VELKA_profimedia-0191739190-e1669716549278.jpg

Posezonní nuda? Ani nápad!

03. 12. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Často v českých zahradách vidíme, že sotva se překulí léto do podzimu, kreativitu střídá rezignace. I pro poslední týdny sezony však stojí za to vybrat rostliny, které je svou podobou vylepší. Vysaďte kout, kde budou hrát […]

Často v českých zahradách vidíme, že sotva se překulí léto do podzimu, kreativitu střídá rezignace. I pro poslední týdny sezony však stojí za to vybrat rostliny, které je svou podobou vylepší. Vysaďte kout, kde budou hrát prim především traviny, a zkombinujte je s jednou, dvěma druhy trvalek, které vydrží až do mrazů. Teploty kolikrát neklesnou pod nulu ani o adventu, byla by tedy škoda připravit se o pěknou podobu zahrady.

foto Profimedia

Vistárie

foto Shutterstock

Vysadit tuto výraznou popínavku jinam než těsně k domu či k pergole je netradiční. I na volné ploše samozřejmě potřebuje oporu, ale umí potom vytvořit netradiční předěl. Její husté listoví vypadá pěkně i na podzim.

Rdesno

foto Shutterstock

Zahradní rdesno má velikou výhodu právě v pozdním termínu kvetení – vydrží opravdu až do mrazů. Má rád vlhkou kyprou půdu. Dost se rozrůstá, proto se dává nikoli dovnitř záhonů, ale na jejich okraj, aby šlo jeho bujnost regulovat.

Slunečnice

foto Shutterstock

Vytrvalá slunečnice desetiplátečná se vyznačuje bohatým, sytě zeleným olistěním a spoustou jednoduchých (nebo plných) květů, které se objevují ve druhé půlce sezony. Větví se a dorůstá až do výšky postavy. Potřebuje živinami bohatou půdu a slunné místo.

Bezkolenec

foto Shutterstock

Bezkolenec rákosovitý poznáte podle typických, vějířovitě rozložených trsů. Aby vypadaly co nejlíp, potřebují prostor, proto se do jejich blízkosti nevysazují trvalky, ale jen jarní cibuloviny. Ležící odumřelá stébla se sestřihují v předjaří, aby pod nimi cibuloviny nehnily.

Kavyl

foto Shutterstock

Kavyl obrovský pochází z jižní Evropy a Maroka a dorůstá do půldruhého metru. Prospívá výhradně na slunci. Na půdu není náročný, ale vždy musí být propustná, stačí i chudší. Ve vlhké zimě často vymrzá, je proto třeba při výsadbě pod kořeny vytvořit silnou drenážní vrstvu.

Sezonní rostliny

foto Shutterstock

I místa, kde hrají prim traviny, mohou doplnit sezonní rostliny. Jejich klad spočívá především v sytých barvách. Z jiřinek vybírejte ty drobnokvěté, raději jednobarevné. Z cibulovin zde výborně uspějí montbrécie, jejichž ostré barvy se k jemným travinám hodí. Navíc se nemusejí na zimu vyrývat.

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze