Sady.jpg

Pro majitele ovocných sadů

06. 06. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Majitelé zeleninových zahrad si vystačí jen s několika základními kusy nářadí jako rýč, hrábě a motyčka. Pokud jste se ale rozhodli pro pěstování ovoce a máte na pozemku více než jeden či dva nízké stromky, […]

Majitelé zeleninových zahrad si vystačí jen s několika základními kusy nářadí jako rýč, hrábě a motyčka. Pokud jste se ale rozhodli pro pěstování ovoce a máte na pozemku více než jeden či dva nízké stromky, bude nutné si sbírku zahradního náčiní rozšířit.

sady

Při pěstování drobného ovoce si sice vystačíte jen se zahradními nůžkami, ale pro péči o ovocné stromy a sklizeň úrody potřebujete další pomocníky. Máte-li klasické ovocné druhy, tedy jabloně a hrušně, třešně, slivoně, meruňky nebo broskvoně, přizpůsobte svůj sortiment nářadí tomu, jak vysoké stromy budete pěstovat.

Prodlužte si ruce

Dosáhnout do koruny stromů bývá problém i pro lidi s nadprůměrnou výškou. Ruce si však snadno prodloužíte pákovými nůžkami, často i s vysouvacími rukojeťmi. Myslete ale na to, že je musíte držet ve více či méně rozpažených rukách, a tak při práci potřebujete kolem sebe dost místa, což může být v hustých korunách s velkým množstvím větví, které brání v pohybu, problém. Pak vám pomůže sadařský houseník, což jsou nůžky upravené do zvláštních čelistí, instalované na dlouhé – nejčasněji výsuvné – tyči. Pohyb a práci břitů ovládáte pomocí lanka. Na některé typy houseníků lze uchytit i prořezávací pilku.

Nepostradatelným pomocníkem je sadařský česáč, s jehož pomocí sklidíte ovoce i z nejvyšších míst stromu.

Pro delší nohy

Při péči o stromy se neobejdete ani bez žebříku. Velmi záleží na tom, jaký typ si vyberete. Dejte přednost spíš lehčím menším výrobkům, které budete moci snadno přesouvat podle potřeby. Veliký a těžký určený na stavbu není úplně vhodný.

Při výběru žebříku se zaměřte na jeho stabilitu – práce kolem stromů vyžaduje nachylování těla do stran i otáčení, pozornost navíc upíráte jinam. Výborné je, když se rukou, která právě nedrží nůžky, můžete ještě přidržet konstrukce ve výšce ramene, některé typy rozkládacích žebříků to umožňují.

Bezpečně a spolehlivě

Při práci v sadu myslete hlavně na bezpečnost. Potřebné zásahy se tedy snažte provádět co nejvíce přímo ze země. Když potřebujete žebřík, často jej přestavujte, abyste se nemuseli příliš naklánět do stran a pracovali v optimálním úhlu a pohodlné poloze.


PRAKTICKÝ TIP

Jak vysoké budou?

Pro naprosté začátečníky je trochu záhadou, jak vysoké budou v dospělosti vybrané ovocné stromky, které si pořídili. Rozhoduje o tom podnož, na které je odrůda naroubována. Strom pak bude minimálně třikrát tak vysoký ve srovnání s výškou, kde se rozvětvuje. Polokmeny a vysokokmeny se tedy už pěstují a nabízejí jen výjimečně.

Koruna je založena ve výšce zhruba:

  • u polokmenů 120 centimetrů, výška stromu kolem 5 metrů

  • u čtvrtkmenů 80 až 100 centimetrů, výška stromu kolem 3,5 metru

  • u zákrsků 60 cm, výška stromu do 2,5 metru

  

Více informací se nachází ve speciálním vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora tit_04_16_special

           .

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze