Opora5.jpg

Praktické a krásné opory

03. 06. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Opory rozhodně nejsou určené pouze pro popínavé rostliny. Můžete jimi podepřít i některé bujně rostoucí trvalky, u kterých hrozí jejich poléhání, ale také různé druhy dřevin. Podpěry najdou své uplatnění také v okrasné zahradě. Mnohé […]

Opory rozhodně nejsou určené pouze pro popínavé rostliny. Můžete jimi podepřít i některé bujně rostoucí trvalky, u kterých hrozí jejich poléhání, ale také různé druhy dřevin. Podpěry najdou své uplatnění také v okrasné zahradě.

Vzhled zahrady ovlivňuje i podoba obyčejných podpěr.

Vzhled zahrady ovlivňuje i podoba obyčejných podpěr.

Mnohé druhy zeleniny, ale také rostliny se neobejdou bez podpor. Zatímco některé kupované mají poměrně složitou konstrukci a v zahradě působí také jako zajímavý designový prvek, jiné jsou ryze praktické a zvládnete si je vyrobit svépomocí.

Opěry do zahrady

Zatímco v okrasné zahradě hraje důležitou roli estetická stránka, v užitkové se dbá hlavně na funkčnost. Na výběr pak máte jak ocelové tyče, tak stále oblíbenější přírodní materiály, z nichž si podpory zpravidla vyrobíte sami. Dobře poslouží například mladé výhony z vrby nebo svídy, které lze snadno ohýbat a proplétat. Především v trvalkových záhonech nacházejí uplatnění větve z břízy, které perfektně ochrání trvalky před polámáním například po dešti a navíc opravdu dobře vypadají. Chybu neuděláte, pokud tyto přírodní opory umístíte do záhonu ještě před tím, než rostliny začnou rašit. Samy pak podpěrami prorostou a přirozeně se tak stabilizují.

Pokud i v užitkové zahradě dáte raději přednost přírodnímu materiálu před tím synteticky vyráběným, zkuste sem zapíchat osvědčené bambusové tyčky, které mohou nahradit i ocelové opory potažené plastem, určené pro rajčata a papriky.

Konstrukce z prutů použijte pro drobnoplodé druhy zeleniny.

Konstrukce z prutů použijte pro drobnoplodé druhy zeleniny.

Opory pro skleníky

Ve skleníku nebo pařníku se člověk snaží zahradničení maximálně zefektivnit a využít zde prostor do posledního místa. Právě s tím pomohou některé opory vhodné pro různé druhy zeleniny. Na závěsných plastových sítích snadno vypěstujete některé teplomilné drobnoplodé druhy dýní a různé druhy okurek, které se navíc díky opoře dají snadno sklízet. Sítě se prodávají v mnoha provedeních. Nejčastěji jsou dostupné v šíři 1,2 a 1,8 metru a v délce pět, deset i více metrů. Vždy berte v úvahu druh pěstované plodiny a podle ní zvolte správnou velikost ok, ty mívají běžně 12 x 12 nebo 18 x 18 centimetrů. Pokud ve skleníku pěstujete plodovou zeleninu, jako jsou rajčata či papriky, určitě se neobejdete bez kovových, dřevěných či bambusových tyčí, ke kterým se zelenina během sezony postupně vyvazuje. Tyto konstrukčně jednoduché opory zamezí polámání rostlin pod tíhou plodů a zároveň i zlepší přístup k nim při sklizni.

Fazol šarlatový vhodně podepře dřevěná mříž.

Fazol šarlatový vhodně podepře dřevěná mříž.

Přehled doporučených opor pro zahradní rostliny

Každý typ opory má své výhody a hodí se pro různé druhy rostlin. Zatímco litinové konstrukce jsou skvělým řešením pro okrasnou zahradu a pěstování popínavých růží, v zeleninové a přírodní zahradě můžete zvolit i podomácku vyrobené varianty. Každý z materiálů má své klady a zápory. Zde je jejich přehled:

Konstrukce z prutů

Vhodné pro trvalky, drobnoplodé tykve, okurky, fazole, ačokču a mnoho dalších plodin.

– některé výhony snadno zakořeňují a je proto nutné je omezovat v růstu

+ minimální nebo žádné náklady, možnost tvorby různých designů, vhodné do přírodních zahrad

Okurky nakladačky byste měli pěstovat na sítích, jsou zdravější.

Okurky nakladačky byste měli pěstovat na sítích, jsou zdravější.

Bambusové tyče

Vhodné k rajčatům, paprikám, topinamburům.

  • u silnějších tyčí vyšší pořizovací náklady+ poměrně dlouhá životnost, přírodní vzhled, poradí i s větší hmotností plodiny, vysoká pevnost

Ocelové tyčky potažené plastem

Vhodné k rajčatům, paprikám a k dalším keřovitě rostoucím druhům.

– vyšší pořizovací náklady, nevhodné do přírodních zahrad+poměrně vysoká životnost, vhodná i pro plodiny s vyšší hmotností

Letničkám stačí lehlé konstrukce z rákosu.

Letničkám stačí lehlé konstrukce z rákosu.

Plastové sítě

Ideální pro popínavé plodiny jako okurky, ačokču, fazole.

– nevhodná pro plodiny s těžkými plody, po několika letech se musí vyměnit

+ jednoduchá instalace, malá hmotnost, umožňuje efektivní sklizeň bujných popínavých druhů, dostupné různé varianty.


PRAKTICKÝ TIP

Podpora pro vysoké květiny

Podpory ocení nejen rostliny pnoucí, ale také vysoké květiny, například mečíky či jiřiny, které mají tendenci se vylamovat nebo padat do stran. Podpěry pro ně mají tvar kruhu o průměru kolem třiceti centimetrů a jsou podepřené několika tyčkami. Jejich výšku si můžete nastavit podle výšky květiny až do šedesáti centimetrů. Bývají zelené, aby zanikly mezi listy, a vyrobené z plastu, který odolá rozmarům počasí.  

Více informací se nachází ve speciálním vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora tit_04_16_special

           .

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze