Pro užitek i relaxaci
Zahradu tvoří stromy, keře, květiny – a různé stavby. Zeleň je nejdůležitější, ovšem pergoly a altány zpříjemňují život a jsou tedy velmi žádoucím doplňkem. Vytvářejí skutečně pohodlný prostor, kde můžete v létě stolovat, odpočívat, tvořit i […]
Zahradu tvoří stromy, keře, květiny – a různé stavby. Zeleň je nejdůležitější, ovšem pergoly a altány zpříjemňují život a jsou tedy velmi žádoucím doplňkem. Vytvářejí skutečně pohodlný prostor, kde můžete v létě stolovat, odpočívat, tvořit i meditovat nebo přijímat návštěvy. Zastřešené stavby umožní pobývat venku také za deště. Místu navíc vtisknou osobitý styl.
Kromě altánů určených k odpočinku se v zahradách objevují i stavby ryze užitkové. Pokud nemáte v domě dostatek místa, nejlépe celou místnost pro uskladnění nepostradatelného náčiní a zahradní techniky, hadic a konví, pěstebních nádob a postřikovačů, je zahradní domek nezbytný.
Kam je umístit?
Z relaxačních staveb byste měli mít co nejkrásnější výhled na zahradu, případně i na dům a okolní krajinu. Platí to i naopak – z obýváku se rádi budete dívat na altán. Dále by místo mělo být chráněné před větrem, zvláště pokud bude stavba spíše otevřená. Když naleznete více vhodných koutů, vyplatí se umístit na ně přenosný nábytek nebo jen židličky a vyzkoušet si posezení několikrát během dne, kde se vám bude odpočívat nejlépe.
Pokud budete altánek či pergolu využívat nejvíce ráno nebo naopak kvečeru, je třeba si vyhlédnout místo, kam budou sluneční paprsky v tu dobu dopadat. Pro odpočinek přes horké letní poledne zase bývá ideální stín – ať už vzrostlých stromů, nebo střešní konstrukce porostlé popínavými rostlinami. Ideální místo vám umožní relaxovat jak mimo paprsky v poledne, tak na ranním i večerním slunci, které je níže nad obzorem a pronikne pod koruny i stříšky.
V těsné blízkosti pergol a altánů můžete vysadit trvalky a keře, které nejenže poslouží jako větrolamy, ale také krásně pokvetou a příjemně voní. Pokud vás uklidňuje zvuk tekoucí vody, doplňte místo fontánou. Jestliže máte na zahradě koupací či okrasné jezírko, nejvděčnější místa pro odpočinkové stavby se nacházejí právě v jejich blízkosti.
Užitkové stavby – domky a kůlny na nářadí – je vhodné naopak umístit tam, kde nebudou opticky rušit. Můžete je pomocí keřů a popínavých rostlin téměř skrýt nebo naopak barevným nátěrem zvýraznit – i kůlna může být pohledným prvkem.
Jaký zvolit materiál
Dřevo je stále nejoblíbenější materiál. Hodí se do každé zahrady a práce s ním je rychlá a snadná – oproti stavbě z kamene. Ten však má také své osobité kouzlo, podobně jako cihly, a můžete ho se dřevem i kombinovat. Zajímavá bývá kamenná i cihlová zeď, k níž lze bez obav umístit gril nebo ho do ní rovnou zabudovat, doplněná střešní konstrukcí ze dřeva. Využít lze i vrbové a lískové pruty pro výplet částí, které si přejete chránit před sluncem nebo větrem. Nabízejí se i kovové konstrukce, oblíbené především pro altány, a dokonce se malé zahradní stavby vyrábějí z plastu.
Pro zastřešení objektů, které pevnou střechu mají, lze využít pálené či betonové tašky, ovšem nosnost konstrukce a krovu musí být odpovídající jejich váze. Lehčí je lepenka, takzvaný kanadský šindel. Stylovým doplňkem se stane dřevěný šindel, jedinečný vzhled mají také slaměné došky – i ty se dnes pro venkovní stavby znovu používají. Pro pergoly lze zvolit i zastřešení průhledné, obvykle z polykarbonátu, nebo zastínění pomocí posuvných rolet a závěsů.
Na co si dát pozor
Aby domek pro uschování nářadí sloužil co nejlépe, je třeba na jeho využívání myslet již při stavbě. Neměl by chybět bezbariérový vstup pro kolečko, dostatečně velké, případně dvoukřídlé dveře. Vnitřní prostor uspořádejte tak, abyste nic nemuseli zdlouhavě hledat. Skoby a police na stěnách jsou nejpřehlednějším úložištěm pro nářadí a pěstební nádoby, sekačka může parkovat pod stolem. Pracovní plochu umístěte nejlépe k oknu, a i když dovnitř vniká denní světlo, nezapomeňte na umělé osvětlení.
Pokud si přejete, aby dřevěná stavba vydržela pár desítek let, je třeba stavět z vyschlého a dobře ošetřeného materiálu. Vybrat si můžete z mnoha laků a lazur pro venkovní použití, které ho ochrání a zároveň dotvoří konečnou podobu podle vašeho přání. Nátěr je třeba po pár letech obnovit. Alternativou je tepelně ošetřené dřevo, které se stává nestravitelné pro houby a tudíž velmi trvanlivé – jeho cena je však vyšší a barva tmavší.
Pro pergoly a altány, které před deštěm nechrání střešní krytina, se vyplatí zvolit dřevo odolné vůči povětrnostním vlivům – z domácích druhů je to například dub a cenově přijatelnější modřín.
Pevná střecha chránící stavbu před deštěm by měla mít vždy alespoň mírný sklon a okap, nebo dostatečný přesah.
Podlahu stavby je třeba izolovat od země a vlhkosti.
Zatímco altánům svědčí štíhlý tvar, pergoly působí harmonicky, pokud jejich délka přesahuje výšku. Ostatně, dostatečný prostor je pro pohodlné užívání nezbytný.
Kůlna a zahradní domek
Pokud potřebujete prostor na nářadí, můžete si zakoupit již hotové díly, které složíte jako stavebnici a jen je lehce dotvoříte. Anebo si ze dřeva, cihel, kamenů či kombinací těchto materiálů postavit domek vlastní. Velikost se odvíjí od rozlohy zahrady a místa, které vaše nářadí zabere. Prostornější domek poslouží nejen jako sklad nářadí a techniky, ale také si zde budete moc míchat substráty, přesazovat a množit rostliny, a to za jakéhokoli počasí. Jen pak nezapomeňte na přísun denního světla, velké okno tedy bude žádoucí.
Pergola
Klasickou pergolu tvoří svislé nosné sloupky kotvící kovovými patkami v betonovém základu a vodorovné trámy – vazníky – tvořící střechu. Ta však většinou zůstává bez krytiny a je stejně prostupná a volná jako stěny. V naprosté většině se sem vysazují popínavé rostliny, které poskytují stín. Pergola by měla být vysoká dva metry a více, abyste pod ní mohli pohodlně stát. Může být v prostoru, nebo přiléhat ke zdi domu.
Altán
Oproti pergole je za altán označovaná stavba, která má kulatý půdorys a jejíž plnou střechu tvoří jehlan nebo kužel. Altány dodají zahradě romantický, starosvětský nádech, zvlášť mají-li klasickou podobu. Volba stylu však záleží na vás – dřevěnou konstrukci lze zvolit jednoduchou nebo zdobně vyřezávanou, případně ji mohou tvořit neopracované kmeny a větve – takový originální altán je však náročnější na stavbu, musí být stabilní a bezpečný. Kovovou konstrukci lze rovněž zakoupit, nebo si ji nechat vyrobit na míru.
Pavilon
Na rozdíl od pergoly a altánu je pavilon, zvaný též besídka, nejen zastřešený, ale také z větší části chráněný pevnými stěnami s prosklenými plochami. Dovolí prodloužit pobyt venku, na rozdíl od otevřených staveb se do něj doporučuje pořídit i venkovní topidlo. Skleněné plochy pak nezapomeňte doplnit samolepkami chránícími ptáky před nárazem, pro lidi jsou téměř neviditelné.
Kde je pořídit?
Téměř u všech zahradních staveb můžete zakoupit hotovou stavbu jako stavebnici, kterou stačí smontovat a případně natřít. I taková práce však vyžaduje patřičné nářadí a pečlivost, připravit musíte i rovné místo jako podklad – někdy stačí udusaný štěrk, jindou je lepší beton.
Nákladnější variantou je svěřit stavbu specializované firmě, získáte však stavbu podle přání.
Altán či pergolu si však můžete i sami navrhnout a svépomocí vyrobit – k tomu vám stačí jen kvalitní materiál a dostatek času – nebo práci svěřit tesaři.
Viola Martinková, foto Shutterstock