Pokojovky pro celý byt – 5. část Chodby a haly
Dříve patřily chodby, haly a schodiště k významným architektonickým prvkům domu či bytu a jejich podíl na výměře byl daleko větší než dnes. V moderních bytech a novostavbách není pro tyto nebytové prostory příliš místa, […]
Dříve patřily chodby, haly a schodiště k významným architektonickým prvkům domu či bytu a jejich podíl na výměře byl daleko větší než dnes. V moderních bytech a novostavbách není pro tyto nebytové prostory příliš místa, pokud ale bydlíte ve starší zástavbě, jistě přemýšlíte, jak je pěkně a účelně vyřešit.
Chodby a haly mívají specifické podmínky, a to jak světelné, tak především tepelné. Ve starších domech bývají tyto prostory větší i světlejší, v dřívějších dobách se totiž tak úzkostlivě nedbalo na dispozice ke světovým stranám. Vstup do domu a schodišťová hala za ním byly považovány za společensky významný prostor, protože sem vstupovaly všechny návštěvy, probíhalo zde každé vítání i loučení, neodmyslitelné bylo i trochu obřadné představování. Podle dnešních kritérií by měly být tyto komunikační prostory soustředěny v severních a méně světlých částech domu, kde často není ani přímé denní světlo a bývá tu chladněji.
Obecné zásady
V chodbě je většinou méně světla i tepla, častý je i průvan, proto by zde měly růst odolné a spíše nenáročné rostliny. Dalším kritériem, od kterého je třeba začít promýšlet výběr vhodných pokojových rostlin, je prostor a architektonická dispozice domu či bytu. Tam, kde je například jediná koupelna, bude využívaná na maximum i chodba, která k ní vede. Proto by zde měly být rostliny spíše zavěšené na stěnách či stropě, kde nebudou nikomu v pohybu překážet. Stejně často se využívají třeba i chodby ke kuchyni, spíži nebo do dětských pokojů. Naopak tichá podesta u pokoje pro hosty nebo u pracovny, kam chodí jen jeden člen domácnosti, si může dovolit krásnou solitéru, a to i třeba na klasickém podstavci.
Sólo pro…
Velké haly a podesty si přímo říkají o dominantní rostliny, které výjimečný prostor pěkně zdůrazní. V žádném případě se sem nehodí drobné květináčky, které by z většího odstupu vypadaly spíš jako terče na střelnici než ozdoba interiéru. Z tohoto důvodu jsou vhodné tvarově výrazné rostliny, jako je třeba klasický fíkus, monstera, zajímavý zamiokulkas či pandán s výrazně pruhovanými listy. Dobře zde bude vypadat a prospívat i klasická rostlina prvorepublikových salonů – voskovka. Jejím umístěním mimo obytné místnosti se také elegantně vyhnete silné a nezaměnitelné vůni jejíchkvětů, která není leckomu příjemná, a v obýváku by proto mohla být na obtíž. Na druhou stranu jde o odolnou a vitální pokojovku, která bude dělat radost klidně desítky let, tak by bylo škoda její potenciál nevyužít. Na chodbě či v hale najde ideální místo i jiná „star“ minulých časů. Do krásné podoby zde může dorůst asparágus, který jinde pro svoji velikost i trochu pichlavé větvičky nachází těžko uplatnění. Na podstavci či zavěšený vytvoří pozoruhodnou dominantu prostoru. Také pěkná pokojovka s nepěkným jménem tchynin jazyk zde rozvine naplno svůj půvab kontrastně vybarvených listů. Nezklame ani robustní tlustice, kterou ale nesmíte přes zimu přelít. Vybrat si můžete samozřejmě i jiné rostliny, které již byly uvedeny v předchozích dílech seriálu – nejčastěji to budou druhy doporučené pro obývací pokoj, tedy třeba řemenatka, dracény, palmy a další.
Nenáročné všudybylky
Na frekventovaných tmavších místech doceníte i nenápadné, trochu všední rostliny s převislým nebo pnoucím růstem, které ozelení i tato problematická místa. Neuděláte chybu, když sáhnete po voděnce (Tradescantia), potosu (Epipremnum) nebo převislém žumenu (druh Cissus striata) či pepřinci (druhy Peperomia glabella, P. scandens). K dispozici máte ale i méně obvyklé druhy, jako je kolumnea, episcie nebo netradiční nádobový starček.
Výběr redakce:
Dominanty
- Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)
- Pandán (Pandanus veitchii)
- Voskovka (Hoya carnosa)
- Chřest hustokvětý (Asparagus densiflorus)
- Tenura, tchynin jazyk (Sansevieria trifasciata)
- Fíkovník (Ficus elastica, F. lyrata)
Pnoucí a převislé
- Žumen (Cissus striata)
- Kolumnea (Columnea hirta)
- Episcie (Episcia dianthiflora)
- Starček (Senecio macroglossus)
- Potos, šplhavice (Epipremnum)
FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ