Pokojovky pro celý byt – 1. část Kuchyně
S přicházejícím podzimem se s námi přesuňte od floristiky k pokojovým rostlinám. V miniseriálu, který jsme pro vás připravili, si projdeme jednotlivé části bytu či domu a společně vybereme vhodné druhy rostlin pro různé místnosti. […]
S přicházejícím podzimem se s námi přesuňte od floristiky k pokojovým rostlinám. V miniseriálu, který jsme pro vás připravili, si projdeme jednotlivé části bytu či domu a společně vybereme vhodné druhy rostlin pro různé místnosti.
Kuchyně je určitě nejvíce využívanou místností v bytě či domě. V posledních letech tomuto faktu nahrává i trend obytných kuchyní navazující na tradiční sednice ve venkovských staveních, které bývaly vždy centrem rodinného života. I v případě, že je kuchyň oddělená od jídelny, bývá v ní prostor pro malé posezení. A proto tady má dobře vybraná pokojová rostlina svoje místo.
Obecné zásady
Kuchyně je místnost s celodenním provozem a jedná se především o pracovní a až pak obytný prostor. Praktičnost a účelnost je úhel pohledu, podle nějž je třeba do této místnosti vybírat i pokojové rostliny. Zohlednit byste měli zejména jejich tvar a místo, kam je postavíte. Rostliny by měly být kompaktní, bez dlouhých listů či výhonů, které by ztěžovaly otevírání skřínek nebo přístup do volných poliček. Tolik oblíbený scindapsus, jehož mnohametrové výhony často ovíjejí celou místnost, je příkladem rostliny, která se do kuchyně zrovna nehodí. Nevhodné jsou také rostliny vysoké a na kmínku, které bývají vratké a snadno se převrhnou. Špatnou volbou jsou i rostliny příliš rozměrné, které je třeba obcházet, jako například klasický fíkus nebo monstera. Rovněž výběru místa je třeba věnovat pozornost. Není dobré stavět rostliny ani přímo na pracovní plochu, kde budou ubírat místo a snižovat úroveň hygieny, ani na barový pult, kde si přímo říkají o pád na zem. Klasickým místem je samozřejmě parapet u okna, kde by ale vždy měly dostat přednost bylinky. Vybrané stanoviště by mělo také umožnit bezproblémové ošetřování květin, abyste si nemuseli při každém zalévání přistavovat stoličku. Rostliny pěstované na špatně přístupných místech bývají navíc buď přeschlé, nebo přelité, protože když už si na ně vzpomenete, zalijete je do zásoby.
Nároky rostlin
V každé místnosti v domě či bytě jsou pro pěstování rostlin odlišné podmínky. Důvodem je jejich expozice k různým světovým stranám a činnosti, které se v nich odehrávají. Pro kuchyň je typická vyšší vlhkost a teplota vznikající při přípravě pokrmů, mytí nádobí i častém pobytu lidí. Tyto podmínky prospívají například rostlinám z podrostové zóny pralesů, jako jsou maranty, fitonie, drobnolisté fíkusy, kapradiny, nižší krotony, a jiné druhy. Všechny potřebují dost světla, zejména panašované a pestrolisté variety, ale většinou nesnášejí přímé slunce. Přímo na okenní parapety proto nepatří. Z kvetoucích rostlin se zde bude dobře dařit i klasickým africkým fialkám a drobnokvětým begoniím.
Výběr redakce
- Kapská fialka, pavlínka (Saintpaulia sp.)
- Fitonie (Fittonia albivenis)
- Maranta (Marantha sp.)
- Podrostovka listnatá (Hypoestes phyllostachya)
- Sleziník, jelení jazyk (Asplenium scolopendrium)
- Kalisie (Callisia elegans)
- Aglaonema proměnlivá (Aglaonema commutatum)
- Pepřovník (Peperomia sp.)
- Fíkovník (Ficus pumila, F. sagittata)
- Barvínkovec růžový (Catharanthus roseus)
FOTO: SHUTTERSTOCK, PROFIMEDIA.CZ
Pokojovky pro celý byt – 1. část Kuchyně
Uložit