HLAVNIprofimedia-0103021057.zmenena-velikost.jpg

Proměňte šedou vodu na živou

15. 10. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Heslo „využijme každou kapku” se nemusí týkat jen dešťovky stékající ze střech. Jakkoli úsporně pracují moderní myčky a pračky, při běžném provozu z nich odtéká mnoho cenné vody. I tu můžete využít k zalévání zahrady, a to […]

Heslo „využijme každou kapku” se nemusí týkat jen dešťovky stékající ze střech. Jakkoli úsporně pracují moderní myčky a pračky, při běžném provozu z nich odtéká mnoho cenné vody. I tu můžete využít k zalévání zahrady, a to hned několikerým způsobem.

Co se srážek týče, letošní léto se k nám zachovalo celkem milosrdně. Přesto vám mohly zásoby dešťovky dojít – zvláště pokud pěstujete kvanta žíznivé zeleniny, která vyžaduje opravdu štědrou zálivku. Sucha navíc mohou opět udeřit v plné síle. Jak tedy ekologicky zpracovat takzvanou šedou splaškovou vodu z koupelen, umyvadel, praček a myček nádobí?

foto Profimedia

 

Expert na čištění? Mokřad

Pokud šedou vodu svěříte bahenním rostlinám a pilným vodním mikroorganismům, stane se průzračnou. Kořenová čistírna dovede zpracovat i vodu z toalety (které už se neříká šedá, ale černá), k tomuto účelu však musí splňovat řadu parametrů. Čističku na šedou vodu vytvoříte snáze, a jediný čtvereční metr vyčistí až 30 litrů šedé vody denně! Mokřady se totiž považují za nejproduktivnější ekosystémy planety.

Pro svůj domácí mokřad byste měli zvolit slunné nebo polostinné místo, aby vegetace bujně rostla. Pokud do něj odpadní voda poteče samospádem, ušetříte si starosti s přečerpáváním. V každém případě se hodí ochlazovací nádrž nebo jímka. Jámu pro mokřad vytvořte 40-70 cm hlubokou. Vyložte ji geotextilií a poté odolnou jezírkovou fólií. Na ni nasypte nejméně dvacet centimetrů silnou vrstvu štěrku nebo kačírku frakce 2-4 cm. Doplnit ji můžete i drobnějším štěrkem a případně zeolitem, který je sice dražší, ale také plný miniaturních kanálků, ve kterých se mimořádně dobře bydlí užitečným mikroorganismům. Abyste čističku vody nastartovali, můžete do ní tyto neviditelné pomocníky přímo nasadit – prodávají se v sušeném stavu pro přírodní čištění vody v zahradních jezírkách.

foto Shutterstock

 

Aby čistička „jela” naplno

Do štěrku vysaďte mohutné, a tudíž výkonné bahenní rostliny, například rákos, chrastici rákosovitou, orobinec nebo krásně kvetoucí kosatec žlutý. Vodu můžete do mokřadu napouštět jednoduše – na okraji. Chcete-li dosáhnout maximální efektivity, můžete vodu rozvádět perforovanými hadicemi přímo ke kořenům. Odvod by se měl nacházet při dně mokřadu, na opačné straně od přítoku vody. Hladinu vody udržujte pár cm nad štěrkem, nebo ještě lépe těsně pod ním. Díky tomu mokřad nenaláká bruslařky, znakoplavky a další vodní drobotinu, které by dosud nepročištěná voda nemusela prospívat. Další výhoda? Čističku můžete kdykoli bez obav vypustit, třeba když se chystáte rozsazovat rostliny nebo zjara odstraňovat suché listy. Rostlinám pár hodin bez vody neuškodí, mokřad se naopak provzdušní. Přepad vody můžete vést do jezírka, kde se (v již v dobře pročištěné vodě) bude dařit všem hostům včetně choulostivých žabek. Díky pilným mikroorganismům čistička funguje i v zimě. Stálezelené rostliny ocení zálivku i za suchého zimního počasí. Vodu klidně můžete skladovat, nebo ji vypouštět ke stromům a na zamulčované záhony. Propustné a na humus bohaté půdě takové přilepšení jen prospěje.

Z pračky přímo na záhony?

Mokřad si sice poradí s lecčím, agresivní dezinfekce by však mohly mikroorganismům uškodit. Na praní prádla a mytí nádobí tedy raději používejte ekologické přípravky, které se dají snadno biologicky odbourat (a pořídit za přijatelné ceny). Když dáte eko drogerii prostor i ve sprše a kuchyňském dřezu, můžete vodu zavést či vynést na zahradu i odtud. Pokud důsledně používáte ekologické prostředky, odpadní voda obsahuje jen snadno odbouratelné čistící složky, trochu organických zbytků a ždibec mastnoty. Takovou vodou můžete zalévat dokonce i bez pročištění mokřadem. Pouze byste ji měli lít přímo ke kořenům rostlin, aby se voda nedostala na listy. Ideální místo použití? Dobře zamulčovaný záhon. Nastýlka zabrání rozstřikování vody, a navíc napomůže rychlému zpracování nečistot. Mulč chrání a podporuje půdní mikroorganismy, které všechny zbytky s radostí zkonzumují.

 

 

text: Viola Martinková
foto: Shutterstock a profimedia.cz

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze