Image003-10.jpg

Pro pěkný trávník

25. 05. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Chcete-li mít pěkný trávník, určitě si na jeho založení nekupujte univerzální travní směs. Zvolte osivo, které bude nejlepší pro vaši lokalitu a také musí odpovídat způsobu používání.   Je rozdíl, zda po trávě dvakrát denně […]

Chcete-li mít pěkný trávník, určitě si na jeho založení nekupujte univerzální travní směs. Zvolte osivo, které bude nejlepší pro vaši lokalitu a také musí odpovídat způsobu používání.

 

Je rozdíl, zda po trávě dvakrát denně projdete, nebo si zde budou hrát celé prázdniny děti. Stejně tak jiný druh vysévejte do míst, která stíní skoro celý den stromy, a jiný na slunečnou jižní zahradu.

Proto je třeba si na samotném začátku odpovědět na tyto tři otázky: Jaké vlastnosti by měl mít budoucí trávník? Jak ho budete využívat? Znáte dobře půdní a klimatické podmínky svého pozemku?

 

Recept na tu pravou

Receptury jednotlivých trávníkových směsí jsou sestavovány tak, aby z nich vyrostl dokonalý trávník. Jednotlivé druhy a jejich odrůdy se od sebe liší svými vlastnostmi, jako je rychlost vzcházení, mohutnost a výška rostliny, šíře listů, odolnost vůči suchu, vlhku, chladu, chorobám, zastínění a schopnosti regenerace.

PRO OKRASNÝ TRÁVNÍK – volte směsi, které výrobci označují názvy jako dekora, zahrada, golf, golfová, royal, park a podobně. Právě z nich vypěstujete pravý anglický trávník, pokud mu tedy budete věnovat potřebnou péči. A ta není jednoduchá: kromě vhodných podmínek si vyžaduje pravidelné zalévání, hnojení, vertikutaci do hloubky dva až čtyři milimetry a samozřejmě časté sečení. A pamatujte, že jde o trávník okrasný, kterému neprospěje hraní kopané nebo časté přejíždění kolečkem po stejné trase.

PRO DĚTI A HRY – jestliže má trávník sloužit pro dětské hry, pobíhání psů a koček, polehávání s knihou a rodinné pikniky, je třena zvolit osivo pro zátěžové plochy, které rychle regeneruje po případném poškození. Na obalu najdete označení jako hřištní, super sport nebo 2 v 1.

NA SUCHÁ MÍSTA – trávník potřebuje pravidelnou a často závlahu pokud mu ji nemůžete dopřát nebo ho zakládáte na suchých místech nebo písčitých půdách, volte osivo s označením do sucha. Tyto trávníky se sice vybíjejí pomaleji, vzcházejí dva až tři týdny, postupně však vytvoří pěkný hustý poros, který odolá suchu i běžné zátěži.

DO STÍNU – pokud máte zahradu zastíněnou stromy či jinými domy, směsi určené do stínu. Jsou složené z druhů, které nevyžadují tolik slunce, hodí se k osazení západních a severních svahů, ale i pod stromy. Takový trávník pak snáší i mírnou zátěž.

NA POŠKOZENÁ MÍSTA – jestliže se vám pěstování trávníku nezdařilo a po zimě potřebujete dosít holá místa, použijte k tomu výrobky označené jako obnova nebo obnova 2 v 1. Jsou namíchané tak, aby rychle oživily okrasné i zátěžové trávníky. Aby dobře vzešly je třeba místo dobře připravit a zapravit osivo do půdy.

KVĚTNATÉ LOUKY – zcela jiný druh osiva potřebují ti, kdo si chtějí na pozemku založit květinovou louku, které je méně náročná než klasický trávník, nemusí se zalévat a seče se zpravila jen dvakrát do roka. K založení se používá osivo složené z více než dvaceti druhů květin a bylin, nejvíce je zde kopretin a chrp.

 

Příprava je důležitá

Ani ta nejméně náročná travní směs vám an zahradě nevzejde, pokud jí dobře nepřipravíte půdu. Jak na to? Odstraňte kameny, pozemek urovnejte tak, abyste mohli půdu prokypřit do hloubky deset až patnáct centimetrů. Lze ji také vylehčit jemným pískem. Pak do ní přimíchejte zásobní hnojivo s fosforem a draslíkem, doporučená dávka je třicet až padesát gramů na metr čtvereční.

Po několika dnech začne vzcházet nejen trávník, ale i plevele. Ty buď vytrhejte ručně, nebo je lze odstranit chemicky. Pletí budete muset několikrát opakovat, než trávník dostatečně zhoustne růstu nechtěných rostlin zabrání sám.

Zakládat trávníky lze od jara až do konce října, samozřejmě záleží na počasí. Použijte k tomu stroj nebo osivo můžete rozhazovat ručně. Doporučené množství je deset až třicet gramů na metr čtvereční. Poté ho lehce zapravte hráběmi do hloubky dva až tři milimetry, povrch utužte například zahradním válcem a jemně zavlažujte.

 

TIP REDAKCE

Před výsevem osivu promíchejte a rozdělte na dvě části – při jeho rozhazování nejprve postupujte jedním směrem, poté projděte zahradu znova, ovšem kolmo na první směr. Osivo tak bude na ploše rozmístěno rovnoměrněji.

 

 

Magdaléna Krajmerová ve spolupráci s www.aros.cz, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze