Jehlicnany_2.jpg

Použití jehličnanů

18. 01. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Jehličnany mají v zahradní architektuře své důležité místo. Na rodinných zahradách využíváme zvláště jejich stálezelený efekt a dobrou schopnost snášet pravidelný tvarovací řez. Ovšem ne každý jehličnan se hodí pro každý záměr a jejich nadměrné využití […]

Jehličnany mají v zahradní architektuře své důležité místo. Na rodinných zahradách využíváme zvláště jejich stálezelený efekt a dobrou schopnost snášet pravidelný tvarovací řez. Ovšem ne každý jehličnan se hodí pro každý záměr a jejich nadměrné využití v malém prostoru mnohdy přinese spíše negativní výsledek. Proto se zde budeme rozhodně řídit tím, že méně je mnohdy více.

Tvarované jehličnany se skvěle uplastňují v asijské zahradě.

Tvarované jehličnany se skvěle uplatňují v asijské zahradě.

Většina druhů, které používáme pro tvorbu výsadeb, je stálezelených, přitom zapomínáme, že v sortimentu máme celou řadu opadavých jehličnanů, které jsou zajímavé také pro své podzimní zbarvení. Patří sem určitě jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba), tisovec dvouřadý (Taxodium distichum) nebo náš domácí strom, modřín opadavý (Larix decidua). Mezi důležité vlastnosti stálezelených druhů patří jejich celoroční efekt v zahradě, poměrně nízká potřeba řezu, dobrá snášenlivost ke tvarování, mnohdy nízké nároky na stanoviště a schopnost vytvářet zajímavé scenerie. Rádi je používáme do plošné výsadby půdního pokryvu, snadno vytvoří tmavě zelenou kulisu pro barevné kultivary opadavých listnáčů a své nezastupitelné místo mají při tvorbě vřesovišť, zahradních rašelinišť, živých plotů a stěn. Celá řada nenáročných druhů se hodí také do nádob umístěných třeba na slunných terasách či střešních zahradách. Vhodné jsou například borovice kleče (Pinus mugo) v mnoha barevných kultivarech. V posledních letech se do české zahrady dostávají asijské vlivy, kde se hojně uplatňují tvarované borovice a jalovce, které plnohodnotně nahrazují mistrně tvarované bonsaje. Pěstováním a následným tvarováním těchto velkých zahradních bonsají se zabývá již několik firem v České republice, které vám zároveň poradí s jejich pěstováním.

Některé druhy jehličnanů působí ztrnulým dojmem, proto to s jejich použitím moc nepřehánějte.

Některé druhy jehličnanů působí ztrnulým dojmem, proto to s jejich použitím moc nepřehánějte.

Většina druhů jehličnanů disponuje temně zelenými jehlicemi, ale najdete i takové, které mají jehlice svěže zelené, stříbrné, modrosivé, zlaté a panašované. Některé druhy v průběhu roku mění své zbarvení. Borovice kleč (Pinus mugo ´Wintergold´) na zimu zlátne a během sezony více zezelená. Mikrobiota křížolistá (Microbiota decussata) na zimu mění své zbarvení na cihlově oranžové, během sezony je zase středně zelená.

 FOTO: SHUTTERSTOCK

Použití jehličnanů

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě jehlicnany Rychlovka zahrada
Sdílejte článek

Diskuze