Postřikovač si kupte už s první rostlinou
Rosení, hnojení, ošetřování rostlin a stromů, ale i hubení plevelů a škůdců – všechno tohle zvládnete jednodušeji díky postřikovači. Čím více květin nebo rozlehlejší zahradu máte, tím výkonnější typ potřebujete. A jeden vám stačit nebude. […]
Rosení, hnojení, ošetřování rostlin a stromů, ale i hubení plevelů a škůdců – všechno tohle zvládnete jednodušeji díky postřikovači. Čím více květin nebo rozlehlejší zahradu máte, tím výkonnější typ potřebujete. A jeden vám stačit nebude.
Zatímco majitelé balkonů a teras si vystačí s nejjednoduššími ručními postřikovači, ve velkých zahradách a sadech oceníte ty s objemem deset až dvacet litrů, doplněné popruhy, abyste je mohli nosit přes rameno anebo na zádech.
Pro terasy a zahrady
Jestliže se vaše zahrádka skládá z několika truhlíků a květináčů na terase, zcela si vystačíte s malými postřikovači o objemu jeden až dva litry, které ovládáte ručně. I tyto nejjednodušší výrobky zpravidla bývají vybavené tryskou, u níž si nastavíte některý z režimů podle toho, zda chcete rostlinám dopřát jemnou mlhu nebo je ošetřit proudem tekutiny. Na zahrady rodinných domů se zpravidla vyplatí koupit si postřikovače o objemu pět až deset litrů. U nich už je třeba nádobu před aplikací natlakovat, podle objemu zhruba na tři až šest barů. Jde to zvládnout ručně, u zádových zařízení máte páku zpravidla umístěnou na boku, abyste nemuseli nádrž neustále sundávat ze zad a nandávat ji zpět.
Pro velké pozemky
Pokud se staráte o rozlehlý pozemek či sad, rovnou vybírejte deseti- až dvacetilitrové výrobky. Tyto typy bývají doplněné popruhy, abyste je mohli nosit na zádech či přes rameno, samotný postřikovač mnoho neváží, ovšem hnojivo nebo pesticid v něm už může mít hmotnost i deset a více kilogramů. K mání jsou i varianty na kolečkách. Jednodušší je u těchto poloprofesionálních přístrojů také tlakování – pohání ho jednoduché akumulační nebo dvoutaktní benzinové motory. Obsluha těchto poloprofesionálních zařízení je velmi jednoduchá – většinou stačí pouze stisknout tlačítko.
Tlakové postřikovače se dle čerpadla uvnitř dělí na pístové a membránové. Pokud si vyberte ty první – jsou více využívané, najdete je ve všech ručních výrobcích – , při pohybu pístu ve válci dolů se nasaje kapalina do prostoru válce čerpadla přes sací otvor, který je umístěný u dna. Při opačném pohybu vzhůru se kapalina vytlačí do vzdušníku, který slouží jako zásobník. Druhou variantou je membránové čerpadlo, kde k nasátí a vytlačení kapaliny dochází průhybem membrány. Přitom každý z těchto typů se hodí na něco jiného. Odborníci doporučují membránové čerpadlo volit při postřiku hustějších kapalin nebo špatně rozpustných látek. Jestliže byste je aplikovali pístovým čerpadlem, mohly by pevné částice píst poškodit, čímž by se snížil výkon celého postřikovače. Při použití tekutých přípravků lze pístové systémy využívat bez rizika.
Aby se vám vyplatily
Jestliže investujete větší obnos do dokonalejších postřikovačů, rádi je v zahradě využijete co nejčastěji. Není to problém díky variabilním tryskám, které pomohou se správnou a pohodlnou aplikací přípravků. Ta se totiž liší. Chcete-li rostlinu chránit, je žádoucí, aby se látka dostala na co největší plochu. Naopak při ničení plevele herbicidy chcete zasáhnout jen vybrané místo a určitě si nepřejete zahubit i okolní výsadbu. Proto je vhodné, pokud můžete u postřikovače měnit typy trysek. Zde je přehled těch nejpoužívanějších:
➜ štěrbinové – jsou univerzální, a tudíž nejrozšířenější, jméno dostaly podle tvaru výstupního otvoru, z nějž vychází kapalina ve tvaru plochého vějíře v úhlu 65 až 120 stupňů
➜ vířivé – díky nim dopřejete rostlinám jemnou mlhu a rosení
➜ kuželové – jsou vhodné k aplikaci fungicidů a insekticidů, přípravek vystřikují ve tvaru kužele
➜ nárazové – používají se k aplikaci herbicidů a kapalných hnojiv, tekutina se dostává k rostlinám v podobě poměrně velké a přesně mířené kapky
Při nákupu postřikovače byste měli vědět, že právě trysky bývají tou částí výrobku, která se pravděpodobně zničí jako první. Proto si ověřte, zda je možné dokoupit si náhradní, abyste nemuseli časem kupovat za několik set či tisíc korun nový výrobek.
Doplňky pro univerzální použití
K postřikovačům lze dokoupit i širokou škálu doplňků, které teprve dovolí jejich široké použití po celý rok. Mezi ty nejžádanější kromě trysek a nástavců patří také nastavitelné trubky či hadice. Ty mohou mít délku více než dva metry a oceníte je hlavně při ošetření stromů, ve výškách celkově nebo ve špatně přístupním terénu. Je jednodušší stát pěvně na zemi a vysoko či daleko dosáhnout díly teleskopické tyči, než se brodit křovím a podobným terénem nebo lézt po štaflích či žebříku. Kryty postřiku zase zabraňují nežádoucímu úniku látky na okolní rostliny, což je důležité právě při aplikaci postřiků hubící některé druhy nežádoucích rostlin. Dobré a dražší postřikovače mívají takovouto základní sadu doplňků zpravidla v základní výbavě a ceně. U jiných si ji lze dokoupit podle toho, co opravdu oceníte a potřebujete.
Pozor na záměnu
Jeden na hnojivo, druhý na pesticidy. U větších zahrad se vyplatí mít postřikovače dva, je to praktické, ovšem do doby, než dojde k záměně. Rada první proto zní: Je-li to možné, kupte si postřikovače různých tvarů. Máte-li dva stejné, odlište je alespoň barevně, například je přelepte barevnou páskou na koberce. A zkuste si osvojit zásadu profesionálních zahradníků, tedy že každý postřikovač bude trvale určen pro jednu skupinu látek. Vyvarujete se tak nebezpečí, že ten s herbicidy špatně vypláchnete a poté – v dobré víře, že jim dopřáváte příjemnou mlhu – si zničíte například své oblíbené květiny.
redakce