Prosincové práce v ovocné zahradě: Čemu byste měli věnovat pozornost?

02. 12. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Dlouhé období tepla vystřídalo ochlazení, sníh a už jsou zde i první mrazy. Jaké práce vás čekají v zahradě během prosince?

Ochrana před mrazem

Jelikož první polovina listopadu byla teplá, nebyl ještě důvod k výrazné ochraně proti mrazům, ovšem nyní je už nejvyšší čas. Pokud jste to ještě neudělali, nejprve je třeba odstranit ze stromů starou borku a lišejníky, kde často přežívají škůdci a různé druhy hmyzu. Takto očištěné kmeny natřete bílou vápennou barvou, ošetřit můžete i silné spodní větve tvořící kostru stromu.

Přečtěte si také:
Jak správně připravit zahradu na zimu

Důležité je, aby barva byla hustá a zanechávala na stromě bílou stopu. Vápno odráží sluneční paprsky a brání vzniku poškození, popraskání kmenů, které způsobují výrazné změny teplot během dne a noci. Mrazové trhliny snižují úrodnost stromů, ale i jejich životnost.

Pozor na příliš silnou koncentraci

Na 2 kilogramy páleného vápna se obvykle používá 10 litrů vody. Silnější koncentrací byste mohli stromy popálit a uškodit jim, ne je ochránit před mrazy a škůdci. Kmeny stromů se takto ošetřují nejen na podzim, ale také na jaře. Někteří odborníci upřednostňují jako zimní ochranu stromků (speciálně mladých, kterým by vápno mohlo uškodit) obalení kmene do bílé netkané textilie nebo jutoviny.

Všechno nemocné choré a staré musí pryč

Kromě ochrany před mrazy byste měli odstranit všechny mumifikované plody z korun stromů a také odstranit všechny staré a nemocné stromy nebo jejich části. Předem si můžete připravit půdu na jarní výsadbu ovocných stromků – vykopat jámy, do kterých na jaře vysadíte nové ovocné stromy. Půda v jámě promrzne a mráz pomůže zlikvidovat škůdce.

Nestihli jste vysadit, co jste plánovali?

Pokud jste nestihli nyní na podzim vysadit stromky, které jste plánovali, a zůstaly vám zakoupené výpěstky, nemusíte být smutní. Pokud je správně zazimujete, vydrží do jara. Důležité je zaměřit se na ochranu kořenů, ty jsou na mráz nejcitlivější. Pokud máte skleník nebo fóliovník, můžete stromky zakopat na přezimování tam, nebo je zasadit do velké nádoby – kbelíku nebo sudu a položit na místo chladné, ale chráněné před mrazy.

V případě, že nemrzne, můžete je polít. Nikdy však nenechávejte přes zimu výpěstky v kbelíku s vodou, a to ani v chráněné místnosti, ve skleníku, či ve sklepě. Kořeny by mohly začít hnít nebo by se poškodily případným mrazem.

Text: Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategorie: Zahrada
Tagy: ochrana před mrazem Od partnerů ovocné dřeviny ovocné stromy rady a tipy výpěstky
Sdílejte článek

Diskuze