Prosinec v zahradě

13. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Prosinec… advent… Vánoce… Do zahrad definitivně vchází zima i se svým neodmyslitelným chladem a jinovatkou.  Z nostalgie za teplými letními večery nebo jen tak pro radost nechte v lucerně rozhořet svíčku. Případně se pokochejte pohledem […]

Prosinec… advent… Vánoce… Do zahrad definitivně vchází zima i se svým neodmyslitelným chladem a jinovatkou.  Z nostalgie za teplými letními večery nebo jen tak pro radost nechte v lucerně rozhořet svíčku. Případně se pokochejte pohledem na jehličnany a vždyzelené keře. A zatímco se venkovní zahrada noří do spánku, vy můžete relaxovat v té zimní mezi orchideami a citrusy.

 

Skimmie a její plody
Vždyzelené dřeviny, které jsou ozdobené barevnými plody, udělá každou, větší i menší zahradu atraktivní. Tyto dřeviny obvykle vynikají více v zimě. K vděčným a pěstitelsky nenáročným dřevinám patří i skimmie (Skimmia japonica). Dekorativní jsou především její kožovité a mírně aromatické listy, ale i květy objevující se koncem zimy a červené plody (bobule). Aby se bobule objevily, musíte mít v zahradě samčí i samičí rostlinu. Jinak bude vaše čekání na plody marné. Skimmie vyžaduje polostín, snese však i stín. Lépe poroste ve vlhčí a humusem zásobené půdě. Je vhodná do větších skalek, vřesovišť, předzahrádek, ale i do vegetačních nádob. Vysaďte ji na jaře s kořenovým balem.

Břečťan určitě poznáte
Břečťan (Hedera helix) zná zřejmě každý. Je to oblíbená vždyzelená, popínavá dřevina, která dokáže poměrně rychle zakrýt nevzhledné zdi. V sortimentu těchto dlouhověkých a údajně štěstí přinášejících dřevin můžeme najít i křovité druhy, které jsou dekorativní množstvím plodů nebo zajímavě uspořádanými větvičkami. Kultivar Erecta tvoří až 50 cm vysoký trs přísně vzpřímených větviček, které nesou stříškovitě uspořádané drobnější listy. Je vhodný i do japonských zahrad. Mějte však na paměti, že břečťanu se dobře daří v mírně vlhké půdě a v polostínu.

Vánoce s broméliemi
Hledáte-li pokojovou rostlinu, která barevně zapadne do předvánočně naladěného bytu, je pěstitelsky nenáročná a atraktivní, měli byste se poohlédnout v sortimentu bromélií. Vybrat si můžete například guzmanii, vrieseu, neoregelii, aechmeu, tilandsii. Zvolte si takové rostliny, jejichž soukvětí nebo listové růžice jsou zbarvené do červena a bordova. Broméliím vyhovuje polostín, teplota nad 18 °C a vyšší vzdušná vlhkost. Tu jim zabezpečíte tak, že jim každé 2 až 3 dny budete postřikovat listy vlažnou odstátou vodou. Voda by měla být stále i ve středu listových růžic. Tyto teplomilné rostliny je třeba přihnojovat jednou až dvakrát měsíčně speciálním hnojivem na bromélie. 
 
Ochraňte výsadby
Pokud jste si okenní bedničky vysadili dvouletými rostlinami, cibulovinami nebo trvalkami, nezapomeňte je ještě jednou během prosincových dní bez mrazů dobře zalít a zakrýt jehličnatým chvojím. Předtím však musí nadzemní část rostlin oschnout. Jehličnaté chvojky je ochrání před mrazem a chladem. Navíc tímto způsobem si můžete okenní bedničky vánočně ozdobit, například když do výsadby zapíchnete dřevěné nebo kovové ozdoby.


Šperky zahrad
Při pohledu z okna nebo na procházce vás mohou nadchnout plody některých okrasných dřevin. Jeřabina (na obrázku) upoutá korálově červenými plody ještě i před Vánocemi, samozřejmě pokud ji neobjeví hladoví opeřenci. V zimě jsou pěkné i plody hlohyně, krásnoplodky či kdoulovce. Jejich půvab znásobí mráz, sníh a jinovatka.

Svátečně, ale jednoduše

Jaké by to byly Vánoce bez vánočního stromku a bez svícnu, který už tradičně dekoruje svátečně prostřený stůl? V současnosti oblíbený minimalismus v interiéru vyžaduje jednoduché svícny (na obrázku), v nichž jsou zastoupeny typicky vánoční přírodniny. V tomto aranžmá jsme použili krvavě červené růže Black Baccara, z nichž jsme pomocí mokré aranžovací hmoty vytvořili klubko. Mírně rozvité květy růží harmonizují s větvemi modřínu, které jsou pokryty stříbřistými lišejníky. Dřevěnou desku, na níž je aranžmá umístěno, pokrývají sušené listy známé pokojové rostliny – dračinky.   

V prosinci nezapomeňte: 
• zalévat a pravidelně kontrolovat uskladněné oleandry, vavříny, ibišky a další subtropické rostliny;
• kontrolovat zazimování trvalek a nově vysazené vždyzelené a jehličnaté dřeviny na záhonech;
• zalévat rododendrony, tvarované zimostráze a rozkvétající vřes (když nebude mrznout);
• střásat sníh z jehličnanů, stromů a keřů;
• svázat rozložitější a sloupovité jehličnany, aby je nepolámal těžký sníh;
• během prvních prosincových slunečných dní dokončit zazimování jezírek, záhonů a skalek;
• posbírat ze záhonů poslední čerstvou nať bylinek, ale jen za slunečného počasí.


TEXT a FOTO: Daniel Košťál
Odpovědná redaktorka: Martina Deríková

zdroj: časopis HOME prosinec 2008 Jaga Media, s. r. o.

Kategorie: Zahrada
Tagy: hloh hlohyně jeřabina návrh zahrady oleandr rady a tipy vavřín
Sdílejte článek

Diskuze