Zahrada bez trávníku? I tak může být zelená, bohatá, pestrá a plná života

12. 08. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Vzhledem k touze majitelů po přírodním koupacím jezírku a velikosti plochy nezůstalo v této zahradě na trávník místo. I tak je však zelená, bohatá, pestrá a plná života.

Pozemek s moderní novostavbou a terasou s nápaditou pergolou se nachází na okraji malé vesničky blízko většího města, na kopci s výhledem do daleka. Jistou nevýhodou je těsné sousedství s poměrně rušným sportovním hřištěm. Co se zahrady týče, majitelé si vysnili moderní vodní prvek v podobě koupacího jezírka a k němu malý trávník a květinové záhony.

Přečtěte si také:
Atypická městská zahrada pro mladou rodinu v tiché části Brna

Přáli si též vyřešit umístění menší užitkové části, sušáku na prádlo a odclonění od zmíněného hřiště. Na práci s exteriérem jim architekt domu Tomáš Pavlas doporučil známý pražský ateliér Flera.

Terasa domu s houpací sítí a jezírko

Přírodní koupací jezírko přímo navazuje na velkorysou terasu. Zasklenými stěnami se tak jezírko a vůbec většina zahrady stává jakoby součástí interiéru. Zdroj: Ateliér Flera

Návrhu a projektu přeměny zahradní plochy, která byla v čase dostavby domu srovnaná a zkultivovaná, se ujali zahradní architekti Ferdinand Leffler a Kateřina Svobodová.

Sebevědomý moderní dům vyžadoval důstojného partnera v podobě atraktivní zahrady, která mladé aktivní rodině poskytne soukromí, příjemné zákoutí a zároveň dostatek zážitků, bez potřeby každodenní údržby.

Když čistí příroda

Přírodní koupací jezírko s rozlohou 65 m2 a hloubkou až 2,4 m napodobuje přírodní model stojaté vody. Aby se dokázalo „samočistit“ bez chemie a elektrických technologií, jen využitím přírodních procesů, musí mít přiměřený podíl takzvané regenerační části, která sestává ze štěrku a vodních rostlin.

Pes v jezírku v zahradě

Součástí koupacího jezírka je pobřežní zóna s nízkou hladinou vody, kde je vysazeno mnoho rostlin typických pro břehová společenství. Zdroj: Ateliér Flera

Nečistoty se tu přirozeně usazují a jsou „čištěny“ zooplanktonem žijícím ve štěrku a bakteriemi na kořenech rostlin. Dostatečný počet rostlin pomáhá odčerpávat živiny.

Vždy je úspěchem, když se podaří sladit architekturu domu, zahrady a přání majitelů, a to vše s pozitivním dosahem na přírodu.

Kateřina Svobodová, spoluautorka projektu

Dominantní koupací jezírko

„Vzhledem k velikosti zahrady, celkem 450 m2, si majitelé představovali poměrně velké přírodní koupací jezírko. Aby však mohlo fungovat bez chemie a umělé filtrace, vodní plocha určená pro koupání musí být kompenzovaná dostatečně velkou pobřežní zónou s rostlinami,“ říká Kateřina Svobodová.

Zahradní architekt Ferdinand Leffler doplňuje: „Voda potřebuje zpravidla ještě minimálně dvojnásobnou plochu vodní hladiny v navazujících výsadbách, aby v zahradě působila patřičně a autenticky. To znamenalo jediné: téma vodního prvku jednoduše rozehrát po celé ploše zahrady.“

Přírodní koupací jezírko v zahradě

Pro zajímavost a lepší představu – realizační firma sem podle projektu vysadila sedm většinou ovocných stromů, šedesát keřů, patnáct metrů živého plotu a zhruba pět set padesát kusů trvalek, doplněných o cibuloviny a vodní rostliny . Zdroj: Ateliér Flera

Naštěstí se majitelé nebáli vzdát se travnaté plochy, která je všeobecně velmi náročná na údržbu a zálivku. Obrazně řečeno, majitelé vyměnili sekačku za nůžky. Květy a soukvětí trvalek je vhodné po kvetení ostříhat, což je obvykle přivede k opakovanému kvetení.

Přečtěte si také:
Okrasná městská zahrada v malé obci: Útulné místo se všemi chutěmi

Pouze před zimou se soukvětí některých druhů ponechávají na stanovišti, pro zimní efekt, a stříhají se až na jaře. Většina péče se zejména v prvních dvou letech po výsadbě týká odplevelení, dokud se rostliny samy nezapojí. Později bude nutné některým vymezovat hranice, ve kterých mohou růst.

Ruční zálivka

„Koncept zahrady je založen na kontrastu přísných pravidelných tvarů a divokých výsadeb, které uvolněně přerůstají okraje štěrkových ploch. Husté a proměnlivé záhony se vinou po celém obvodu zahrady a velkou měrou i okolo jezírka. Štěrkové chodníčky a zpevněné plochy tvořené žulovými deskami dotvářejí přírodní ladění celé přeměny,“ uvádí Ferdinand Leffler.

Přečtěte si také:
Jednoduchá víkendová chata nabízí dokonalé místo pro relaxaci

Rostlinstvo je vybráno s ohledem na stanoviště, půdní poměry a místní mikroklima. Všechny rostliny tu prospívají bez automatické závlahy, jen při delším období sucha vezmou domácí do rukou hadici. Majitelé tak nemuseli investovat do automatické závlahy a odpadá i její servis. Nezanedbatelná není ani roční úspora vody, což jsou všechno kroky k trvalé udržitelnosti.

Užitková zahrádka

Praktické vyvýšené záhony s rozměry 2 × 1 m umožní domácím pěstovat si vlastní zeleninu. Dřevěné desky nabarvené na modro vtipně oživují místo, kam jsou situovány. Zdroj: Ateliér Flera

AUTOŘI NÁVRHU

zahradní architekti, www.flera.cz – Ing. Ferdinand Leffler, Ing. Kateřina Svobodová

REALIZACE

Virtoni

JEZERO

Michal Šperling

Text: Monika Králová

Foto: Ateliér Flera 

Zdroj: Časopis V zahradě

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: moderní zahrady přírodní jezírka úžitkové rostliny vyvýšené záhony zahradni architektura zahradní jezírka inspirace zahradní trendy
Sdílejte článek

Diskuze