyšší vzdušnou vlhkost a stálou mírnou zálivku.

 

 

foto Shutterstock

Lilek korálový

Solanum pseudocapsicum

Tomuto polokeři původem z Madagaskaru se také říká jeruzalémská třešeň. Bílé květy se mění nejprve v zelené, a pak červené plody. Rostlina má výšku asi čtvrt metru, velké teplo jí nesvědčí. Množí se výsevem.

Tipy pro pěstování: Dobře roste v humózní půdě s neutrálním pH, potřebuje pravidelně přihnojovat. Preferuje nižší teplotu kolem osmnácti stupňů, jinak shazuje květy i plody. Kořenový bal nesmí vyschnout, proto ji pravidelně zalévejte.

 

 

foto Shutterstock

Vraneček

Selaginella apoda

Zajímavá rostlina s jemně rozvětvenými listy mívá jen deset centimetrů. Z kmínku vyrůstají dlouhé chůdovité kořínky. Hodí se do malých skleníčků nebo okenních zahrádek.

Tipy pro pěstování: Potřebuje světlé místo, nikoli přímé slunce, a hrubou rašelinu s výbornou propustností. Nikdy nesmí vyschnout, ocení vyšší vzdušnou vlhkost.

 

 

foto Shutterstock

Modlivka neboli maranta

Maranta leuconeura

Maranta dorůstá asi do třiceti centimetrů. Oválné listy mají krátký řapík a nápadnou kresbu, tmavé skvrny někdy zdobí i červené pásky. Bílé květy jsou drobné. Dobře se množí dělením nebo řízky.

Tipy pro pěstování: Potřebuje rozptýlené světlo či lehký polostín, jinak bledne. Ocení vyšší vzdušnou vlhkost a mírnou zálivku, nesmí vyschnout.

 

 

foto Shutterstock

Fitónie

Fittonia albivenis

Oválné přisedlé listy fitónie mají výraznou síťovitou bílou nebo růžovou kresbu. Ještě drobnější je odrůda ´Mini´, jejíž listy jsou tmavě zelené s purpurovým nádechem. Starší rostliny kvetou bíle.

Tipy pro pěstování: Nesnáší přímé slunce, potřebuje stálou vlhkost vzduchu a vyšší teplotu. Dobře poroste v hrubém vláknitém substrátu s příměsí zahradní půdy.

 

 

foto Shutterstock

Pepřinec

Peperomia argyreia

Pepřince jsou známé jako převislé rostliny, ale dají se mezi nimi najít i trsnaté druhy. Tento zdobí okrouhlé listy s výraznými tmavými pruhy. Typické jsou pro ně i výrazné červené řapíky. Starší rostliny tvoří dlouhá zelené květenství. Nízký je i druh P. griseoargentea.

Tipy pro pěstování: Potřebuje světlé místo bez poledního úpalu s teplotou do 22 stupňů. Stačí jen přiměřené množství vody a v zimě je třeba dávat pozor na přelití. Lehčí substrát se míchá se zahradní půdou, aby lépe držel vodu.

 

 

foto Shutterstock

Pilea

Pilea crassifolia

Na této rostlině zaujmou listy s výrazným reliéfem po celé jejich ploše, velmi nápadné jsou i díky tmavému žilkování. Jejich barva přechází od sytě smaragdové až po hnědou. Po několika letech se objevují drobné bílé květy. Pilea se množí vrcholovými řízky.

Tipy pro pěstování: Protože pochází z jamajky, zkuste jí vytvořit podobné podmínky i doma a postavte ji na teplé a světlé místo. Má ráda vlhčí vzduch, hodí se do okenních skleníčků. Substrát by měl obsahovat příměs zahradní půdy s neutrálním pH.

 

 

foto Shutterstock

Kykatka, tilandsie

Tillandsia cyanea

Roste jako epifyt, tedy parazitický druh který nepotřebuje půdu. Doma ji však můžete pěstovat i v květináči. Velmi úzké listy mají uprostřed žlábek. Nejhezčí jsou její růžové klasy, ze kterých se postupně rozvíjejí velké modré květy. Ačkoli existuje několik druhů kykatky, například T. innantha nebo T. dyeriana, tato se pěstuje nejčastěji. Množí se dělením trsů.

Tipy pro pěstování: Potřebuje kyprou vzdušnou zeminu s kyselým pH a světlé stanoviště s rozptýleným světlem. Nutné je časté rosení dešťovou vodou bez vápníku.

 

 

foto Shutterstock

Pokojový bambus

Pogonatherum paniceum

Bambus vypadá zajímavě jak na zahradě, tak za oknem. Výhony obrůstají dlouhé úzké zelené listy, které směřují nahoru i do stran. Travina mí výšku i šířku kolem třicet centimetrů. Nové rostliny snadno získáte z oddělků.

Tipy pro pěstování: Jako travina potřebuje světlo, snese i teplejší místo. Kořenový bal musí být neustále vlhký, jinak zasychají špičky. Pokud se to stane, stačí ho ostříhat a on opět rychle obroste. V létě vyžaduje pravidelné přihnojování.

 

 

foto Shutterstock

Náduť

Bryophyllum tubiflorum

Zajímavý sukulent z Madagaskaru má sivé listy, na jejichž koncích se objevují malé dceřiné rostliny s červenými kořínky. Protože kvete jen výjimečně, jsou její největší ozdobou. Postupně opadávají a v květináči sami zakořeňují. Náduť se nevětví a starší rostliny mohou mít i půlmetrovou výšku.

Tipy pro pěstování: Jako sukulent snese přímé slunce a vysoké teploty. Vyžaduje propustný písčitý substrát. V zimě se zalévá jen střídmě, jinak uhnije.

 

 

foto Shutterstock

Křídelnice

Pteris cretica

Netradiční kapradina má tenké úzké listy se zvlněnými okraji. Na jejich koncích najdete hnědé výtrusy, ze kterých se i množí. Vytváří pěkné husté trsy, vysoké kolem třiceti centimetrů.

Tipy pro pěstování: Vyžaduje světlé místo, které by mělo být mimo přímé sluneční paprsky, kořenový bal nesmí vyschnout. Nejlépe roste v rašelinném humózním substrátu, který zadrží dostatek vody.

 

 

foto Shutterstock

Aloe proměnlivá neboli sokolí pero

Aloe variegata

Od známější léčivé aloe se sokolí pero liší především hladkými okraji listů bez trnů. Ty jsou dlouhé asi deset centimetrů a dužnaté. Mají krásnou pravidelnou bílou kresbu. Starší rostliny kvetou oranžovými zvonečky seskupenými v řídkém hroznu.

Tipy pro pěstování: Snese i přímé slunce a vysokou teplotu, je vhodné ji vysadit do propustného písčitého substrátu. V zimě ji skoro nezalévejte, jinak kořeny uhnijí.

 

 

foto Shutterstock

Prvosenka nálevkovitá

Primula obconica

Oproti jiným pokojovkám tato prvosenka ozdobí parapet růžovými, fialovými, lososovitými nebo bílými květy. Listy má zelené a podlouhlé se žláznatými chloupky po okrajích. Pokud se suché květy pravidelně vylamují, nasazuje nové, a to i několik měsíců.

Tipy pro pěstování: Potřebuje chladnější místo s maximálně osmnácti stupni a dostatkem světla, letní úpal ale nesnáší. Aby zakládala stále nové květy, potřebuje pravidelně přihnojovat.

 

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze