Zdroj: shutterstock

Připravte se na sezónu: S tímto průvodcem budete mít květnoucí zahradu a dobrou úrodu

09. 03. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Uveďte zahradu do nové sezóny! Přinášíme vám tipy a triky, jak si připravit svou zahradu tak, abyste z ní měli radost.

Péče o zahradu

Rozkvetlých květinových záhonů, skupin keřů, rozrostlých okrasných trav, ukázkových růží a popínavých rostlin nedocílíte bez patřičné péče. Už koncem zimy a začátkem jara se během slunečných a teplejších dnů pusťte do řezu okrasných dřevin, které kvetou v létě, ale i do zmlazení vždyzelených dřevin či odstranění nevhodných dřevin a uhynulých rostlin.

Vedle prvních zahradních povinností nezapomeňte na řez levandule či svatolíny, na silný zpětný řez v létě kvetoucích keřů a ani na úpravu korun okrasných stromů.

Postarejte se i o hortenzie. Vyžadují odstranění zbytků loňských květů a správný řez, protože jinak bude květů málo. Nejčastěji pěstované hortenzii kalinolisté stačí odstranit suchá soukvětí i s kouskem stonku až po první zelené pupeny.

Chybou je stříhat celé výhonky. Hortenzie latnatá a hortenzie stromkovitá tvoří květy na mladých výhoncích, proto je třeba ty loňské začátkem jara seříznout silným zpětným řezem ve výšce asi 30 cm nad půdou.

stříhání hortenzie

Před začátkem sezóny ostříhejte i hortenzie Zdroj: shutterstock

Trvalkové záhony očistěte co nejdříve od přezimovaného plevele a jednotlivé trvalky i od suchých nadzemních částí. Zakrátko totiž začnou vyrůstat první mladé výhonky. Koncem zimy a nejpozději začátkem března odstraňte i suchá stébla okrasných trav. Důležité je stihnout to předtím, než začnou vyrůstat nové výhonky. Báze ostříhané trávy by měla být co nejnižší.

Když už budete mít v ruce nůžky, ošetřete i popínavé plaménky. Nezapomeňte však, že jednotlivé druhy mohou mít na řez odlišné požadavky. Proto si, než začnete stříhat, potvrďte, že uskutečňujete pro daný typ plaménku správný řez.

Přečtěte si také:
Jak oživit zahradu a posílit zdraví dřevin správným řezem?

Věnujte se i odkvetlým vřesům a později i vřesovcům, jež jsou součástí okrasných výsadeb. Každý rok na jaře je zkraťte, nestříhejte však do starého dřeva. Díky řezu zůstanou tyto keříky kompaktnější, atraktivnější a překvapí vás i větším množstvím květů. S řezem vřesovců (Erica) však počkejte až do jejich úplného odkvetení. Seříznete též svídu, která během zimy krášlila nádherně sytě červenými větvemi.

Všechny loňské a sytě vybarvené výhony seřízněte asi 25 cm nad půdou. Docílíte atraktivní barevnosti kůry i během další zimy. Začít můžete i s malými opravami. Pokud například potřebujete přesadit menší listnaté nebo jehličnaté dřeviny na vhodnější místa, udělejte tak hned po zimě, začátkem jara.

První výsadby

Zahradnictví se už brzy na jaře začínají plnit nabídkou prvních rostlin. Co upřednostnit a nakoupit v raném jarním období? Opatřit si nyní můžete kromě posledních v zimě kvetoucích keřů i vrbu jívu (Salix caprea) a konkrétně její kultivar ‘Kilmarnock’, který se pěstuje pro zajímavý převislý růst, a hlavně kočičky. V prodeji též bývají okrasné lísky (Corylus avellana), konkrétně její odrůdy ‘Contorta’ či ‘Red Majestic’.

Obě zaujmou atraktivními pokroucenými větvemi, množstvím žlutých jehněd i celkovým vzhledem. Vrba jíva vynikne i v blízkosti jezírek, ale též jako solitér, líska spíš v pozadí výsadeb či v záhonech. Máte také příležitost ke koupi a výsadbě listnatých keřů kvetoucích na jaře a přichází i vhodný čas na výsadbu jehličnanů s kořenovým balem. Raný jarní termín je ideální hlavně v sušších oblastech.

Rychlá bergénie

Patří k prvním jarním kvetoucím trvalkám. Poutá tuhými kožovitými a vždyzelenými listy a květy, které mohou být růžové, bílé nebo i purpurové. Sortiment této nenáročné a rychle se rozrůstající trvalky zahrnuje odrůdy s jednoduchými, poloplnými i plnými květy.

Bergénie tučnolistá (Bergenia cordifolia) se hodí do moderních i venkovských výsadeb, nejvíce jí vyhovují polostinná místa, ale snese i stín. Dělá jí dobře mírně vlhká půda, krátce jí však nevadí ani sucho. Vynikne v menších a větších skupinách.

Bergénie

Bergénie Zdroj: shutterstock

Rozsazení bohyšek a denivek

Pokud jste to nestihli během podzimu, k rozdělení těchto dvou trvalek můžete přistoupit i brzy na jaře. Jednotlivé trsy denivek nebo bohyšek, ze kterých začínají vyrůstat nové listy, opatrně vyndejte z půdy, ostrým rýčem rozdělte na několik částí, přičemž každá bude mít několik zdravých výhonků a kořenů, a ty co nejdříve vysaďte na další místa do půdy, případně do květináčů.

Vysaďte si pomněnky

Drobné květy těchto dvouletek jsou v různých odstínech modré, ale seženete i odrůdy s bílými nebo růžovými květy. Pomněnky (Myosotis alpestris) se hodí do květináčů a truhlíků, kde vyniknou samostatně nebo v kombinaci s jinými dvouletkami. Zakrátko se nádherně rozrostou a svými květy vás budou těšit velmi dlouho, často až do začátku léta.

Nejvíce této rostlině vyhovuje polostín, ale snese i slunečné místo. Půda by měla být vlhká a výživná. Dařit se této něžné krásce se však bude i ve volné půdě, například na okraji květinových záhonů, v blízkosti více zavlažovaného trávníku a také u jezírek a jiných vodních prvků. Na těchto místech ocení zejména vyšší vzdušnou vlhkost.

Pomněnka

Pomněnka se často v zahradě rozmnoží samovýsevem Zdroj: shutterstock

První jarní práce

Z míst, kde začínají vyrůstat první jarní cibuloviny, opatrně odstraňte zbytky loňského listí. Stejně tak udělejte v druhé polovině měsíce v záhonech, kde máte vysazené narcisy, tulipány a další druhy jarních cibulovin. Zároveň tyto rostliny můžete přihnojit hnojivem na cibuloviny, a když je sucho, zavlažte je.

Po ústupu mrazivějších dnů můžete postupně odstranit už i zimní ochranu z porostů trvalek, případně textilie, které chránily choulostivější dřeviny. Mezi prvními odkryjte skalky, v tomto období už začínají rozkvétat první druhy skalničky.

Postarejte se o zahradní koberec

Během prvních březnových dnů se věnujte trávníkům. Nejdříve hráběmi důkladně shrabejte všechny nečistoty, zbytky listí, suchých plodů, semen a kůry a také suchá travní stébla a další nečistoty. Důležitým jarním úkonem, který byste neměli podcenit, je vertikutace.

Trávník vám pomůže zbavit plsti, mechu a plevele. I když jde o silný zásah, je více než potřebný. Ostré nože vertikutátoru pronikají do hloubky asi 2 cm a prořezávají jednotlivé travní trsy. Zakrátko zpozorujete intenzivnější odnožování, a tedy hustnutí trávníku.

V rámci předsezónní přípravy vyzkoušejte i provzdušnění travnaté plochy (aerifikace). Cílem tohoto ošetření je dostat ke kořínkům trav co nejvíce vzduchu. Tímto úkonem podpoříte rozvoj kořenové soustavy a zároveň umožníte travám intenzivněji přijímat vláhu a živiny.

K potřebným činnostem patří i ošetření proti houbovým chorobám či přezimovaným trvalým širokolistým plevelům. Využít na to můžete například i speciální trávníková hnojiva, která mají zakomponovanou herbicidní složku. Aplikace takových hnojiv zajistí optimální přísun živin, které jsou nutné pro rychlý start, zároveň zlikviduje trvalý plevel.

péče o trávník s hráběmi

Brzy na jaře můžete uskutečnit i regeneraci zanedbaných trávníků Zdroj: shutterstock

Zahradní trendy pro rok 2024

Zahrady už nejsou jen okrasnými prostory okolo domu, ale stávají se neoddělitelnou součástí našeho životního stylu. Zahradní trendy se neustále mění a právě nyní, na začátku roku 2024, avizují nový způsob trávení času venku a zaměření na ochranu životního prostředí. Jak je vnímá zahradní architekt Ferdinand Leffler?

Zážitková

Zahrada je nejen místem na pěstování rostlin, ale i prostorem pro život a zážitky, ať už je zalitá letním sluncem, nebo přikrytá bílým sněhem.

Trendy pro rok 2024 nás povzbuzují, abychom se starali o naše zahrady s ohledem na přírodu, rozmanitost a spolupráci a abychom si v nich užívali plnohodnotný životní styl. Zahrady mají být místem, kde najdeme klid, inspiraci a radost a kde budeme vytvářet krásu, kterou budeme moct sdílet se světem.

Ohleduplná

Ohleduplný přístup k zahradě má tři aspekty: péči o půdu, péči o vodu a samostatnou skupinou jsou lokální rostliny. Mnohdy se u vody zapomíná na půdu a to je škoda. Půda je zlato, které nám rychle a nenahraditelně ubývá.

Vodu bychom na svém pozemku měli zadržovat celoročně v sudech nebo podzemních akumulačních nádržích a postupně ji distribuovat po pozemku. Nezapomínejte na to, že dešťová voda by nikdy neměla odtékat rovnou do kanalizace.

Dalším velkým tématem v ohleduplném přístupu k zahradě jsou správně vybrané rostliny pro konkrétní stanoviště. Ještě stále to u nás nevypadá na pěstování olivovníků, ale tento trend oteplování je velmi znepokojující a je třeba přírodě ulevit a sázet vhodné druhy velkých stromů ve městech, zahradách i ve volné krajině a k nim vysázet husté trvalkové záhony z lokálních rostlin.

Přečtěte si také:
Jak levně vylepšit zahradu? Inspirujte se kreativními úpravami s malým rozpočtem

Ze zahrady by též neměl odejít ani gram organického materiálu. Mulčujte listím, které vám spadlo ze stromů. Rozdrťte větvičky z probírky existujících keříků. Kompostujte organický materiál ze zahrady i z domácnosti.

Používejte minimum chemie, použijte ji jen výjimečně a promyšleně. Je to právě dobře promyšlený koncept celé zahrady, který bude od začátku tou nejlepší směrovkou na vaší cestě v ohleduplném přístupu, realizaci a údržbě zahrady.

Životaschopná

Majitelé už o svých zahradách neuvažují jako o pozemku vymezeném plotem. Pochopili, že na jedné straně se mohou důmyslně odclonit od nežádoucích pohledů a na druhé straně si, naopak, zahradu otevřít do volné krajiny, opticky ji rozšířit a užívat si pohled do dálky.

Vnímají, že zahrada bez trávníku není dogma, ale jedna z alternativ. O trávníku už skutečně uvažujeme jako o venkovním kusovém koberci na válení se a hry. A na „zbylé“ části zahrady vysázíme trvalky. Stále platí, že do zahrady nepatří žádné napodobeniny materiálů, vhodné je podpořit přirozenost a život v zahradě.

Přiměřená

Slovo „promyšlený“ je klíčovým slovem v designu zahrad pro rok 2024. Každá zahrada by měla mít promyšlený koncept, který zohledňuje nejen estetiku, ale i funkčnost a udržitelnost. Důkladné plánování a rozmyšlený přístup k výběru rostlin a materiálů mohou vytvořit zahradu, která bude ohleduplná vůči životnímu prostředí a přinese radost svým majitelům.

V posledních letech v zahradách chyběla přiměřenost. Lidé chtěli na svém pozemku všechno. A ti, kteří už vše měli, chtěli ještě k tomu něco navíc, například předražené sofistikované vířivky či umělé závlahy. Světla je třeba odsunout a naučit se sedět na lavičce a pozorovat hvězdy nebo se dívat do otevřeného ohně.

Součástí této filozofie je i to, že vím, na co v péči o zahradu stačím. Připravte si takovou zahradu, aby vás péče o ni těšila, ne děsila.

Upravte okolí jezírek

Brzy na jaře se nezapomeňte postarat i o jezírka a jejich okolí. Vypuštěný prostor vyčistěte, podle potřeby opravte jezírkové stěny a vodní plochy, které jste na zimu nevypouštěli, zbavte nečistot a kalu. Postarejte se i o pobřežní rostliny. Odstraňte všechny suché nadzemní části pobřežních trvalek a trav, trsy zkraťte na pár centimetrů nad půdou.

Příliš rozšířené jedince můžete zredukovat nebo i úplně odstranit, případně vyměnit za jiný druh. Během raného jara můžete využít i příležitosti k rozsazení velmi rozrostlých vodních rostlin v pěstitelských košících. Půdu v jezírkách prokypřete a můžete začít i s výsadbou nových jedinců.

jezírko se žlutými květinami

Zdroj: shutterstock

Přihnojte živý plot

V raném jarním období se věnujte i živým plotům, přispějete k jejich atraktivnějšímu vzhledu. Nově vysazené keříky co nejvíce zkraťte, abyste podpořili tvorbu nových výhonků. Starší živé ploty zkraťte jen mírně, případně dotvarujte, aby získaly pěknou formu.

Dbejte na to, aby byly v dolní části po řezu trochu širší, v horní užší. Řez a tvarování těchto keříků zbytečně neodkládejte, později to už kvůli hnízdícím ptákům není možné. Nezapomeňte ani na doplnění živin, vhodné pro dřeviny v živých plotech jsou kvalitní vícesložková hnojiva s postupným uvolňováním živin.

Trendem jsou stylové skleníky

Jedním z nejzajímavějších a stále populárnějších trendů je integrace skleníků do zahrad. Protože skleníky se stávají více než jen místem na předpěstování sazenic a pěstování rostlin. Skleníky mohou být hlavní atrakcí celé zahrady.

Mohou být místem, kde se dá relaxovat, tvořit a dívat se ven do zahrady. Útěky do skleníku budou příjemnější, když si je vybavíte stolem, na kterém můžete přesazovat květiny nebo si připravit odpolední čaj. Taktéž se dobře hodí do užitkové, ale i okrasné zahrady, mohou být využity při pěstování, dokonce i jako ateliér či jako místo k posezení s přáteli.

skleník

Skleníky se v současnosti vyrábí z různých materiálů Zdroj: AtelierFlera

Pěstování česneku medvědího

Pro listy této bylinky si mnoho lidí chodívá do volné přírody. Na jaře si však můžete v zahradnictvích obstarat i sazenice této rostliny. Česnek medvědí je často označovaný i jako první jarní listová zelenina.

S jeho pěstováním v zahradních podmínkách to až tak jednoduché není. Má rád polostinná až stinná místa pod stromy a keři přírodně působících zahrad. Ocení humózní, na listovku bohatou a vlhkou půdu. Tyto podmínky jsou pro růst této bylinky nutné, jinak se jí dařit nebude.

Poznejte barevnou zeleninu

Co tak vypěstovat v této sezóně i něco jiného, netradičního? Například zeleninu, která nabízí odrůdy barevně se lišící od typické barvy původních druhů? V sortimentu mrkve najdete odrůdy se žlutými, fialovými, či dokonce bílými kořeny.

Konzumace takové mrkve je díky vysokému obsahu přírodních barviv mimořádně prospěšná pro lidské zdraví. Netradiční a stejně zdravá může být i řepa. Nabídka obsahuje například odrůdy, které mají uvnitř bulvy žlutou nebo bílou dužinu.

Za vyzkoušení stojí i fialové brambory či brokolice, která nabízí namísto zelené růžice fialovou. Pěstováním se přitom tyto zeleniny nijak od svých známějších forem neliší.

Rané zásahy v ovocném sadu

Čas rychle letí i na začátku sezóny. V návalu nejdůležitějších jarních prací byste měli myslet i na část zahrady s ovocnými rostlinami. Co je nejdůležitější? Stihnout postřik proti kadeřavosti broskvoní, než se naplno otevřou pupeny. Pustit se též můžete i do ošetření porostu malin a ostružin.

Včas odstraňte těsně nad půdou všechny loňské výhonky, které vám přinesly plody. Kromě nich i ty suché a slabé. Zhruba 4 až 6 ponechaných mladých výhonků ostříhejte na výšku asi 1 m, boční zkraťte na tři očka. Během prvních slunečných a teplejších březnových dnů začněte připravovat i porost jahod. Nejdříve zlikvidujte všechen přezimovaný trvalý plevel i s kořeny.

stříhání keříku angreštů

Keříky angreštů včas prostříhejte, budou lépe chráněné před americkým padlím Zdroj: shutterstock

V rámci dalšího kroku odstraňte uhynulé jedince i ty velmi slabé. Následně můžete přistoupit k odstranění suchých nebo poškozených listů. Pomozte si nůžkami, listy nevytrhávejte. Odstřihněte i šlahouny, protože rostliny zbytečně vysilují. Půdu okolo jahod důkladně prokypřete a hned můžete aplikovat i kvalitní hnojivo na jahody.

K ovocným dřevinám nyní můžete nasypat kvalitní prosátý kompost a zapracovat ho do půdy. K doplnění živin poslouží i komplexní hnojivo určené na ovocné rostliny. Nezanedbejte ani předjarní postřiky ovocných stromů.

FOTOGALERIE

ZDROJ: Časopis V zahradě
TEXT: Daniel Košťál
FOTO: Sifa/Shutterstock, Daniel Košťál, Miro Pochyba, Dano Veselský, Atelier Flera

Kategorie: Zahrada
Tagy: jarní výsadba Krásná zahrada
Sdílejte článek

Diskuze