Přírodní zahrada svoji krásu nezapře ani během zimního období
Navštívená přírodní zahrada si nepotrpí na perfektní detaily, naopak, svědčí jí nedbalá elegance. Svoji krásu nezapře ani během zimního období.
Na začátku této zajímavé realizace byla ovocná zahrada, v současnosti už patřící k sousedícímu staršímu domu, kde se mladá rodina s dvěma dětmi rozhodla postavit své bydlení. Situování domu rozčlenilo pozemek na několik celků, které v kombinaci s orientací na světové strany dostaly do vínku různý charakter využívání a nabízejí odlišný program, zážitky i atmosféru.
Vícero stromů muselo stavbě a příjezdové cestě ustoupit, ale podařilo se jich zachovat alespoň několik, a to na kraji pozemku. Velkým plusem této parcely je sousedící les začínající hned v zadní části za plotem.
V rukou odborníků
Majitelé se při řešení zahrady obrátili na odborníky. Zahradní ateliér Flera si nevybrali náhodou, líbila se jim jejich dosavadní práce. O návrh se v intenzivní komunikaci s nimi postarali zahradní architekti Ferdinand Leffler a Jiří Stiborek.
„Majitelé měli přibližnou představu o tom, jak má zahrada vypadat. Přáli si přírodní až divokou, ale zároveň pohodovou zahradu, kde v trávníku ani okolo záhonů nebude vadit trochu přerostlé trávy. Její součástí měly být různé formy posezení na různých místech, vyvýšené záhony a přírodní jezírko,“ uvádí J. Stiborek.
K návrhu a realizaci jezírka si zahradní architekti přizvali i odborníka Kamila Ciferu. Celková plocha jezírka s pobřežní vegetací je přibližně 75 m2, z toho koupací část má rozměry 3 × 6 m, největší hloubka je okolo 2 m.
Každá část má jinou funkci
„Každý kout zahrady má určitý obsah. Divočejší část na severní straně domu volně přechází do přilehlého lesa. I když teď v zimě to není vidět, v létě je tu luční porost, který se seče třikrát za rok. Děti si v něm rády hrají na schovávanou a chodníčky se v něm sečou podle chuti a aktuální potřeby,“ pokračuje J. Stiborek.
Louka však v porovnání s anglickým trávníkem může představovat vyšší riziko výskytu klíšťat, záleží ovšem vždy na konkrétní lokalitě. Výrazně méně je jich na slunečných a suchých místech.
„Jižní části zahrady dominuje obytná funkce s intenzivním trávníkem, koupacím jezírkem a netradičním herním prvkem – vrbovým tunelem. Úzké prostory na bočních stranách domu se podařilo šikovně zintimnit a podél dlouhé příjezdové komunikace se odehrává příběh plodnosti ve formě aleje ovocných stromů a skupin ovocných keříků,“ dodává J. Stiborek.
TIP
Zahradu dotváří množství detailů. V přírodní zahradě by neměly chybět ptačí budky. Například ty, které slouží na hnízdění. Radost ze zahnízdění má vždy celá rodina a děti mají možnost pozorovat odchování malých ptáčků v přímém přenosu.
Dům nad jezerem
Největším prvkem, který v zahradě přibyl, je právě jezírko. „Koupací jezírko je možné, na rozdíl od bazénu, využívat celoročně. V létě na koupání, v zimě jako ochlazovací bazén při saunování a na jeho zamrzlé ploše se děti naučí bruslit. Je třeba však pamatovat na to, že na rozdíl od bazénu se voda v něm nedá přihřívat, má se udržovat do teploty maximálně 21 °C. Vodní plochu v zahradě rád přivádím až k domu, tehdy se i z obyčejného domu rázem stane dům nad jezerem,“ vysvětluje F. Leffler. Sauna je v tomto případě umístěná jako samostatný objekt na boční straně domu a v zimě je nápadná svou barevností.
S Ferdinandem Lefflerem o přírodních jezírkách
Co je třeba zvážit, když se rozhodujeme o tom, zda do zahrady umístíme přírodní jezírko?
Pokud uvažujete o přírodním jezírku, měli byste si zejména položit otázku, zda jste připraveni starat se o vodu v něm. Nemůžete ji nechat třeba týden bez povšimnutí. Když totiž zezelená, v nutném zásahu vedoucím k vizuálně průzračné vodě hrají roli hodiny, pokud ne minuty. Když tento okamžik prošvihnete, návrat k čisté vodě bude výrazně zdlouhavější a náročnější. Též si uvědomte, že vodu v jezírku je třeba udržovat pod 21 °C. To je totiž hranice teploty, nad kterou voda přestává ochotně vázat kyslík a začíná zelenat. Také se nesmíte bát živých organismů, ty k vodě patří. Jezírko je prvek pro nadšence a též pro otužilce. Odměnou je voňavá voda a zimní kulisa zamrzlé hladiny s jinovatkou na rostlinách, která se nikdy neokouká.
Kam jezírko v zahradě umístit a jak by mělo vypadat?
Vodní plochu, ať už jezírko, nebo bazén, je potřeba vnímat i v navazujících aspektech, jako jsou její využívání, údržba, umístění. Nehrajte si na lesní tůně či rybníky. Ideální je jezírko přivést až k domu, k terase, protože je na něj z interiéru celý rok krásný pohled. K modernímu domu vytvořte velkou vodní plochu v jednoduchém geometrickém tvaru, třeba i obdélníku. A nezapomeňte na vhodnou vegetaci, která pohádku o venkovní vodě podpoří a rozvine. Inspirujte se v okolí u přírodních vodních ploch. Tu správnou atmosféru vytvoří rozvolněné vertikály okrasných trav, pruty vrby, pobřežní vegetace.
Text: Monika Felixová
Foto: Ateliér Flera
Zdroj: časopis V zahradě