Proč je důležitý posezonní servis?
Zaparkovat sekačku v garáži nebo uložit pilu do regálu a nechat ji tam celou zimu rozhodně není správný postup. Chcete-li, aby vám technika sloužila déle než dva tři roky, dopřejte jí po sezoně potřebnou údržbu a […]
Zaparkovat sekačku v garáži nebo uložit pilu do regálu a nechat ji tam celou zimu rozhodně není správný postup. Chcete-li, aby vám technika sloužila déle než dva tři roky, dopřejte jí po sezoně potřebnou údržbu a servis.
Zazimování nářadí a techniky začněte tím, že z jednotlivých dílů odstraníte zbytky nečistot, bahna a trav – zůstává v nich vlhkost, která pomáhá korozi. U benzinových strojů pak musíte zajistit, aby se nemíchaly staré benziny s novými, což hlavně u dvoutaktních vysokoobrátkových zařízení může vést až k zadření.
Sekačky na trávu
Letošní sezonu rostla tráva opravdu hodně a rychle. Sekalo se i několikrát týdně, od dubna až do pozdního podzimu. Zahradní technika, ať už sekačky, traktory nebo křovinořezy, byly vystaveny obrovské zátěži, a to jak motory, filtry, převodovky, tak i nože, ložiska, převodovky a další součásti. Proto potřebují kvalitní posezonní servis.
U sekaček či traktorů je potřeba vyměnit olej, zkontrolovat filtry, vyčistit je, případně nahradit novými. Někteří šikovnější uživatelé sami zvládnou nabrousit nůž, ale problém může nastat s jeho vyvážením, které je hodně důležité pro optimální sekání. Tuto práci raději svěřte autorizovanému servisu, stejně jako například opravu a seřízení pojezdu či veškeré operace v motoru.
Stále více majitelů však nechává techniku v servisu zkontrolovat kompletně. „Hlavní výhodou je bezstarostná příprava stroje na novou sezónu. Na podzim je méně důležité, jak dlouhou dobu stráví v servisu, protože ho po sezoně nepotřebujete. Dostane ho zpátky po zevrubné prohlídce i kompletní údržbě opět v plné kondici a na jaře už nemusí nic řešit,“ tvrdí expert na zahradní techniku Filip Werner ze společnosti Mountfield.
Posezónní servis je nejlepší provádět tam, kde jste stroj koupili. Máte jistotu, že vaší sekačce, traktoru, bubnovce, křovinořezu nebo pile stoprocentně rozumějí a mají na daný stroj všechny náhradní díly, pokud je potřeba nějaký vyměnit.
Motorové pily
U řetězové pily nelze tak úplně mluvit o zazimování – kdo topí dřevem, odkládá ji spíš na jaře a začátkem léta, nikoli nyní. Je tedy na vás, kdy jí dopřejete pravidelnou údržbu, mělo by to být minimálně jednou za rok, kdy potřebuje důkladně vyčistit a promazat:
• Nejdříve povolte na boku stroje matky držící lištu a odmontujte boční kryt řetězky. Zkontrolujte, zda je vše mechanicky v pořádku, pozornost věnujte i čistotě mechanismu bezpečnostní brzdy.
• Posuňte lištu natolik, že budete moci sundat řetěz a vytáhnout ji.
• Pilu kompletně zbavte krytů tak, abyste se dostali k motoru. Je zapotřebí vyčistit nejen ventilátor, ale i žebra chlazení motoru. Jeho přehřívání má za následek zkracování životnosti. Velmi často se tu usazuje prach a zbytky pilin po řezání.
• Stejně tak zkontrolujte a vyčistěte i na těle pily drážku, kudy proudí olej do lišty.
• Nezapomeňte na vzduchový filtr – u výkonnějších strojů bývá z nylonu, někdy ho stačí jen opatrně profouknout stlačeným vzduchem. Molitanový properte saponátovou vodou.
Potřebnou péči věnujte i liště: pilníkem opatrně srazte ostré hrany, které vzniknou pohybem řetězu po liště. Vyčistěte vodicí drážku a otvor pro její mazání od nečistot. Pomocí vazelíny a maznice ošetřete i ozubené kolečko na konci lišty, takzvanou rolnu.
Plotostřih
Plotostřih je téměř nezničitelný stroj. Jediné, co občas žádá, bývá nabroušení zubů. Tuto práci je ideální nechat servisu. Jednou z příčin tupení lišt je podle techniků i skutečnost, že se lidé o plotostřihy příliš nestarají. Po každém použití se doporučuje odstranit zbytky pryskyřic, nejjednodušeji to lze speciálním sprejem, který nejen čistí, ale zároveň maže a konzervuje nože.
Přejete si posezonní servis zdarma?
V Mountfieldu právě probíhá akce Posezonní prohlídky zdarma. Co všechno obnáší? Například u benzinové sekačky s pojezdem jde o kontrolu vzduchového filtru, stavu hladiny oleje, zapalovací svíčky, funkce bezpečnostní brzdy, zkoušku těsnosti spalovacího prostoru, kontrolu otáček motoru, žacího ústrojí, uložení kol, kontrolu a dotažení šroubových spojů, klínového řemene, pojezdu a ovládacích prvků. Za zvýhodněných podmínek pak servisní technici provedou případnou údržbu a slevy jsou i na motorový olej a náhradní díly. Oproti servisu v běžné sezoně ušetříte dost peněz. Podrobnosti najdete na www.mountfield.cz.
redakce