Protea královská

Protea královská: Exotický keřík s obrovskými květy. Jak se o něj starat?

27. 12. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Protea královská (Protea cynaroides) má pověst působivého keříku s náročným pěstováním. Ve skutečnosti však stačí dodržet několik jednoduchých pokynů a může se jí dařit i ve vaší zahradě či v bytě. Co potřebuje tato africká rostlina s třiceticentimetrovými květy, aby vás potěšila svou krásou?

Základem pěstování protey je co nejvíce napodobit podmínky, na jaké je zvyklá. Většina druhů pochází z jižní Afriky a roste v kyselé, dobře odvodněné půdě chudé na živiny. Mohou být tedy spokojené i v zahradě nebo domácnosti, kde majitelé nemají čas na pravidelné zalévání. Zemina by však neměla úplně vyschnout, alespoň ne během prvního roku po vysazení. Mimochodem – víte, že protea královská je velkým magnetem pro ptáky, kteří mají rádi nektar?

Protea královská

Protea královská

Vyberte jí slunné a vzdušné místo

Ideální pro pěstování této exotické rostliny je slunné místo s dobrým prouděním vzduchu. Protea má ráda dokonce i větrné oblasti. Podle druhu naroste keřík jeden až pět metrů. Velmi důležitým faktorem pro zdraví rostliny je teplota. Protea obvykle bez problémů zvládá teploty do -4 °C, některé druhy ještě nižší. V každém případě, pokud keřík vysadíme ven, v zimě potřebuje ochranu. Vhodnější je pěstovat ho v kontejneru a na zimu přemístit na místo, kde mrazy nehrozí (optimum je polostín a teplota kolem 10 °C).

Sázení v zahradě

Výsadbová jáma by měla být dvakrát větší než nádoba, v níž jsme rostlinu koupili. Během prvních dvou let zaléváme jednou týdně, později je odolnější vůči suchu. Po zasazení do země nebo květináče navrch položte silnou vrstvu mulče, vhodná je i kůra z borovice a jehličí. Mulč ochrání rostlinu před plevelem, udrží potřebnou vlhkost a zabezpečí postupné hnojení. Přihnojování není nutné, protože protea původně roste ve velmi chudobné půdě. Pokud zpozorujete na rostlině známky žloutnutí, přidejte do půdy chelát železa – nejnižší doporučenou dávku.

Protea královská

Protea královská

Pěstování v interiéru

Chcete-li mít proteu v interiéru, můžete ji vypěstovat ze semínek, která před sázením na dvacet čtyři hodin namočíte do teplé vody. Nádobu zakryjte fólií, do které uděláte dírky. Rostlina klíčí jeden až tři měsíce, takže buďte trpěliví. Chladnější teplota v noci urychlí klíčení, přes den je ideální běžná pokojová teplota.

Protea královská

Protea královská

Prořezávání zlepšuje kvalitu a množství květů

Tak jako v případě u nás běžných keřů a dřevin, i v případě této keříkové rostliny prořezávání podporuje tvorbu a kvalitu květů. Zároveň podporuje vzdušnost, snižuje riziko nemocí, prodlužuje život rostliny. Mladé rostliny prořezáváme po prvních šesti měsících až roku po výsadbě, nejlépe na jaře nebo koncem léta. Odstraňujeme i slabé a poškozené stonky.

Protea královská

Protea královská

Proteu ničí nadměrná vlhkost

Vlhký substrát, těžká půda, která udržuje vodu, je pro tento krásný keřík pohromou. Kořeny keříku jsou velmi citlivé na napadení houbami, proto s nimi při sázení manipulujte velmi opatrně, abyste je nepoškodili. Nikdy nerušte půdu kolem kořenů!

Náš tip: Máte-li v zahradě jílovitou půdu, nesaďte proteu do ní, ale do kontejneru, kam namícháte kvalitní lehčí – písčitou půdu. Nezapomeňte na to, že by měla být kyselá, a přidejte mulč.

Sabína Zavarská

Foto: istockphoto.com

Kategorie: Zahrada
Tagy: pěstování protey protea rady a tipy Zůstaň doma
Sdílejte článek

Diskuze