Bram_1.jpg

Půvabné květy, které milují chlad

03. 01. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Obchody i zahradnictví lákají k nákupu krásně nakvetlých bramboříků v květináčích, které působí křehce, téměř nadpozemsky a často se stávají ozdobou vánočního stolu a dekorací. Ovšem takové místo je pro ně zcela nevyhovující, a tak často vydrží […]

Obchody i zahradnictví lákají k nákupu krásně nakvetlých bramboříků v květináčích, které působí křehce, téměř nadpozemsky a často se stávají ozdobou vánočního stolu a dekorací. Ovšem takové místo je pro ně zcela nevyhovující, a tak často vydrží pouze jednu sezónu. Pokud s nimi ale budete dobře zacházet, pokvetou až do jara a poté i po mnoho dalších zim. A aspoň částečně vám nahradí v tomto období rozkvetlou zahradu.

bram_1

Bramboříky v květináčích objevíte v nepřeberném množství variant. Jsou čistě bílé i zelenkavé, jemně růžové, lososové, červené, nachové, drobné i velké, s lístky hladkými i zkadeřenými. Jedinečný tvar daný ohrnutými korunními plátky mají všechny včetně „plnokvětých forem“ s lístky zmnoženými. Květy vynikají na pozadí tmavozelených, stříbřitě zdobených listů. Lákavých kultivarů je na výběr mnoho, rozdílné jsou i velikosti rostlin – mohou být jen deset, ale také třicet centimetrů vysoké a široké.

Brambořík v pokoji

Rostliny v květináčích jsou vyšlechtěné z bramboříku perského (Cyclamen persicum), který roste planě v lesích a křovinách na východě Středozemí. Ani kultivary z něj pocházející nejsou květinami vhodnými do vytopených pokojů. Jejich krása vydrží mnohem déle, když jim dopřejete svěží vzduch o teplotě do osmnácti, nejlépe však mezi deseti až patnácti stupni, a to bez velkého kolísání. Velké a silné rostliny snesou i teplotu jen kolem pěti stupňů, ale pozor, nesmí zmrznout. Všem prospívá zvýšená vzdušná vlhkost a rozptýlené světlo.

Na jihu Evropy, kde mráz často nepálí, kvetou v zimě i ve venkovních truhlících. V našich končinách je pro ně ideální zimní zahrada, okno chladnějších místností, využít lze meziokenní prostory orientované na sever či východ, kde bývá méně přímého slunce a nehrozí zde ani takové kolísání teplot.

bram_4

Dešťové lázně

Pokud bramboříkům dopřejete zálivku dešťovou vodou, budou spokojené jako v lázních. Ta z vodovodu je tvrdší a moc jim nesvědčí, pokud ale nemáte jinou možnost, pomůže převaření, při němž se vodní kámen se usadí na dně.

Substrát udržujte mírně vlhký. Neměl by zaschnout, ani být promočený. Trvalé mokro vede k hnilobám, stejně jako zálivka přímo na hlízu. Rostlina v chladu odpařuje méně vody, čemuž je třeba přísun vody přizpůsobit. Do zálivky přidejte jednou týdně hnojivo pro pokojové rostliny okrasné květem.

Letní odpočinek

Brambořík kvete v zimě, odpočívá v létě. Když s příchodem jara pomalu přestává kvést a začnou mu opadávat listy, ukládá se k letnímu spánku. Přestaňte ho postupně zalévat, až listy opadají zcela a zůstane jen hlíza. V ní se krása i síla rostliny ukrývá až do podzimu.

Hlízu můžete opatrně vyjmout z květináče a uchovávat v lísce na vzdušném, chladném místě. V polovině léta ji přesaďte do větší nádoby, protože každoročně o něco povyroste a nese i více květů. Substrátem – stačí běžný pro pokojové rostliny, nebo domácí, připravený z vyzrálého kompostu, zkompostovaného listí a trochy písku – ji zahrňte přibližně do dvou třetin.

Pokud hlízu ponecháte v původním květináči – ideálně venku ve stínu -, v suchém substrátu nijak neutrpí a můžete ji přesadit rovnou do nového. S podporou hnojiva pokvete dokonce i bez přesazení, ale napřesrok jí nový květináč a substrát přece jen dopřejte. Na sklonku léta začne hlíza kořenit a rašit, postupně proto zvyšujte závlahu. Pozor na to, že hlíza je v syrovém stavu jedovatá.

bram_5

Troufnete si na domácí rozmnožování?

Při přesazování můžete zkusit brambořík rozmnožit. Starší hlízu rozřízněte, nechte zaschnout, řez posypte práškem z dřevěného uhlí a obě části zasaďte. Z jedné rostliny tak získáte dvě, které brzy dorostou. Dělení hlízy sebou však nese zvýšené riziko houbových chorob, proto pozor na příliš vlhký substrát. Množení raději vyzkoušejte na rostlinách, které nejsou vaše nejmilejší či nejcennější. Pomalu klíčícími semeny se vyplatí množit spíše původní, botanické druhy bramboříků, pěstované obvykle venku. U hybridních kultivarů může potomstvo, vypěstované ze semínek, vyhlížet všelijak.

Když brambořík onemocní

Pokud žloutnou listy, rostlina pravděpodobně trpí v teple a pomůže jí chladnější místo. Vůči teplu jsou nejodolnější miniaturní formy bramboříků.

Pokud se na žloutnoucích listech posléze objeví hnědé skvrny, rostlinu patrně napadla plíseň šedá. Brambořík měl přemokřený substrát a málo čerstvého vzduchu. Poškozené listy odřízněte nožem namočeným v roztoku hypermanganu, méně zalévejte a více větrejte.

Na chladném místě s vyšší vlhkostí vzduchu rostlinu mšice ani svilušky obvykle netrápí. Pokud se savý hmyz se objeví, pomohou netoxické přípravky na bázi olejů, které malým potvůrkám zalepí dýchací otvory.

Jana Bucharová

Foto Profimedia.cz a Shutterstock

Další informace najdete v prosincovém vydání magazínu Flóra.

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze