Přírodní jezírka jako náhrada za bazén

22. 07. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Voda k zahradě patří odjakživa. Nejen, že je to symbol života, kterého si cenili již zahradní tvůrci před mnoha staletími, ale ve finále utváří na zahradě i mnohem lepší podmínky pro běžný život. Příjemně totiž zvlhčuje ovzduší, zrcadlí ve své hladině okolní vegetaci a konec konců umí rozehrát krásný koncert, zvláště když teče v korytě potůčku.

Při tvorbě vodních prvků máte celou řadu možností, a rozhodně nemusíte skončit jen u zahradního jezírka. Řešení se najde i pro malé zahrady, které zrovna neoplývají dostatkem prostoru.

O průzračně čistou vodu se nejčastěji stará poměrně složitá čisticí technologie. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

O průzračně čistou vodu se nejčastěji stará poměrně složitá čisticí technologie. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Na většině českých zahrad můžete v současné době objevit klasické zahradní bazény s chemicky upravenou vodou, ale přece jen se čím dál tím více objevují i přírodní jezírka, která přinášejí zcela nové možnosti. Nejen, že v zahradě vypadají mnohem lépe a tak nějak do ní i lépe zapadají, co se týká zahradního konceptu, ale zároveň umožňují i zdravé koupání. Voda přece může být průzračně čistá i bez nadměrné dávky chloru, tak proč bazén nevyměnit za koupací biotop, na který bude radost pohledět?

Vodu do zahrady můžete přivést i v menším množství, například v podobě okrasného ptačího pítka. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Vodu do zahrady můžete přivést i v menším množství, například v podobě okrasného ptačího pítka. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Typ vodního prvku záleží na konceptu i velikosti zahrady

Pokud si i vy sami říkáte, že by bylo dobré do zahrady začlenit vodní prvek, ale stále nevíte jaký, určitě se zamyslete nad několika otázkami. Chcete se ve vodě koupat, nebo vám stačí ji pozorovat třeba ze zahradní terasy? Jak moc čistou vodu vyžadujete? Chcete v rybníku chovat ryby či pěstovat vodní rostliny? Jak moc často se o vodní prvek budete moci starat? Tyto a jiné otázky byste si měli zodpovědět ještě před tím, než se pustíte do plánování. Průzračně čistá voda totiž není zcela bez námahy. Některá jezírka sice dokážou fungovat i bez speciálních technologií, ale v tomto případě je nutné mít spíše štěstí na kvalitu vody a vodní prvek pojmout tak, aby byl co nejvíce funkční i bez následné péče.

Ve většině případů se smiřte s méně či více častou údržbou. Pojetí vodního prvku ovšem do velké míry ovlivňuje i koncepce celé zahrady a samozřejmě také její velikost. V přírodních zahradách budou mnohem lépe působit vodní plochy nebo vodoteče přirozených tvarů, zatímco v moderní zahradě se nemusíte bát ani formálně pojatých vodních ploch. Pokud má jezírko sloužit ke koupání, je třeba ho umístit na slunné stanoviště, které se bude hodit pro letní relaxaci a mnohem lépe si ho tak užijete.

Okrasné jezírko určené pro chov ryb v asijské zahradě. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Okrasné jezírko určené pro chov ryb v asijské zahradě. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Klidná, nebo tekoucí voda?

V praxi se často kombinují okrasná jezírka s vodotečemi. Zatímco tekoucí voda vnáší do zahrady dynamiku a různě intenzivní zvuk, klidná hladina zase působí uklidňujícím dojmem. Navíc ji mnozí zahradní architekti používají jako zrcadlo, které zvětšuje prostor a navíc vytváří zcela nové obrazy. Ve vodní hladině se tak mohou zrcadlit například rostliny se zajímavou strukturou nebo plastiky či jiné prvky.

Voda v pohybu vnáší do zahrady dynamiku. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Voda v pohybu vnáší do zahrady dynamiku. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Řešení pro malé zahrady a zahradní terasy

Ne vždy máme na zahradě místa nazbyt. Někdy jsme dokonce omezeni jen malou zahradní terasou či balkonem, přesto se vody nemusíme zcela vzdávat. Mnohdy stačí třeba jen na terasu umístit vývěrový kámen, který bude v létě příjemně osvěžovat vzduch. Skvělou podívanou zvláště pro malé děti připravíte umístěním ptačího pítka či koupadla do té části zahrady, na kterou je směřován výhled z domu. Ptáci si vodní nadílku okamžitě najdou a budou se k ní často vracet.

Přírodní prameniště FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Přírodní prameniště FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Vyčistí vodu a skvěle oživí každý vodní prvek

Ano, řeč je samozřejmě o rostlinách, které k vodě určitě patří. Každý potůček i jezírko bez nich vypadá neživě a poměrně stroze, proto se výsadby rostlin nebojte ani v případě, že se ze všech stran dozvídáte o tom, jak vlastně právě ony znečisťují vodu. Pokud je správně vysadíte a budete na konci sezony vždy likvidovat jejich odumřelou hmotu, nemusíte se žádné kontaminace vody obávat. Na druhou stranu právě rostliny dokážou z vody svým kořenovým systémem velké množství živin odčerpat. Jak tedy správně rostliny sázet? Většinou ke kontaminaci dojde už jen tím, že se rostliny vysadí do košů pro vodní rostliny do substrátu, který se z koše vyplaví.

Máte ovšem možnost výsadby zcela bez substrátu, pro zdárný vývoj vodních a bahenních rostlin totiž není nutný. Do vody se totiž vždy nějaká ta organická hmota chtě nechtě dostane, takže je o výživu rostlin vždy postaráno. Před výsadbou rostlin vyjměte jejich kořenový systém z květináče, ve kterém byla rostlina pěstována. Z kořenů co nejvíce odstraňte pěstební substrát a kořeny pečlivě promyjte vodou. Pokud možno by měly být úplně čisté. U druhů s jemným kořenovým vlášením je přípustné minimální znečištění například borkou, která bývá přítomna v substrátech, ale jemné částice co nejvíce odstraňte.

Rostliny pak sázejte přímo do štěrku nebo kačírku, který pokrývá jednotlivé jezírkové zóny. Tato „bezsubstrátová“ metoda se hodí i pro větší druhy, jako jsou některé kultivary drobných leknínů. Mohutným kultivarům či druhům raději přilepšete výsadbou do kontejnerů nebo velkých košů naplněných dobře zetleným kompostem či substrátem, v tomto případě ovšem musíte počítat s jistou mírou znečištění vody.

Pokud chcete do vody nalákat co nejvíce živočichů, poskytněte jim co nejvíce přírodní prostředí. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Pokud chcete do vody nalákat co nejvíce živočichů, poskytněte jim co nejvíce přírodní prostředí. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Tip redakce

Výsadba dřevin v přímé blízkosti vody působí sice idylicky, přesto berte v úvahu, že spadané listy poměrně dost znečišťují vodu. Rozkládající se organická hmota uvolňuje do vody živiny, které vytváří skvělé podmínky zvláště pro řasy a sinice, které se postarají o dost nepříjemné, a mnohdy i nebezpečné znečištění celého vodního prvku. Pokud přece jen propadnete kouzlu výsadby dřevin v blízkosti jezírka či bazénu, bude nutné z hladiny pravidelně odstraňovat spadanou hmotu nebo přes hladinu alespoň v průběhu podzimu natáhnout ochrannou síť.

Příběh vody v historických zahradách

Voda hrála důležitou roli v zahradách již před mnoha staletími. V manýristické italské zahradě byste se setkali s uměle vytvořenými říčními koryty, ve francouzské či maurské zahradě zase voda poukazovala na neskutečné bohatství, kterým oplýval majitel zahrady. Voda totiž nebyla samozřejmostí ani dříve a mnohdy si ji mohli dovolit ve velkém jen ti nejbohatší. Jak je vidět, voda není rozhodně obyčejnou komoditou, ale spíše bohatstvím, kterého si vážily již generace před námi.

Méně tradiční pojetí vodních prvků v podobě vodních kanálků. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Méně tradiční pojetí vodních prvků v podobě vodních kanálků. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Přírodní jezírka jako náhrada za bazén

Mezi námi je mnoho alergiků, kteří jsou citliví na chlor, který je ve velkém obsažen v prostředcích na udržení čistoty vody právě v klasických zahradních bazénech. Pokud i vy touto obtíží trpíte, zvažte, zda pro vás nebude vhodnější koupání v přírodním jezírku, které může plnohodnotně nahradit bazén. O čistotu vody se skvěle postarají čisticí bakterie a vodní rostliny, které vstřebají živiny z vody svými kořeny. Za znečištěním vody totiž mnohdy stojí obsažená organická hmota v podobě listí, trávy či jiných rostlinných zbytků, které se do vody dostanou. Ty se pak ve vodě rozkládají a uvolněné živiny vodu kontaminují. Přírodní jezírko sice nefunguje zcela bez zásahu lidské ruky, ale v každém případě poskytne skvělé koupání bez chemie, která může zvláště citlivým jedincům způsobit nepříjemné problémy.

Text a foto: Lucie Peukertová
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Zahrada
Tagy: malé zahrady návrh zahrady přírodní jezírka relax v zahradě výsadba dřevin zahradní bazény Zahradní jezírka zahradní terasy
Sdílejte článek

Diskuze