Proměnte svůj balkon ve visutou minizahrádku

23. 09. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Naše balkony se pomalu mění. Naštěstí k lepšímu. Stále méně jsou na nich k vidění šňůry s prádlem. Asi je to hlavně díky praktickým skládacím sušákům, důvod však není podstatný. Hlavní je, že balkony častěji […]

Naše balkony se pomalu mění. Naštěstí k lepšímu. Stále méně jsou na nich k vidění šňůry s prádlem. Asi je to hlavně díky praktickým skládacím sušákům, důvod však není podstatný. Hlavní je, že balkony častěji zdobí rostlinky. Jestli jste i vy dostali chuť změnit svůj balkon ve visutou minizahrádku, nemusíte přitom skončit u klasických muškátů a petúnií – je dost jiných možností.

 

   
Koho by nelákala taková balkonová pohoda? Díky kvetoucím kosatcům tu bude nejkrásněji na přelomu května a června, rostliny ozdobné především listy (hosty, kakosty a trávy) však budou efektní po celý rok. Pokud by pro vás bylo vytvoření či údržba vodní nádržky složitým úkolem, můžete zde ponechat jen záhon vzadu a vpředu zůstane jen dřevěné plato, případně udělejte před zadním záhonem (ten by měl mít pro rostliny výšku asi 30 cm) ještě jeden nižší stupínek, na který poskládáte například kamínky a mušle z dovolené. Jednoduchá úprava maličkého panelákového balkonu pro milovníka japonských zahrad. Podlahu tvoří dřevěný rošt, více soukromí zabezpečuje rákosová rohož na zábradlí. Vlevo jsou čtyři bonsaje a stylová kamenná nádržka na vodu, vše vyzdobeno oblázky. Vpravo před dveřmi je kamenná lampa a dvě nádoby s rostlinami pro asijské zahrady nejtypičtějšími – bambusem a azalkou.

 

   
Náročnější úprava terasy v asijském stylu. Dříve než na balkón nebo terasu umístíte větší zátěž (například balvan vlevo), musí statik propočítat nosnost jejich konstrukce. Není-li dostatečná, je třeba ji zpevnit nebo zvolit jiné řešení.  Terasa v původním stavu

 

   
Balkon s výsadbou podle principů přírodních zahrad. S rostlinami se tu počítalo už při stavbě domu, o čemž svědčí dělicí zídka mezi balkony – je tu pro ně připravený dostatečně hluboký „záhon“. Roste zde sloupovitý ovocný stromek (jabloň nebo hruška), česneková pažitka, jejíž květy zdobí balkon ještě v září, všechno doplňují bujné, stále plodící drobnoplodé jahody. Dole, v samostatném květináči, je už odkvetlá routa vonná (Ruta Graveolens L.). S modrou fasádou ladí modré květiny, žluté s ní naopak kontrastují. Rostliny v květináči na zábradlí balkonu (shora dolů podle vzrůstu): vzhůru roste sytě modrá šalvěj, nižší modré trsy patří bakopě modré, žluté květiny nese vděčná a oblíbená krásnoočko přeslenité. Převislé girlandy vytváří vlevo zelenavý popenec obecný a šedý převislý smil (Helichrysum), vpravo Dichondra argentea – stříbrný déšť. Vzadu před dřevěným zábradlím kvete ještě modrý sporýš.

 

   
Pro dny vaší nepřítomnosti je dobré mít rozvod umělé závlahy. Otvory pro odtok přebytečné vody jsou nutné v každém případě, jinak by po deštích mohly kořeny rostlin hnít. Jednoduchá úprava vhodná například na balkon situovaný u kuchyně. V jednom terakotovém květináči je stromečkový rybíz s podrostem drobnoplodých jahod, v druhém keřík saturejky horské, rozmarýn a pažitka, vzadu vykukuje tymián.

 

   
Čím menší balkon, tím důležitější je všechno stylově sladit.  Už pár rostlinek dokáže vnést na balkon atmosféru zahrady. V zadním rohu je stromek rybízu, pod ním tymián, v květináči mezi mulčem a oblázky nízká mateřídouška, na stolku voňavá levandule a v rohu u křesla odkvétá hortenzie.

TEXT, FOTO a KRESBY: Ing. Hana Říhová
ZDROJ: HOME

Kategorie: Zahrada
Tagy: balkon bonsaj krásnoočko květiny na terasu mateřídouška návrh zahrady pažitka rady a tipy rybíz smil
Sdílejte článek

Diskuze