10 největších  zahradnických přešlapů

10 největších zahradnických přešlapů

24. 01. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Možná ještě nemáte svou zahradu, ale plánujete ji založit a přemýšlíte, jak nejlépe na to. Pokud se do toho hodláte pustit sami, vězte, že systém pokus – omyl představuje při zakládání zahrady to nejhorší možné řešení. […]

Možná ještě nemáte svou zahradu, ale plánujete ji založit a přemýšlíte, jak nejlépe na to. Pokud se do toho hodláte pustit sami, vězte, že systém pokus – omyl představuje při zakládání zahrady to nejhorší možné řešení. Abyste mu předešli, připravili jsme pro vás přehled těch největších „prohřešků“.

1 Nejkrásnější rostliny nemusí být nejlepší

Zahradnictví a hobby markety nabízejí různé vizuálně přitažlivé kvetoucí rostliny, často i za atraktivní akční cenu. Jejich koupě však nemusí vždy být dobrou volbou. Při výběru rostlin přihlížejte nejen k jejich sympatickému vzhledu, ale i k tomu, jaké podmínky vyžadují a zda jim je umíte poskytnout. Vhodné je myslet na velikost rostliny v dospělosti, jakož i na skutečnost, jestli nebude pro někoho z rodiny nebezpečná (alergiky a děti). Pěkná rostlina se sice nakrátko v záhonu zaskví, avšak po odkvětu může začít chřadnout a uhynout. Vždy je proto dobré mít seznam rostlin, které se do vaší zahrady hodí (vytvořený odborníkem, případně s pomocí odborné literatury), a ten mít při nákupu u sebe.

FOTO: thinkstock.cz

FOTO: thinkstock.cz

2 Exotické rostliny – trend i riziko

V poslední době náš trh zaplavily vizuálně atraktivní exotické rostliny známé z oblasti Středomoří. Většinou nejsou nejlevnější a obchodníci lákají na jejich netradiční vzhled, krásné květy a zaručenou mrazuvzdornost. Uvažujete-li o koupi exotické rostliny, měli byste vědět, že mnohé z nich vyžadují speciální podmínky a důkladné zazimování, což však pro dobrý stav rostliny nemusí stačit. Proto je potřebné koupi exotické zeleně vždy dobře zvážit. Ideální jsou níže položené a chráněné lokality – vyšší nadmořská výška je pro ně nevhodná. V nabídce však najdete i druhy, které naše podmínky dokážou zvládnout bez větších problémů – různé mrazuvzdorné kaktusy a některé palmy.

FOTO: DANIEL KOŠŤÁL

FOTO: DANIEL KOŠŤÁL

3 Nevhodně vysázené břehy jezírka

Jezírko je atraktivní jen tehdy, je-li jeho okolí vhodně vysázeno. Často se totiž k jezírkům umísťují rostliny, které tam nemají co hledat. Nevhodné jsou suchomilné druhy trvalek, případně letniček, jakož i rozložitější stromy a keře, jimž opadávají listy či které produkují pyl, takže by znečišťovaly vodu. Můžete k němu vysadit široké spektrum vlhkomilných rostlin atraktivních listy i květy – hosty, čechravy, denivky, kosatce a orobince – a z okrasných trav ostřice. Důležitá je i správná poloha jezírka, jemuž by neměly stínit větší stromy či budovy. Když na něj totiž nesvítí slunce, jen těžko v něm můžete pěstovat nejkrásnější vodní rostliny – lekníny.

FOTO: DANIEL KOŠŤÁL

FOTO: DANIEL KOŠŤÁL

4 Špatné uspořádání záhonu

Také výsadba květinových záhonů (ať už trvalkových, či letničkových) má své zásady. Pokud se nedodržují, působí záhon chaoticky. V prvé řadě si musíme uvědomit, že vyšší druhy patří vždy do pozadí, když se na záhon díváme z jedné strany, případně doprostřed, když se na záhon díváme ze všech stran. Postupně směrem dolů (k pozorovateli) se umísťují nižší druhy. Úplně na kraji mohou růst plazivější rostliny nebo nižší a kompaktnější. Údaj o výšce a šířce rostliny v dospělosti bývá uvedený na jmenovce, proto je vhodné podívat se na něj už při koupi. V zásadě vysazujeme alespoň tři kusy z jednoho druhu, díky tomu bude trs působit bohatěji.

FOTO: DANIEL KOŠŤÁL

FOTO: DANIEL KOŠŤÁL

5 Kam růže určitě nepatří

Jsou-li růže vhodně umístěny, krásně kvetou, jsou dlouhověké a netrpí chorobami ani škůdci. Často se však tyto nádherné dřeviny vysazují i na místa, kde nebudou mít ideální podmínky a jejich existence pravděpodobně nebude dlouhá. Takovými jsou například štěrkovitá půda (vhodnější je humózní a mírně vlhká, propustná), místa s ne nejlepšími světelnými poměry (polostín nebo stín), blízkost mohutnějších dřevin, které jim odčerpávají vláhu i živiny, nebo místa, kde se pohybují psi. Nevhodné jsou i zamokřené půdy, větrná místa nebo tmavší rohy a kouty. Růže si zaslouží slunečný a reprezentativní záhon s kvalitní půdou, případně je můžete zakomponovat do smíšeného květinového záhonu.

FOTO: thinkstock.cz

FOTO: thinkstock.cz

6 Trpaslíci jsou lepší než velikáni

Dříve, než se rozhodnete, jaké dřeviny si do zahrady pořídíte, zjistěte si (na internetu, v odborné literatuře nebo v zahradnictví), do jaké výšky a šířky v dospělosti dorůstají. Může se totiž stát, že po čase vám přerostou přes hlavu, najednou pro ně nebudete mít dostatek místa a nezůstane vám nic jiného, než je odstranit. Lákadlem bývá nízká cena – často se prodávají v supermarketech. Máte-li menší zahradu, vyberte si z poměrně bohaté a druhově rozmanité nabídky miniaturních či kompaktněji rostoucích dřevin. Většinou jsou pěstitelsky nenáročné, vizuálně přitažlivější a dlouhověké a nebudou stínit ani odčerpávat vodu a živiny okolním rostlinám.

FOTO: DANIEL KOŠŤÁL

FOTO: DANIEL KOŠŤÁL

7 Také o trávník se musíme starat

Mnoho lidí si myslí, že okrasnou část zahrady stačí vyřešit pěkným trávníkem, několika kvetoucími keři, případně malou skalkou. Od tohoto řešení očekávají bezstarostnost a celosezonní atraktivitu. Opak je však pravdou. Chcete-li mít trávník pěkný během celé sezony, vyžaduje si to intenzivní péči, tedy i dostatek času. Nejnevyhnutelnější péče zahrnuje nejen pravidelné sekání a zavlažování, ale i přihnojování, ošetřování proti plevelu, provzdušňování, prořezávání či úpravu okrajů. Samozřejmě když vám na vzhledu trávníku nezáleží, můžete jednotlivé činnosti vypustit a nechat to na přírodě. S výsledkem ale zřejmě spokojeni nebudete.

FOTO: DANIEL KOŠŤÁL

FOTO: DANIEL KOŠŤÁL

8 NE skalce na rovině

První chybou při zakládání skalky bývá, že se často uměle vytváří na rovině a v prostředí, kde působí nepřirozeně. Skalky jsou totiž vhodné do svahovitého terénu a do podhorské oblasti. Měly by být vybudované z jednoho druhu kamene, větších i menších kusů, přičemž je vhodné místa mezi rostlinami vysypat drobnou kamennou sutí. Problematická bývá často i skladba rostlin. Součástí skalky by měly být vysloveně skalničky (rozchodníky, lomikameny či netřesky) a rostliny původem z horského prostředí, zakrslé dřeviny, některé cibuloviny či menší trávy. Nehodí se do ní letničky, které sem lidé často vysazují, ani robustnější trvalky či vysoké dřeviny.

FOTO: DANIEL KOŠŤÁL

FOTO: DANIEL KOŠŤÁL

9 Stín a polostín neznamená slunečno

Stín a polostín poskytují ideální podmínky pro pěstování mnoha krásných rostlin, které však slunce nemají příliš v oblibě, jako například čechrava, orlíčky, srdcovky, sasanka či rodgersie. Do této kategorie patří i pestrá paleta trvalek s okrasnými listy v různých netradičních barevných variacích, díky kterým nevlídná zahrada okamžitě ožije a získá na dynamice, případně i stínomilné okrasné trávy – ostřice. Mnozí majitelé zahrad však dělají přesný opak. Na stinná místa vysazují sluncemilné druhy, kterým se tu dařit nikdy nebude. Ani růže a většina pestrobarevných letniček (s výjimkou netýkavek, fuchsií, begónií) tu jednoduše nikdy neporostou, budou živořit a brzy zahynou.

FOTO: DANIEL KOŠŤÁL

FOTO: DANIEL KOŠŤÁL

10 Kombinace různých stylů

Není nic horšího, než když zahradu tvoří směs různých stylů. Když se do venkovské zahrady zakomponuje prvek japonské, případně do městské zahrady přírodně laděná kompozice s rybníčkem, vřesovištěm či imitací lesa, bude to působit jako pěst na oko. V rámci jedné zahrady tedy vždy volte jen jeden styl. V zásadě platí, že vše by se mělo nést v jednom duchu i v případě rozlehlejší zahrady. Konkrétní styl si určete už před zakládáním a prvními pracemi. Pozdější opravování by totiž mohlo celý koncept výrazně narušit a v konečném důsledku by šlo o zbytečné investice. V souladu se stylem by měl být i výběr rostlin, materiálů, doplňků a barevnost.

FOTO: DANIEL KOŠŤÁL

FOTO: DANIEL KOŠŤÁL 

TEXT DANIEL KOŠŤÁL
FOTO AUTOR, THINKSTOCK.CZ
ZDROJ časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: nejlevnější dřeviny okrasni jezirko rostlina skalky skalní růže skalničky stín travnik trvalky na slunce vysoké trvalky záhonky zahrada zahradní skalky zakládání trávníku
Sdílejte článek

Diskuze